Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
22. apríla 2020

Naozaj dobrá kuchyňa by mala bez väčších zásahov slúžiť aspoň 15 rokov. Ak ste sa rozhodli, že v roku 2020 tú svoju zrekonštruujete alebo sa dokonca chystáte na novú, neurobte chyby, kvôli ktorým by rýchlo zostarla a vy by ste už za pár rokov ľutovali minuté peniaze.

Ako postaviť modernú kuchyňu, ktorá vydrží minimálne do roku 2035? Vytvorte miesto, kde si každé ráno pred odchodom do práce vychutnáte skvelú kávu a kde sa večer bude variť ako v päťhviezdičkovej reštaurácii. Bude to technologicky vyspelá a dizajnová domáca centrála, v ktorej budete radi tráviť čas s rodinou a pyšne v nej hostiť návštevy. Toto je našich sedem zásadných rád.

Zdroj foto: Archív značky

1. Jednoduchý dizajn

Biela je klasika, v kuchyniach vládne aj v roku 2020. Len tak ľahko nevyjde z módy, dobre odráža svetlo, pôsobí čisto a ľahko sa s ňou kombinujú ďalšie doplnky, spotrebiče z ušľachtilej ocele a drevené pracovné plochy. Obľúbený je predovšetkým ľadovobiely dizajn, ale tiež sivé odtiene s bridlicovými povrchovými úpravami alebo ďalšie „kamenné“ prvky a ich kombinácie s drevom.

„Súčasným trendom je jednoznačne nadčasovosť. Zákazníci volia skôr menej výrazné farby s tým, že doladenie interiéru a jeho zmeny v priebehu času realizujú pomocou rôznych doplnkov. Veľký dôraz sa kladie na kvalitné a odolné materiály a ich spracovanie. Z noviniek v povrchových úpravách sú to nanotechnológie, ktoré nám zjednodušujú údržbu čelných plôch kuchyne,“ hovorí Vlastimil Sýkora, spolumajiteľ spoločnosti Kuchyně Sykora, ktorá už takmer 30 rokov vyrába kuchyne na mieru.

Jednoduchosť a minimalizmus dominujú aj dizajnu spotrebičov. Pri tých najluxusnejších a technologicky najvyspelejších prevláda ušľachtilá oceľ.

Exkluzívne spotrebiče radu studioLine značky Siemens kombinujú oceľ s čiernou matnou farbou, masívnymi frézovanými ovládačmi a čiernym sklom. Za nadčasový a elegantný dizajn značka získala niekoľko medzinárodných ocenení. Zdroj foto: Archív značky

2. Technológie

Smartfón je ovládač budúcnosti a platí to aj v kuchyni. Telefón za vás síce nenavarí, ale cez aplikáciu môžete svoju kuchyňu lepšie riadiť. Aj doma môžete mať kávu flat white ako z hipsterskej kaviarne, víno neustále vychladené na ideálnu teplotu alebo chladničku, ktorá vám cez kameru ukáže svoj obsah a odporučí tipy na recepty podľa toho, aké suroviny v nej máte.

Moderné spotrebiče a ich technológie zjednodušujú varenie aj umývanie. Teplotné sondy rúr dokážu spoľahlivo strážiť teplotu, aby boli vaše steaky a mäso vždy dokonalé. Senzory na pečenie monitorujú zvyškovú vlhkosť a presne určia, kedy je cesto upečené. Špičkové varné dosky dokážu zistiť umiestnenie a tvar riadu a prostredníctvom senzorov komunikujú s hrncami a panvicami. Nemusíte sa teda obávať o správnu teplotu pri varení alebo vyprážaní.

Tip Jakuba Meyera, manažéra Brand Experience Center BSH spotrebiče: 

Najnovšia varná doska Siemens inductionAir Plus z exkluzívneho radu studioLine vyzerá fantasticky a ponúka tie najmodernejšie funkcie. Pamätá si napríklad nastavenia pre jednotlivé riady, takže ich môžete voľne presúvať bez toho, aby sa práve prebiehajúce varenie, ohrievanie alebo vyprážanie prerušilo. Umožňuje tiež kombinovať varné plochy a zlučovať ich do väčších zón, napríklad pre veľký pekáč alebo viac malých hrncov. Navyše ju môžete vybaviť varným senzorom, vďaka ktorému môžete bez obáv variť pod pokrievkou a z hrnca nič nevykypí.

