24. novembra 2021

Väčšina ľudí túži po dokonalom živote bez prešľapov, no ľudia nie sú dokonalí a prirodzene robia chyby. Avšak úspešní ľudia sa z nich poučia. Tu sú tri kroky, ktoré vám pomôžu z vlastných chýb ťažiť a byť lepšími.

1. Zamyslite sa nad svojou chybou s odstupom.

Na druhý deň po tom, ako spravíte chybu, sa nad ňou zamyslite. Chyby, z ktorých sa nepoučíme, sú stratené príležitosti.

Je však prirodzené, že keď sa niečo stane, premýšľate o tom ešte v ten deň. No doprajte si chvíľu na rozmýšľanie aj nasledujúci deň. Potrebujete totiž nejaký čas na to, aby ste sa od danej veci trochu odosobnili.

Nečakajte však príliš dlho. Čím dlhšie to budete odkladať, tým pravdepodobnejšie je, že zabudnete na niektoré detaily, ktoré by vám mohli pomôcť posunúť sa vpred.

Skúste reflektovať približne do 48 hodín po chybe, ktorú ste urobili a snažte sa byť čo najobjektívnejší v pohľade na to, čo sa stalo a čo by ste v budúcnosti mohli urobiť lepšie.

Reklama

2. Zapíšte si vašu chybu.

Nestačí len myslieť na to, čo sa stalo. Napíšte si to. Keď sa prinútite zobrať pero a papier či klávesnicu, zistíte, že pri písaní premýšľate nad celou situáciou metodickejšie a chronologickejšie.

Keď si ľudia zapisujú myšlienky, majú tendenciu dôkladnejšie premýšľať, lebo chcú mať istotu, že zachytia všetko. Zatiaľ čo pri premýšľaní nám môžu myšlienky preskakovať a nie sú usporiadané, pri písaní premýšľame o udalosti od začiatku do konca.

Čím jasnejšie bude to, čo zapíšete, tým jasnejšie môže byť riešenie. Zároveň lepšie pochopíte a zanalyzujete, čo sa stalo, a budete vedieť, aké kroky podniknúť a aké ponaučenie si zobrať.

3. Povedzte niekomu o vašej chybe.

Aby ste sa lepšie vedeli poučiť z chyby, ktorá sa stala, zvážte, že sa o nej porozprávate s iným človekom. Môžete zavolať rodiny alebo napísať blog, či sa zveriť osobne priateľom a blízkym.

Ak potrebujete väčšiu motiváciu na to, aby ste sa z chýb poučili, nenechávajte si ich pre seba. Nemusíte zdieľať podrobnosti. Zmyslom toho, že o tom niekomu poviete, je získať podporu a pohľad niekoho ďalšieho. Taktiež vás to viac motivuje k zlepšovaniu.

Rozprávať niekomu o chybách sa môže zdať desivé. Ale to, že budete chvíľu zraniteľní, môže byť zároveň oslobodzujúce a očistné.

Chyby bolia. Keď sa však už stanú, zamyslite sa nad nimi pomocou týchto troch krokov. Je to skvelá pomôcka, vďaka ktorej sa môžete stať opäť o niečo lepším a úspešnejším človekom.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je prispievateľka .

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?