6. júla 2020

Viem po slovensky a medzi moje záľuby patrí plávanie. Zastarané formulky zo životopisov, ktoré patria dávno do minulosti. Napriek tomu sa s nimi personalisti stretávajú dodnes. Pozreli sme sa preto, čo je už v CV úplne „tabu“ a ako vhodne uviesť záľuby, ktorým sa venujeme. 

Kým ešte pred niekoľkými mesiacmi boli zamestnávatelia tí, ktorí musia zaujať uchádzača o prácu, dnes sa karta otočila. Síce je stále dôležité, aby bola atraktívna aj firma, no nad tým, ako sa „predať“, sa musí zamyslieť aj uchádzač.

Prvou indíciou pre firmy o človeku, ktorého možno čoskoro zamestnajú, je životopis. Od neho závisí, či si firma uchádzača vôbec pozve na osobný pohovor. Napriek tomu, že na internete existujú tisícky návodov a odporúčaní, ako svoje CV napísať, uchádzači mu stále nevenujú dosť času alebo doň zaradia položky, ktoré vyčarujú HR oddeleniu prinajlepšom úsmev na tvári. 

„CV by malo personalistu zaujať a zanechať v ňom ten najlepší dojem o uchádzačovi. Ďalší pokus už mať nebude, preto je prvé predstavenie veľmi dôležité,“ hovorí pre Forbes na úvod Zuzana Džačovská, Branch Manager GiGroup. Zhrnuli sme preto položky, ktoré personalisti jednoznačne neodporúčajú uvádzať v životopise, či už preto, že sú prežitkom, alebo sú jednoducho nevhodné. 

Uvedomiť si, kam CV posielame

Ako sa hovorí, kreativite sa medze nekladnú, no pri posielaní CV je vhodné si najskôr uvedomiť, v akej firme sa uchádzame o zamestnanie. Ak ide napríklad o pozíciu v administratíve alebo v banke, zrejme sa personalisti nepotešia video vizitke. Naopak, v reklamnej agentúre zasa zrejme neočarí čierno-biele CV bez štipky tvorivosti.

Reklama

Jedna vec je zle odhadnúť formu, druhá zle odhadnúť obsah. Dnes sa HR odborníci stretávajú s dvoma extrémami. Mladí uchádzači strácajú pri tvorbe a písaní životopisu zábrany, staršie ročníky majú sklony k prežitkom, ktoré sa už dnes v HR sfére „nenosia“. 

Na prvom mieste je gramatika. Aj na našom portáli sa, bohužiaľ, často stretávame so životopismi, ktoré obsahujú gramatické chyby. Je to veľmi neprofesionálne. Ak sa takéto niečo dostane do rúk personalistom, často automaticky pozerajú na ďalšie životopisy,“ vysvetľuje hovorkyňa portálu Profesia Nikola Richterová.

Keď sme už pri jazykoch — k prešľapom patrí napríklad aj uvádzanie slovenčiny ako materinského jazyka. V medzinárodných firmách sa personalisti dokonca stretli s pokusmi cudzincov preložiť svoj životopis pomocou služby Google Translator. 

Čo sa týka obsahovej stránky, do životopisu sa určite neuvádzajú informácie ako politické presvedčenie, vierovyznanie či sexuálna orientácia. „Sú to informácie, ktoré od vás personalista ani nesmie vyžadovať,“ dopĺňa Eva Sulovcová, produktová špecialistka Kariéra.sk. Okrem toho sa napríklad už nevyžaduje ani uvádzanie veku, respektíve dátumu narodenia. „Našťastie je už životopisov s takýmito osobnými a citlivými údajmi stále menej a menej,“ dodáva.

Samostatnou kategóriou je uvádzanie záľub a ich relevancia. Medzi typické, ktoré sú takmer v každom životopise, patrí čítanie, hudba či filmy. 

Toto je zastaraný spôsob písania životopisu, ktorý personalistom napovedá, že ide o ľudí, ktorí sa pri písaní striktne držali šablón, ktoré našli na internete,“ hovorí Richterová s tým, že síce nejde principiálne o chybu, no ak chce uchádzač zaujať, toto rozhodne nie je spôsob.

Vhodné je vybrať si dve záľuby, ktoré, ako sme už spomínali, súvisia s danou pozíciou a opísať ich pár vetami. 

Záľuby pretaviť do záujmu

Takto isto je vhodné postupovať pri opise našich mäkkých zručností. Ako vysvetľuje Richterová, uchádzač, ktorý chce v životopise uviesť, že rád beháva a je usilovný a cieľavedomý, môže radšej niekde pod fotku dať medzi stručné info o sebe napríklad toto: „Považujem sa za človeka, ktorý má rád výzvy a je výrazne orientovaný na úspešný cieľ. Dôkazom môže byť aj môj posledný projekt, na ktorom sme pracovali neúnavne dva roky, jeho výsledok však zaujal a produkt kúpilo 213 nových klientov. Táto moja vlastnosť sa prejavuje aj v súkromí, keďže pravidelne behávam dlhé trate.“

Vďaka tomuto príkladu sa môže človek javiť zaujímavejšie. Personalistovi zároveň dáva jasný odkaz, že životopis, ktorý drží v ruke, vyčnieva a jeho autor je sebavedomý a skúša nové veci. 

Na záver je vhodné pripomenúť, že neplatí, čím dlhšie CV, tým lepšie. Podľa personalistov sú to najmä starší uchádzači, kto má tendenciu vypísať všetky pracovné skúsenosti, absolvované kurzy a školy. Personalistov zväčša zaujíma najvyššie dosiahnuté vzdelanie, prípadne školenia, ktoré sú relevantné k pracovnej pozícii. 

Položky, ktoré sú v životopise tabu

Zlá profilová fotografia

Personalisti považujú za prešľap, ak uchádzači použijú v CV fotografie napríklad z rodinných osláv, selfie z večierkov, dovoleniek. Dokonca sa stretli aj s takými, ktoré boli evidentne predtým použité ako profilové fotografie na zoznamkách alebo upravené rôznymi filtrami, uchádzači dokonca použili aj fotografiu z občianskeho preukazu. 

Dobrá fotografia má byť zhotovená v dobre osvetlenej miestnosti, s neutrálnym pozadím (napríklad čistá stena), uchádzač by mal mať slušné oblečenie a jemný úsmev na tvári. Nie je potrebná fotografia celej postavy, postačí od pliec hore.

Známky z predmetov

Nie je nutné uvádzať školské predmety, ktoré uchádzač absolvoval – a už vôbec nie, aké známky dostal.

Detinská e-mailová adresa

Rôzne skratky, prezývky v e-maili či e-mailové adresy v čudnom znení pôsobia neprofesionálne. E-mail uchádzača by mal byť v tvare meno a priezvisko, prípadne priezvisko a skratka mena. Uchádzači by sa mali vyhýbať e-mailom so zdrobneninami či prezývkami.

Uvádzanie pohlavia

Nie je nutné a ani dôležité uviesť, či je uchádzač žena alebo muž.​

Uvádzanie záľub

Najmä takých, ktoré nemajú s danou pozíciou nič spoločné. Napríklad zamestnanec administratívy nemusí uviesť, že rád číta alebo varí.

Uvádzanie niektorých zručností

Nie je potrebné uvidieť, že uchádzač vie používať internet, alebo v prípade, že je Slovák, slovenčinu.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?