12. decembra 2020

Predstavte si svoju dennú dávku energie ako jeden veľký koláč. Je potrebné ho nakrájať tak, aby ste mali celý deň energeticky vyvážený – a najmä na zložitejšie úlohy si už dopredu vyčleňte väčší kúsok. Ako na to?

Uzatvárajte veci

Existuje niečo, čo chcete urobiť už niekoľko týždňov, mesiacov alebo možno aj roky, no stále ste sa k tomu nedostali? Preventívna prehliadka u lekára, plánovanie ďalšieho pracovného postupu alebo presun nábytku? Všetky tieto veci, aj keď na ne denne nemyslíte, sú uložené vo vašom podvedomí, zaberajú priestor a berú vám energiu.

Venujte im preto na konci každého týždňa chvíľku pozornosti a pokúste sa uzavrieť čo najviac z nich. Uľavíte svojej hlave a do ďalšieho týždňa vám z energetického koláča zostane väčšia porcia.

Neprepínajte medzi úlohami

To, že sa zrazu venujete písaniu dôležitého textu a do toho začnete písať SMS alebo telefonovať, odpíšete na mail, pozriete sa na sociálne siete a podobne – toto všetko vám uberá veľké množstvo energie.

Medzi jednotlivými úlohami neprepínajte. Vymedzte si vždy čas, keď budete robiť podobný typ úloh. Až keď tento „blok úloh“ dokončíte, potom začnite s ďalšími. Aj vďaka tomu budete mať na úlohy viac energie a môžete ich tak zvládnuť za kratší čas.

Reklama

Venujte sa tomu, čo vás napĺňa

Keď idú veci podľa plánu a darí sa nám, sme spokojní a máme veľa energie. V prípade krízy – či už v pracovnej, alebo v osobnej rovine – nám energie ubúda. V takých chvíľach je potrebné, aby ste si energiu proaktívne obnovili tým, čo vás teší a robí vám radosť. Vyrazte von s kamarátmi, oddýchnite si, pustite si film alebo sa pokojne vyplačte. Hlavne „vypnite“ a urobte to, z čoho vyťažíte novú energiu.

Dajte si digitálny detox

Telefóny máme neustále pri sebe a každú chvíľu sa pozeráme na obrazovky počítačov. Informácií, ktoré počas celého dňa vďaka svojmu nepretržitému pripojeniu zhromaždíme, je viac než dosť – a všetky zamestnávajú náš mozog.

Je potrebné, aby ste si vedome oddýchli, odložili telefón, počítač a pozerali sa na chvíľu mimo obrazoviek. Buďte občas aj v reálnom svete, bez pripojenia.

Článok vyšiel na webe Forbes.cz. Autorkou článku je Anna Beránková.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?