Inteligentné spotrebiče sa dajú ovládať na diaľku a pri niektorých je dokonca možné nastaviť vlastnú farbu vnútorného osvetlenia. Vďaka aplikácii Home Connect môžete vybrané modely Siemens nielen kontrolovať a nastavovať na diaľku cez mobilný telefón alebo tablet, ale získate tiež prístup k mnohým receptom, radám a tipom, ktoré sú pripravené na mieru pre konkrétny spotrebič.

„Technológie sa nám budú stále viac snažiť zjednodušiť varenie a upratovanie kuchyne, aby sme si mohli viac užívať život. Stále však platí, že ani ten najinteligentnejší spotrebič navrhnutý pre iný typ „kuchára“ alebo umiestnený na nevhodnom mieste v kuchyni, nám jednoducho dobre slúžiť nebude,“ upozorňuje Sýkora.

3. Priestor musí mať logiku

Aj pracovné zóny kuchyne majú svoje pravidlá. Drez by mal byť umiestnený v strede pracovného priestoru, pretože je najpoužívanejšou časťou kuchyne. Pracovnú zónu s ním tvorí rúra s varnou doskou a chladnička. Varná zóna by mala byť dostatočne kompaktná, aby umožnila pohodlnú a efektívnu prácu. V ideálnom prípade by mala byť celková vzdialenosť, ktorú prejdete medzi rúrou, varnou zónou, chladničkou a drezom, 5 až 7 metrov a tento priestor by nemali pretínať žiadne ďalšie prechodové „trasy“, aby mohol kuchár nerušene pracovať.

Umývačka a kôš na odpadky by mali byť dostatočne blízko pri dreze – v ideálnom poradí kôš, drez, umývačka – aby bolo upratovanie po jedle rýchle a ľahké.

4. Spoločenský ostrovček

Kuchynský ostrovček je obľúbený prvok, ale dajte pozor, aby ste s ním priestor kuchyne nezahltili. Po stranách ostrovčeka by malo byť voľných minimálne 90 centimetrov. Dobre si tiež rozmyslite, na čo ho budete používať. Ak chcete okolo neho sedieť s rodinou alebo priateľmi, tak by mal byť dostatočne dlhý a vysoký, aby sa k nemu vošlo dosť farebných stoličiek. Môže mať dve rôzne výšky – vyššiu barovú časť a nižšiu oddelenú časť na prípravu jedla.

Kuchyňa je väčšinou centrom celého domu alebo bytu. S ohľadom na to by priestory na spoločné sedenie a zábavu mali byť nezávislé od pracovného priestoru, aby hostia mohli ochutnávať predjedlá, vychutnať si nápoje a sledovať pri tom kuchára bez toho, aby mu prekážali vo varení.

5. Moderné varenie

Pri výbere spotrebičov si rozmyslite, čo všetko by ste pri varení mohli potrebovať. Špičkové multifunkčné rúry umožňujú používanie moderných metód, napríklad inteligentne riadené pomalé varenie a pečenie a využitie pary alebo vákua. Moderné rúry dokážu ku klasickému druhu ohrevu v pravidelných intervaloch pridávať paru – z povrchu mäsa sa zároveň odparuje vlhkosť, čo vytvorí dokonale chrumkavú kôrku na šťavnatých kúskoch. Variť zdravo v pare sa dá zelenina, ryby, ale aj dezerty.

Stále obľúbenejšia je aj metóda sous-vide, ktorá sa dnes využíva vo všetkých lepších reštauráciách. Francúzske sous-vide v doslovnom preklade znamená „vo vákuu“ – potraviny sa najskôr zatvoria do vzduchotesného obalu pomocou vákuovačky, ktorá vysaje všetok vzduch. Potom môžete potraviny uchovávať v chladničke alebo mrazničke, prípadne rovno vložiť do parnej rúry.

