16. februára 2021

Ekonomika eurozóny vo 4. štvrťroku klesla menej ako naznačili predbežné údaje. Zamestnanosť sa oproti predchádzajúcim trom mesiacom mierne zvýšila aj napriek pandemickým obmedzeniam. Ukázali to v utorok spresnené údaje európskeho štatistického úradu Eurostat. Slovensko je spomedzi krajín eurozóny v lepšej polovici.

Podľa aktualizovaných údajov sa hrubý domáci produkt (HDP) euroregiónu za tri mesiace do konca decembra 2020 znížil medzikvartálne o 0,6 % a nie o 0,7 %, ako signalizoval rýchly odhad. Aj v celej Európskej únii klesol HDP medzikvartálne menej, a to o 0,4 % namiesto o 0,5 % pri prvom odhade začiatkom februára. Tieto poklesy nasledujú po silnom oživení v 3. štvrťroku 2020, keď sa HDP eurozóny zvýšil medzikvartálne o 12,4 % a EÚ o 11,5 % po ich najstrmšom páde od začiatku týchto štatistík v roku 1995.

Ekonomika EÚ vo 4. kvartáli klesla medziročne o 4,8 %, čo sa zhoduje s predbežnými údajmi. Tempo poklesu sa v oboch blokoch zrýchlilo, a to v prípade eurozóny z -4,3 % v 3. kvartáli a v EÚ z -4,2 % v období júl-september. Najhoršie na tom boli medziročne Španielsko (pokles o 9,1 percenta), Rakúsko (pokles o 7,8 percenta), Taliansko (pokles o 6,6 percenta) či Portugalsko (pokles o 5,9 percenta).

Na ilustráciu, HDP Spojených štátov sa vo 4. štvrťroku 2020 zvýšil medzikvartálne o 1 % (po náraste o 7,5 % v 3. štvrťroku) a medziročne klesol o 2,5 % (-2,8 % v predchádzajúcom kvartáli).

Ako na tom bolo Slovensko?

HDP Slovenska sa podľa Eurostatu v období október-december 2020 zvýšil medzikvartálne o 0,2 % a medziročne klesol o 2,7 %. „Druhá vlna pandémie COVID-19 s väčšími negatívnymi zdravotnými dopadmi na obyvateľstvo sa neprejavila výraznejším prepadom v ekonomike SR. Naopak, pozitívne prekvapil výkon viacerých odvetví, ako napríklad automobilového priemyslu aj stavebníctva,” zhodnotil Štatistický úrad SR.

Výsledkom tak bol medziročný vývoj hrubého domáceho produktu (HDP) porovnateľný s vývojom v 3. štvrťroku a výrazne lepší ako počas prvej vlny pandémie v 2. štvrťroku vlaňajška. Naďalej k výsledku významnou mierou prispelo kladné saldo zahraničného obchodu, podporené zahraničným dopytom v oblasti automobilových výrobkov, podčiarkli štatistici.

Zamestnanosť rástla aj napriek obmedzeniam

Zamestnanosť v oboch blokoch sa vo 4. štvrťroku medzikvartálne zvýšila zhodne o 0,3 % aj napriek pandemickým obmedzeniam. Tempo jej rastu sa však spomalilo, keďže v 3. kvartáli stúpla zamestnanosť v eurozóne o 1 % a v EÚ o 0,9 %.

V medziročnom porovnaní sa zamestnanosť v eurozóne v posledných troch mesiacoch 2020 znížila o 2 % (po poklese o 2,3 % v 3. štvrťroku) a v EÚ o 1,7 % (-2,1 % v 3. kvartáli 2020). Za celý minulý rok klesla zamestnanosť v eurozóne o 1,8 % a v EÚ o 1,6 %.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?