31. marca 2021

Colours of Ostrava, jeden z najväčších hudobných festivalov Česka, sa pre obmedzenia spojené s koronavírusom tento rok neuskutoční. O zrušení ročníku 2021 už nedávno rozhodli aj usporiadatelia pražského festivalu Metronome.

„Toto je pre nás jeden z najťažších okamihov v histórii Colours. Celý rok sme festival plánovali a pripravovali. Skrátka dúfali. Situácia s pandémiou koronavírusu sa však nelepší, a tak nám neostáva nič iné než písať tieto smutné riadky znova. Veľmi nás to mrzí, ale sme nútení aktuálny ročník festivalu Colours of Ostrava presunúť na ďalší rok. Teda na 13. až 16. júla 2022,“ uviedla vo vyhlásení Zlata Holušová, riaditeľka festivalu.

Presun ovplyvní mnohých predajcov a dodávateľov

V areáli Dolních Vítkovic mali toto leto vystúpiť napríklad americkí Killers, The Lumineers alebo senegalská hviezda Youssou N’Dour. Celkom program počítal behom štyroch dní s niekoľkými stovkami vystúpení, ktoré mali prebehnúť na viac ako 20 vonkajších scénach.

Zrušenie festivalu sa okrem kapiel a návštevníkov dotkne aj viac než 6-tisíc ľudí, ktorí zaisťujú chod festivalu, či vyše 450 dodávateľov z Ostravska a celej Českej republiky aj napríklad takmer 250 stánkových predajcov.

Usporiadatelia zvažovali aj presunutie ročníku 2021 bližšie k jeseni, ale nakoniec tento variant zavrhli. Ako dôvod uviedli, že v septembri alebo v inom než pôvodnom júlovom termíne by neboli schopní zaistiť sľúbené zahraničné hviezdy. „Nedokázali by sme zaručiť takú úroveň programu, na akú sú návštevníci Colours zvyknutí,“ vysvetlila Holušová.

Reklama

Platnosť zakúpených lístkov sa presúva

Festival, rovnako ako vlani, vsádza na lojalitu návštevníkov a žiada ich, aby si vstupenky ponechali. Ich platnosť sa tak opäť presúva o ďalší rok. Podľa Holušovej ich nie je potrebné nijak meniť alebo aktualizovať.

„Veríme, že naša vstupenka u vás doma na nástenke či v počítači zostane jedným zo svetiel na konci tunela, na ktoré sa môžete tešiť. Že sa spoločný zážitok zo živej hudby a kultúry nielen na našom festivale stane tým, čo nás po tomto temnom období spojí,“ odkázala riaditeľka festivalu.

Colours of Ostrava je už druhý veľký festival v Česku, ktorého usporiadatelia sa rozhodli aktuálny ročník presunúť. Organizátori pražského festivalu Metronome, ktorý mal prebehnúť behom júna, zmenu termínu na rok 2022 oznámili v polovici marca.

Ďalší usporiadatelia festivalov v Česku zatiaľ ešte vyčkávajú. Platí to napríklad pre festival Rock for People, ktorý by sa mal konať 10. až 12. júna. Otáznik je tiež nad ďalšou podobne veľkou akciou, ktorou je festival Votvírák. Jeho organizátori veria, že návštevníkov na letisku v Miloviciach privítajú behom víkendu 18. až 20. júna. Ročník 2021 zatiaľ nezrušil ani najväčší slovenský hudobný festival Pohoda. 

Článok vyšiel v českom vydaní Forbes a jeho autorom je Ondřej Kinkor.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?