Základom metódy sous-vide je okrem vákuovania aj dlhá príprava pri konštantne nízkej teplote. Najväčšou výhodou je, že potraviny si zachovajú svoje pôvodné vlastnosti, prirodzenú chuť, šťavu aj textúru.

Parná rúra z exkluzívneho radu studioLine značky Siemens má špeciálny program pre sous-vide a doplniť ju môžete zabudovanou vákuovacou zásuvkou. Zdroj foto: Archív značky

6. Dostatočná ventilácia

Nikto nechce pachy pripravovaných pokrmov cítiť v celom byte, ale na kvalitnú ventiláciu sa často zabúda. Moderné digestory rozhodne nemusia narúšať celkový vzhľad kuchyne. Dajú sa nenápadne umiestniť na strop, skryť do závesnej skrinky alebo zabudovať do pracovnej plochy. Odsávacia jednotka môže byť tiež zapustená do varnej dosky.

V systéme inductionAir značky Siemens sa spája špičková varná doska s výkonným odsávačom pár, ktorý je zabudovaný pod pracovnou plochou. Zdroj foto: Archív značky

Ďalšou možnosťou je teleskopický výsuvný odsávač pár, ktorý je ukrytý za varnou doskou a ukáže sa len v prípade potreby. Alebo výkonné nástenné odsávače pár. Pri tých najinteligentnejších sa dá ovládať výkon aj osvetlenie priamo z varnej dosky alebo automaticky pomocou senzorov. Nové odsávače pár spoločnosti Siemens sa dajú prepojiť s aplikáciou Home Connect, ktorá umožňuje úplnú kontrolu nad všetkými funkciami pomocou smartfónu alebo tabletu či nastavenie príjemného osvetlenia emotionLight. Odsávač sa môže spúšťať aj automaticky po zapnutí varnej dosky.

7. Úložné priestory

Rovnako ako celkové rozvrhnutie kuchyne, aj rozmiestnenie úložných priestorov má svoje pravidlá. Zásuvky na príbory by mali byť v blízkosti umývačky, ale nie v pracovnom trojuholníku, aby ste mohli prestrieť bez toho, aby ste sa plietli do cesty tomu, kto varí. Riad, ktorý používate každý deň, by mal byť uložený na policiach alebo v skrinkách pri dreze a umývačke, zatiaľ čo hrnce a panvice skôr pri varnej doske.

Myslite na dostatok miesta na potraviny. Moderné inteligentné chladničky dokážu čiastočne zastať úlohu špajze, pretože majú niekoľko oddielov, v ktorých dokážu udržať rôzne teploty a vlhkosť. Na odkladanie potravín, ktoré nemusia byť v chlade, dobre poslúžia aj väčšie zásuvky umiestnené v blízkosti chladničky.

Včas si naplánujte aj dostatok miesta na odpad, ktorý budete chcieť pravdepodobne recyklovať. Existuje množstvo inteligentných riešení, ako nádoby na odpadky elegantne ukryť a mať ich zároveň stále poruke.
Zvážiť môžete aj v Amerike obľúbený zabudovaný drvič organického kuchynského odpadu.

„Každá kuchyňa by mala byť dobre navrhnutá po dizajnovej aj ergonomickej stránke. Taká kuchyňa potom nebude robiť radosť len na pohľad, ale bude sa v nej najmä dobre variť a žiť. Najlepšie je zveriť ju do rúk odborného návrhára. Ten pomôže vyriešiť aj to, kam budete ukladať zásoby, aké veci chcete mať poruke pri varení alebo kam umiestnite všetko vybavenie kuchyne. Zákazníci veľmi často navštívia návrhára neskoro a s priestorom, v ktorom už nie sú možné zmeny. Pri návrhu kuchyne sú potom zbytočne obmedzovaní,“ upozorňuje Vlastimil Sýkora.