18. decembra 2020

Už malé batoľatá sú majstrami v scrollovaní, škôlkarom nerobí problém nájsť si na internete obľúbenú rozprávku alebo hru. Viete však svoje deti ochrániť pred všetkými nástrahami, ktoré prinášajú moderné technológie? Herečka Monika Hilmerová a tanečník Jaro Bekr prezradili, čo všetko majú ich deti Zara (11) a Leonard (7) dovolené a ako s deťmi hovoriť o rizikách digitálneho sveta.

Obaja s Forbesom spolupracovali na vydaní knihy pod názvom „Viete, čo robia vaše deti?“. Ide o príručku pre rodičov, ktorá na základe rád experta a reálnych situácií zo života tieto témy rozoberá na konkrétnych príkladoch. „Situácia je vážna, ale nie kritická. Dnes už malé deti ovládajú tablety, na internete sa pohybujú bez problémov. Treba pochopiť, že aj hrozby, ktoré deti stretávajú na internete, sú vážne,“ hovorí Peter Košinák, ktorý je bezpečnostným expertom spoločnosti Eset a ktorý do knihy prispel svojimi odbornými radami. Aké pravidlá pre deti teda zaviedli Monika a Jaro u nich doma?

1. Nedovoľte deťom používať váš počítač či mobil.

„Naše deti majú svoje zariadenia,“ hovorí Jaro Bekr a dodáva, že je to jedna z foriem ochrany pred možnými problémami. Podľa neho je potrebné rozdeliť detský svet od sveta rodičov aj v digitálnej podobe aj preto, že dospelí majú v mobiloch aj v počítačoch veľa pracovných záležitostí, prístupov, hesiel, kontaktov. „Našťastie, naše deti toto pravidlo chápu a plne akceptujú,“ hovorí Jaro.

2. Nerozdávajte zákazy, ale vysvetľujte, prečo niektoré veci na internete nemôžu robiť.

„Základné pravidlo, podľa ktorého vychovávame deti do reálneho života, je dôvera,“ hovorí Monika Hilmerová. Toto platí aj pre aktivity na internete. „Vždy, keď deťom hovorím, že nechcem, aby niečo robili, vysvetlím im aj to, prečo si to neželám, aké to môže mať následky. A to isté uplatňujeme aj vo virtuálnom svete, kde sa pohybujú,“ vysvetľuje Jaro.

Ako dodáva Monika, keďže oni ako rodičia sú v rámci svojich povolaní tiež aktívni aj na sociálnych sieťach, o konkrétne príklady nemajú núdzu. „Deťom hovoríme napríklad aj o trolloch a hejteroch, vysvetľujeme im, ako takéto situácie riešime my. Zámerne ich nevyčleňujeme z tejto komunikácie. Veríme, že základom rešpektu a dôvery nie sú zákazy, ale vysvetľovanie. Zároveň chceme, aby sa nebáli za nami prísť, ak sa im niečo na internete bude zdať podozrivé, aby nás brali ako niekoho, kto im s tým to môže pomôcť.“

Reklama
Aj u vás doma to vyzerá takto? Foto: Pexels/Jessica Lewis

3. Vysvetľujte deťom, že za všetko, čo dajú na internet, musia byť pripravení niesť zodpovednosť.

Často sa stáva, že ľudia na internete, napríklad v diskusiách pod príspevkami povedia aj to, čo by si zoči voči danému človeku nedovolili. Alebo že na sociálne siete postujú fotky bez rozmyslu, aby sa „pred svetom“ pochválili. To všetko ale môže mať aj neblahé dopady. „Snažíme sa preto deťom vysvetľovať, že za všetko, čo dajú na internet, musia byť pripravení niesť zodpovednosť. A tiež, že veci, ktoré na internet dajú, môžu byť potenciálne zneužiteľné,“ vysvetľuje Monika.

Preto deti učia obozretnosti a zdôrazňujú, že predtým, ako na siete čokoľvek napíšu alebo „zavesia“, majú si to poriadne rozmyslieť. „Deti sa pýtajú prečo, a ja im to vysvetľujem. Napríklad taká fotka na internete dokáže o vás a vašich zvyklostiach odhaliť veľmi veľa vecí. Naozaj to chcete všetkým ukázať?“ hovorí Jaro.

4. Stanovte, koľko hodín môžu byť deti na počítači.

Princíp, ktorý uplatňuje mnoho rodičov a takto postupuje aj Monika s Jarom. Napriek tomu priznávajú, že počas obdobia covidu, kedy je veľa detí aj na online vyučovaní, sa čas strávený pred monitormi počítačov môže moderovať o čosi ťažšie. V princípe ale u nich doma platí, že majú vyhradený čas, kedy môžu byť deti na internete a čas, kedy majú používanie elektronických zariadení zakázané.

5. Poučte deti o hoaxoch a naučte ich overovať si zdroje informácií.

Internetová doba, bohužiaľ, vo veľkom praje hoaxom a rôznym šíriteľom manipulatívnych informácií. Podľa Jara a Moniky je preto dôležité deťom vysvetľovať a učiť ich overovať si informácie a neuveriť hneď všetkému, čo na internete nájdu.

6. Pozor na ľudí s nekalými úmyslami.

Práve o nich by mali byť vaše deti poučené čo najskôr. Ako hovorí Monika, ak si túto problematiku trochu naštudujete, deti môžete veľmi rýchlo naučiť „aké postupy zvyčajne títo lotri majú“. „Keď im vysvetlíte, že na internete sa v anonymite môžu pohybovať aj ľudia s nekalými úmyslami a podľa čoho sa dajú rozpoznať, deti to budú schopné odpozorovať a začnú to vnímať,“ hovorí Monika. Na takzvaných „predátorov“ totiž ľahko natrafia nielen na zoznamovacích stránkach, ale napríklad aj na portáloch venovaných online hrám či na iných fórach, kde sa často v online priestore stretávajú práve mladí ľudia a deti.

A na záver ešte jeden dodatok. Ako hovorí Jaro, technológie by rodičia deťom nemali a priori zakazovať. „Treba si uvedomiť, že technológie vznikli s dobrým úmyslom, no niektorí ľudia ich začali zneužívať. Kvôli tomu to ale deťom nezakážem. Oveľa rozumnejšie je naučiť deti rozoznávať riziká a byť v tomto smere poučený. Ovládať technológie je nový typ gramotnosti, ktorú dospelí aj deti potrebujú pre život.“

Veľkú príručku rodiča s Monikou Hilmerovou a Jarom Bekrom o bezpečnosti na internete si môžete kúpiť v našom e-shope za zvýhodnenú cenu. Nájdete ju tu.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?