19. novembra 2021

V súčasnosti stále prebiehajú medzirezortné rokovania k povinnému zavedeniu režimu OTP (očkovaní, testovaní, prekonaní) na pracoviskách, informoval Úrad verejného zdravotníctva.

„Rieši sa zabezpečovanie logistiky a ďalšie potrebné procesy na úrovni príslušných rezortov. Úrad verejného zdravotníctva SR s prihliadnutím na tieto skutočnosti nenariadi túto povinnosť s účinnosťou od pondelka 22. novembra 2021,“ informovala v piatok popoludní hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

„Je možné, že dôjde k posunu,“ naznačil už doobeda pre Rádio Expres minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Prvý týždeň by zamestnávatelia mali využiť na to, aby zistili, či sú zamestnanci očkovaní, neočkovaní alebo prekonali ochorenie Covid-19. Štát bude na začiatku testy hradiť alebo ich dodá, ale po čase bude časť nákladov podľa neho znášať zamestnávateľ.

Testovanie vo väčších firmách nie je reálne

Testovať zamestnancov vo firmách s tisíckami zamestnancov a nepretržitou prevádzkou dvakrát týždenne nie je reálne vzhľadom na mieru zaočkovanosti na Slovensku, vyhlásilo v piatok zamestnávateľské združenie Klub 500.

Zamestnávatelia kritizujú, že odborníci tvoriaci opatrenia nekomunikujú so zástupcami súkromnej sféry a nepreverujú realizovateľnosť navrhovaných opatrení v praxi. Opatrenia sa podľa nich opäť prijímajú na poslednú chvíľu a vyjadrenie hlavného hygienika k povinnosti firiem kontrolovať covid pasy zamestnancov a neočkovaných dvakrát týždenne testovať nie je k dispozícii.

Reklama

Testovacie centrá aj mobilné očkovanie

Zároveň vidia problém vo vykonávaní tejto povinnosti pri firmách s tisíckami zamestnancov a nepretržitou prevádzkou, a to najmä vzhľadom na to, že zaočkovanosť je okolo 50 percent. „Klub 500 navrhuje, aby sa podobne, ako to bolo v druhej vlne, prípadne tak, ako je to stále v susednom Rakúsku, urýchlene vytvorila sieť bezplatných testovacích centier,“ poznamenalo združenie.

Veľkí zamestnávatelia volajú aj po vytvorení podmienok na zvýšenie počtu zaočkovaných. „Zastávame názor, že vláda má všetky predpoklady na to, aby vytvorila mobilné tímy, ktoré dokážu navštíviť oblasti a občanov Slovenska, ktorí majú sťažený prístup do očkovacích centier,“ poznamenalo združenie.

Esenciálne obchodné domy

Podvečer zverejnil hlavný hygienik vyhlášku, ktorá upravuje režim v obchodných domoch. „Stanovuje, že režim OP pri vstupe do obchodného domu, ktorý bude od pondelka pre obchodné domy povinný v červenej až čiernej farbe, neplatí pre prípady návštevy očkovacieho centra alebo zdravotníckeho zariadenia v obchodnom dome,“ informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Račková.

„Režim OP ďalej neplatí pre obchodné domy v červenej až čiernej farbe, ak sú v obchodných domoch otvorené len prevádzky a služby esenciálneho charakteru (podľa paragrafu 2 odsek 2. vyhlášky č. 259.) Znamená to teda, že ak v obchodných domoch budú otvorené iba esenciálne prevádzky, môžu do nich vojsť všetci, nielen OP.“

Autor: TASR a redakcia Forbes.sk

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?