Tento článok je PRestige. Čo to znamená?
8. júna 2021

Fungovanie kuriérskych služieb na Slovensku ich priviedlo k zmene. „V prvom rade je dôležitá dostupnosť a tá je u nás dvadsaťštyri hodín denne, sedem dní v týždni,” hovorí výkonný riaditeľ spoločnosti Igor Salopek. D-box prináša možnosť nonstop doručovania zásielok až pred dvere zákazníka.

Čo vás donútilo pustiť sa do takto veľkého projektu?

Dnes je dôležité, aby vyzdvihnutie tovaru, ktorý si objednáme online, bolo rýchle a bezpečné. Pandémia tomu pomohla, nakoľko som musel veľakrát cestovať do drive-in, čakať a extra za to zaplatiť.

Hovorím si: dobre, dá sa to zmeniť, revolúcia už aj tak začala, balíkoboxy už rastú všade, ale bude to stačiť? Ako by to vyzeralo, keby každý človek mohol mať vlastný balíkobox? Riešenie prišlo ako Direct4me Smart Box, kde cena začína na 99 €.

Ako si predstavujete spoluprácu s kuriérskymi službami? Budete im konkurenciou? 

Práve naopak, my sme dodávateľ siete balíkoboxov, ktorá je dostupná pre všetkých. Ako pre kuriérske spoločnosti, tak aj pre užívateľov kuriérskych služieb. Momentálne jednáme s kuriérskymi spoločnosťami, aby sa stali súčasťou férovej siete.

Naši zákazníci sú v podstate všetci, ktorí potrebujú odložiť alebo vyzdvihnúť balík. Verím, že najviac budú sieť používať obyčajní ľudia na zdieľanie vecí medzi sebou. Zdroj foto: Archív POWER MODE

Čo znamená férová sieť?

Platíte len za vykonanú službu. Systém určí kategóriu veľkosti a čas vyzdvihnutia. Nie je fér, aby zákazník, ktorý tri dni nechá uložený balík a ten, ktorý ho vyzdvihne do troch hodín, platili rovnako. Sieť by mala byť efektívna a ekologická.

Ako viete dosiahnuť ekologickú úroveň siete? 

Chceme dosiahnuť, aby veľká časť kuriérov jazdila v noci, nakoľko všetky balíkomaty sú dostupné nonstop. V noci nie sú dopravné obmedzenia a zároveň dodávky nebudú ráno zhusťovať premávku. 

Takže, keď tomu správne rozumieme, vaši zákazníci sú kuriérske spoločnosti a ich zákazníci, je to tak? 

Naši zákazníci sú všetci ľudia, ktorí potrebujú odložiť alebo vyzdvihnúť balík. Verím, že najviac budú sieť používať občania na zdieľanie vecí medzi sebou.

Ako dlho bude trvať stavba siete? Bude dosť balíkoboxov pre všetkých obyvateľov? 

V prvej fáze chceme inštalovať 15 000 boxov, lokality práve riešime. Veľmi dôležité je, že máme silnú podporu zo strany samosprávy, nakoľko je to výhoda pre všetkých občanov.

Slovensko je prvá krajina, ktorá buduje kompletnú sieť, alebo sa systém už niekde osvedčil?

Slovensko nie je prvá krajina, nakoľko sieť sa už dlhšie buduje v Slovinsku a Chorvátsku. Prvé projekty vznikli v Slovinsku a Chorvátsku, tamojší partneri okamžite spoznali kvalitu a prínos nášho riešenia. Naši partneri sú Slovinská a Chorvátska pošta, ale aj DPD – ústredie Chorvátsko, Slovinsko, Lidl, Kaufland, ostatné kuriérske spoločnosti a priemyselné zóny. 

Vráťme sa ešte k otázke prémiových služieb. Čo to znamená pre koncových užívateľov?

Predstavte si, že dnes potrebujete objednať tovar, ktorý budete mať zajtra ráno. Naša sieť má pomocou kuriérskych spoločností ponúkať v každom internetovom obchode aj službu Premium. Znamená to, že systém vám určí najbližší balíkobox alebo taký, ktorý môžete aj vlastniť, a tak máte ráno balík rovno pred domom. Ľudia sú dnes ochotní si za prémiové služby aj priplatiť. Očakávajú, že táto služba bude naozaj prémiová.

Prečo sa začal taký veľký „boom” na trhu s balíkoboxami?

V čase, keď je pozornosť zameraná na individuálne potreby zákazníka, jeho očakávania o spôsobe nakupovania v situáciách, akými sú napr. pandémia Covid-19 či lockdown, sa vyžadujú flexibilné, bezkontaktné a časovo úsporné služby doručenia tovaru priamo domov k zákazníkovi.

Skúste v krátkosti povedať, v čom je systém výnimočný.

Technológia využívajúca zvuk, nepotrebuje externé napájanie, nepotrebuje pripojenie na internet, podporuje platby pri doručení, digitálne potvrdenie o doručení. Stačí mať pri sebe aj starší mobilný telefón, nie je potrebný ani smartfón. Navyše je to cenovo prijateľné riešenie.

Okrem verejnej sieti sa bavíme aj o domácej zásielkovni. Čo to konkrétne znamená?

Systém bol pôvodne nastavený pre domácnosti. Myšlienka bola taká, aby každá domácnosť mala pred domom svoj vlastný box, do ktorého nám kuriér vie doručiť balík aj na dobierku. Systém sme prerobili tak, aby kupujúci vedel cez domácu zásielkovňu vrátiť tovar len dva kroky pred domom. 

Veríte, že ľudia budú ochotní investovať do súkromnej zásielkovne?  

Som presvedčený, že áno. Keď zoberieme fakt, že domácu zásielkovňu môžem mať už od 99 €, tak si to vieme rýchlo prepočítať: keď 10-krát navštívim poštu, tak som stratil 10 hodín. Priemerná hodinová mzda je 10 € a celková investícia je na nule. 

Okrem existujúcich boxov pracujete aj na inováciách?

Momentálne máme dokončený prototyp veľkokapacitného boxu s chladením aj vyhrievaním. Cieľová skupina na tento produkt bude gastro priemysel.

Prečo má byť reštaurácia motivovaná zaobstarať si váš box?

Pracoval som v gastro priemysle a viem, že najväčší problém je neskoré dodanie tovaru. Reštaurácie budú motivované, aby dostávali tovar v noci alebo skoro ráno, pokiaľ ešte personál nie je k dispozícii.