23. marca 2021

Nová vyhláška hlavného hygienika, ktorým sa od pondelka znovuotvorili trhoviská, nezahrnula medzi výnimky ambulantný predaj prevádzok bez trvalého stanovišťa. Ide napríklad o pojazdné vozíky s kávou či mnohé streetfoodové prevádzky. Zákazníci si teda nemôžu kúpiť kávu vo vozíkoch na čerstvom vzduchu, ale v uzavretých kaviarňach áno.

Zo svojich dvoch pojazdných vozíkov v centre mesta rozdávala sieť Pán Králiček počas víkendu kávu. „Zakázali nám predávať, tak kávu rozdávame,“ vysvetľoval predajca odkazujúc na nariadenie hygieny, ktorá ich v čase pandémie zatvorila.

Pre rozdávanie sa podľa majiteľa Martina Králika rozhodli preto, lebo majú záväzky voči zamestnancom a neradi by prišli aj o zákazníkov. „Takto sa zároveň snažíme poukázať na nezmyselnosť týchto opatrení. Ľudia si môžu ísť nakúpiť do obchodov, ale nesmú si kúpiť kávu na voľnom priestranstve na ulici,“ hovorí Králik a dodáva, že rovnako ako v obchodoch, aj oni vedia zabezpečiť dodržiavanie odstupov a ďalšie opatrenia.

„Na takéto konanie neexistuje žiadne iné logické odôvodnenie ako neznalosť toho, ako ambulantný predaj v praxi funguje,“ dodáva.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva ich uzavrel „zo dňa na deň“ ešte minulý týždeň spolu s viacerými trhoviskami či rôznymi streetfoodovými stánkami a vysvetľoval to nariadením hlavného hygienika, ktorý zakazoval ambulantný predaj a prevádzkovanie trhových stánkov.

Novou vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva z piatka 19. marca je takýto predaj síce povolený, no výnimka sa týka len časti prevádzok, a to tých s trvalým stanovišťom. Advokátka právnickej firmy Stentors Lenka Tomanová vysvetľuje, že pod týmto pojmom zákon špecifikuje stánky, ktoré sú stavbou umiestnenou na verejnom priestranstve a sú vlastnené predávajúcim alebo prenajaté predávajúcemu. Ak teda nejde o stavbu, „ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu,“ výnimka zo zákazu predaja sa naň podľa vyhlášky nevzťahuje.

Opatrenie budú pre sieť Pán Králiček likvidačné. „Nakoľko sme mali počas januára a februára obrat, nemáme nárok na žiadnu pomoc od štátu,“ hovorí Králik a dodáva, že rok 2020 prežili len vďaka lojálnosti zákazníkov. „Vďaka neuveriteľnej podpore sme verili, že podnikanie udržíme aj v roku 2021. Žiaľ, nezmyselnými obmedzeniami, ako je posledná vyhláška ÚVZ a pomalou a neadresnou pomocou štátu sa ukazuje, že deviaty rok našej prevádzky môže byť aj posledný,“ hovorí.

Postupné uvoľňovanie

Hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Dáša Račková vysvetľuje, že k uvoľneniu opatrení len pre časť ambulantného predaja pristúpili vzhľadom na krehkosť situácie postupne. „Chápeme podnikateľov, ktorí deklarujú poctivé dodržiavanie opatrení a rozumieme im. Preto ďalšiu diskusiu k tejto téme nevylučujeme, je však potrebné aby sa epidemická situácia zlepšovala z dlhodobejšieho hľadiska. Tá totiž stále nie je priaznivá a stabilná,“ hovorí.

Povolením všetkých foriem ambulantného predaja naraz by podľa úradu hlavného hygienika mohlo dochádzať k neželanému zhromažďovaniu sa ľudí pred stánkami tak, ako tomu bolo minulý rok. „Organizovali sa rôzne trhy a iné obdobné udalosti, ľudia boli bez rozostupov a častokrát bez rúšok, nedodržiavali ani ďalšie nastavené opatrenia: toto všetko sa dialo v období nepriaznivého vývoja epidemickej situácie. Preto sme vtedy pristúpili k zákazu ambulantného predaja, a preto ho teraz uvoľňujeme postupne s regulovanými podmienkami,“ dodáva Račková.

Spoločné úsilie

Podľa Jána Laša z iniciatívy Zachráňme gastro ide o ďalší úder malému podnikaniu v čase, keď sa pandemická situácia, zaočkovanosť a počasie zlepšujú. „Nevidíme dôvod ubližovať výdajným stánkom len preto, lebo nemajú pevné základy. Medzi trhoviskami a foodtruckmi nevidíme z pohľadu ochrany pred infekciou žiaden zreteľný rozdiel,“ hovorí.

Aké sú ich ďalšie kroky?  Králik tvrdí, že sa budú snažiť vyvinúť spoločné úsilie s inými prevádzkami ambulantného predaja mobilného charakteru tak, aby ich fungovanie bolo možné. „Máme však obavy, že naša činnosť je na okraji záujmu a Úrad verejného zdravotníctva sa námietkami nebude zaoberať,“ dodáva.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?