7. apríla 2021

Vláda ohlásila rozšírenie pomoci pre gastrosektor a cestovný ruch zasiahnutý koronakrízou o ďalších 120 miliónov eur, už minulý rok v lete na ich podporu vyčlenila 100 miliónov eur.

„Budeme vedieť pomôcť veľmi veľa podnikateľom v gastrosektore, cestovnom ruchu, ktorí boli decimovaní touto pandémiou a tento sektor bol najviac postihnutý,“ skonštatoval predseda Národnej rady Boris Kollár.

Expremiér a súčasný minister financií Igor Matovič priblížil, že podnikateľom v gastre a cestovnom ruchu sa nahrádza 10 percent výpadku ich tržieb. Podľa ministra dopravy Andreja Doležala budú môcť o túto pomoc po novom žiadať aj subjekty, ktoré vznikli počas roka a nemôžu sa porovnať s referenčným rokom 2019.

Doteraz bola otvorená výzva v rámci tejto schémy, počas ktorej bolo možné čerpať pomoc za mesiace apríl až október 2020. „Vďaka tejto pomoci budeme môcť otvoriť ďalšiu výzvu prakticky okamžite už najbližšie dni, a to bude výzva za mesiace november až marec 2021. Zatiaľ sme stále v rovine ,de minimis’. Očakávame schválenie veľkej schémy, ktorá prekračuje hranicu 200-tisíc eur, najbližšie dni, najbližšie týždne,“ poznamenal Doležal.

Aj v ďalšej etape schémy ,de minimis’ budú podľa rezortu dopravy oprávnenými prijímateľmi prevádzky stravovacích a ubytovacích zariadení, cestovných kancelárií a agentúr, akvaparkov, kúpalísk, sprievodcovia v cestovnom ruchu, organizácie kongresov a podnikových výstav, botanické a zoologické záhrady a prírodné rezervácie, zábavné parky a lunaparky, prevádzka lanoviek a lyžiarskych vlekov, múzeá s prehliadkami pre verejnosť, historické pamiatky a turistické zaujímavosti.

Reklama

Základná podmienka pre získanie pomoci

Základnou podmienkou na získanie štátnej pomoci je podľa rezortu dopravy pokles tržieb o 40 percent v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019. Vyhodnocuje sa každý mesiac zvlášť a výška pomoci sa bude odvíjať od vyčíslenej straty. Limit čerpania je stanovený na 200-tisíc eur na žiadateľa, keďže ide o tzv. schému pomoci ,de minimis’.

Ministerstvo dopravy a výstavby SR pôvodne žiadalo 157 miliónov eur navyše na pomoc pre cestovný ruch. Už alokovaných 100 miliónov eur by podľa Doležala nestačilo ani do konca minulého roka. Minister dopravy odôvodnil zmenu požadovanej sumy tak, že týchto 120 miliónov eur je v rámci schémy minimálnej pomoci do 200-tisíc eur.

Veľká schéma pomoci však ešte nie je schválená Európskou komisiou. „Ten rozdiel sú práve prostriedky pre veľké subjekty, ktoré presahujú schému ,de minimis’, takže to bude rozdelené na dve časti,“ dodal Doležal.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?