8. decembra 2020

Všetci vieme, aké dôležité je vzdelávanie. Bez neho sa talentovaný človek nedokáže rozvíjať a uplatňovať. Svet prudkých zmien si vyžaduje pravidelné vzdelávanie aj počas pandémie. Pretože ak sa nenaučíte niečo nové každý deň (teda nespravíte krok vpred), neostávate na mieste, ale posúvate sa vzad. 

Online prenos diskusie spojenej s krstom Diáru duševného zdravia môžete sledovať 9. 12. od 18:00 hod. na tomto linku.

Napriek tomu, že väčšina spoločností využíva mnoho spôsobov, ako vzdelávať svojich zamestnancov – od workshopov cez rôzne textové dokumenty po videá, najdôležitejšie témy sa zvykli preberať naživo v prednáškovej miestnosti. Firmy potrebovali zaručiť, aby sa ľudia zišli na jednom mieste a učili sa od lektora alebo jeden od druhého.

Vzdelávanie prostredníctvom videí

Video sa až doteraz využívalo najmä ako doplnok v prípadoch, keď spoločnosť potrebovala rozšíriť nejaké poznatky k hodine, ktorá sa uskutočnila s osobnou účasťou zamestnancov. Po tom, čo sa pre pandémiu rozmohla práca z domu, školenia naživo sa zredukovali alebo rovno zrušili.

Reklama

A viem to z prvej ruky – každá jedna lekcia, ktorú som mal viesť medzi marcom a koncom roka 2020, sa buď zrušila alebo presunula do virtuálneho priestoru. Keďže je v súčasnej dobe zhromažďovanie ľudí neželané, spoločnosti sa zrazu musia pri vzdelávaní svojich zamestnancov spoliehať iba na svoje e-learning materiály.   

Napokon, video je celkom spoľahlivá metóda pre vzdelávanie pracovníkov a naozaj pomáha počas pandémie pokrývať najrozličnejšie témy. Vďaka produktom ako LinkedIn Learning, Udemy alebo Learn It Live majú ľudia k dispozícii lekcie v rozpätí od „Ako používať Adobe Illustrator“ po „Základy manažovania projektovô. Vďaka týmto knižniciam videí môže hromada ľudí naďalej rozvíjať svoje schopnosti. 

Ale spoliehať sa len na tieto videá nie je ideálne. Jedna z mojich klientiek mi prezradila, že sa jej uchádzač o zamestnanie na pohovore pýtal, aké spôsoby vzdelávanie mu firma ponúkne. Odpovedala mu: „Máme pre vás k dispozícii LinkedIn Learning videá.“ Potenciálny zamestnanec však sklamane dodal: „Aha, to isté sme mali aj v mojej starej firme.“ Odpoveď ju donútila zamyslieť sa. „Ak každá spoločnosť využíva rovnaké knižnice vzdelávacích videí, aká je úloha manažérky pre vzdelávanie? Čo jedinečné prináša firme?“ 

Ľudia zodpovední za vzdelávanie zamestnancov musia počas pandémia prepracovať metódy, ktoré využívajú, aby priniesli niečo iné a originálne. Moje štyri radi pre nich sú:  

1. Video v centre pozornosti.

Vzdelávanie cez video sa stane najvyužívanejšou metódou vo väčšine firiem. Pandémia koronavírusu odštartovala aj revolúciu práce z domu, čiže zamestnávatelia budú musieť zabezpečiť, aby sa ich pracovníci vedeli učiť z akéhokoľvek miesta a na rôznych typoch zariadení.

Lekcie, ktoré sa odohrávali priamo vo firme, prejdú čiastočne alebo úplne do online priestoru – či už vo forme uložených videí alebo interaktívnych živých vysielaní. 

2. Nie je video ako video.

Ak sa firma spolieha len na komerčnú ponuku online videí, má to svoje limity. Veľké knižnice síce ponúkajú videá na nekonečné množstvo tém, ale často nezohľadňujú konkrétne požiadavky jednotlivých firiem a neponúkajú jedinečný zážitok spojený s danou značkou.

Ak by všetky firmy využívali len služby ako LinkedIn Learning, pozícia manažéra pre vzdelávanie by sa zmenila z odbornej na rutinnú – manažér by zodpovedal len za objednávanie nových balíkov videí.   

3. Kvalita rozhoduje.

Od firiem sa dnes vyžaduje, aby s videom pracovali inovatívne. Mileniáli a generácia Z sa najradšej učí z videa. Ale z rôznych kanálov na YouTube sú tieto generácie zvyknuté na vysokú kvalitu spracovania a rovnakú latku kladú aj na videá, ktoré im ponúkne zamestnávateľ.

Pozrite si napríklad toto vzdelávacie video od VSauce, aby ste mali predstavu, aký spôsob komunikácie dnešní zamestnanci očakávajú. Posadiť lektora pred kameru už skrátka nestačí.  

4. Interaktívne videá.

Video však nemá takú účinnosť ako vzdelávanie sa priamo v učebnej miestnosti. Chýba tu priama interakcia medzi lektorom a študentom. Súčasťou video vzdelávania by mali byť techniky, ktoré naozaj posúvajú účastníkov vpred, ako napríklad lekcie vysielané naživo, počas ktorých môžu byť účastníci ocenení, majú spätnú odozvu od lektor a sociálny kontakt.

Ak chcete aby po vzdelávaní nasledovali činy a tie priniesli výsledky pre firmu, musíte zabezpečiť, aby zamestnanci neboli odkázaní len na sledovanie videí v izolácii. 

Aj expertka na budúcnosť vzdelávania Kelly Palmer vo svojej knihe The Expertise Economy, píše: „Vzdelávanie musí byť prispôsobené schopnostiam a vedomostiam jednotlivca, jeho osobným a profesionálnym cieľom a špecifickým záujmom.“  

Koronavírus, zdá sa, navždy zmenil aj spôsob, akým sa vzdelávame a rozvíjame svoj talent. Firmy, ktoré nechcú zaostávať, menia metódy tak, aby ľudí nielen niečo naučili, ale aby z videí zamestnanci pochopili špecifiká firmy, pre ktorú pracujú.

A aj keby tu koronavírus ostal už len niekoľko mesiacov, vzdelávanie na diaľku ostane novým trendom. Je v záujme firiem, aby sa ho naučili robiť dobre.  

Článok vyšiel v americkej verzii Forbesu. Jeho autorom je prispievateľ William Arruda, zakladateľ CareerBlast a spoluzakladateľ BrandBoost – platforiem na video vzdelávanie. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?