29. marca 2021

Iste ste už čítali, že zdravý životný štýl s pravidelnou fyzickou aktivitou znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Existuje však aj životný štýl, ktorý prospieva finančnému zdraviu? Čo by nie – akurát namiesto srdca si treba predstaviť finančný plán, ktorý bude vašu peňaženku udržovať v zdraví.

Musí fungovať stále, aby sa všetky jeho zložky spájali do súvislého, efektívneho a súdržného celku, ktorý vám umožní financovať, čo v živote potrebujete.

Aj zdravý „finančný štýl“ si žiada trochu práce. Ľudia si často myslia, že nemajú dosť peňazí na to, aby malo finančné plánovanie nejaký zmysel. Prípadne čakajú, kým príde finančný problém alebo kríza a potom hľadajú pomoc. Čím skôr sa však dáte do plánovania, tým pravdepodobnejšie je, že dosiahnete svoje ciele.

Či už máte plán a potrebujete ho občerstviť, alebo ste vo finančnom plánovaní nováčikom, pracovať s nezávislým finančným poradcom a dať dohromady finančnú stratégiu, je krok, ktorý vám môže pomôcť.

Tu sú kroky, ktoré sú základom zdravého finančného životného štýlu.

Reklama

1. Spoznajte názor profesionála.

Ak by ste potrebovali operáciu srdca, asi by ste ju zverili špecialistovi. Spravovať vaše peniaze by ste mali prinajmenšom na základe názorov profesionálov. Sú vám totiž schopní poskytnúť odpovede na dôležité otázky, ale aj pripraviť plán, ktorý bude krok za krokom prispievať k tomu, aby ste dosahovali svoje finančné ciele.

2. Nakreslite si štartovaciu čiaru.

Tak, ako pri prvej návšteve u nového lekára, aj vo financiách je potrebná široká anamnéza. Najprv potrebujete dáta – o príjme, úsporách, záväzkoch, dlhoch, daniach, sporení, investíciách a mnohých ďalších aspektoch. Ďalším krokom je spoznať životné ciele, svoje aj rodinné.

Dobrý finančný poradca potrebuje zistiť aj to, čoho sa po finančnej stránke bojíte. Aká úroveň rizika je pre vás akceptovateľná? Aké sú vaše časové horizonty?

3. Vytvorte si plán.

Jeho cieľom je prísť s personalizovanými odporúčaniami, ktoré vychádzajú z vašich potrieb a zo spomínaných vstupných dát. Skôr, ako sa s poradcom dohodnete na konkrétnej podobe plánu, ešte je potrebný ďalší krok – stresové testovanie.

4. Stresové testovanie.

Je to čosi ako záťažový test alebo EKG. Stratégia, ktorú poradca zostaví, sa vďaka finančnému softvéru otestuje v stovkách simulovaných situácií. Potrebujete zistiť, aká bude pravdepodobnosť, že svoje finančné ciele dosiahnete aj počas rôznych situácií na akciovom trhu a v ekonomike, ako aj po prípadných zmenách plánu.

Od prepadov akcií, cez vynútený predčasný odchod do dôchodku, dlhé obdobie nízkych úrokových sadzieb, rozhodnutie viac cestovať či kúpiť si druhý dom, zmien môže byť skutočne veľa.

5. Monitorujte si finančné zdravie.

Priebežne sledovať akciové trhy, ekonomiku, geopolitiku a ich vplyvy na vaše investičné portfólio je pomerne náročná úloha. Je pravdepodobné, že ani nebudete mať prístup ku všetkým zdrojom, na základe ktorých je možné informovaným spôsobom nastaviť nové rozloženie vašich aktív a zachovať vašu rizikovú úroveň.

Potrebujete totiž vedieť, kedy a ako rebalansovať portfólio, či ako daňovo využívať straty. Priebežné poradenstvo a profesionálne sledovanie portfólia skutočne dokážu priniesť výsledky.

6. Nezabudnite na pravidelné kontroly.

Je dôležité stretávať sa s finančným poradcom na pravidelných kontrolách výkonnosti vášho portfólia a finančného plánu, a to najmenej raz za rok. Nejde len o to, aby ste dostali príležitosť klásť otázky, ale aj aby ste prebrali zmeny v živote, ktoré by mali mať vplyv na finančné zdravie a stratégiu v budúcnosti.

Chystáte sa zmeniť prácu? Dostalo vaše dieťa štipendium? Blížite sa k odchodu do dôchodku? Ako sa zmenili vaše výdavky v súvislosti s pandémiou? Výročné stretnutie je príležitosťou, ako tieto skutočnosti reflektovať.

Posledný rok bol pre mnohých ľudí mimoriadne náročný – fyzicky, emočne a finančne. Ak potrebujete získať do budúcnosti viac istoty, finančný plán je krokom, ktorý vám k nej môže pomôcť.

Autor článku Ron Carson píše na Forbes.com o osobných financiách a skutočnom bohatstve.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?