3. apríla 2020

Časť zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO), ktorej vypadlo 40 percent tržieb, bude môcť využiť odklad platenia poistného na sociálne poistenie, povinných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie a preddavkov na zdravotné poistenie za marec tohto roka.

Uhradiť po novom ich budú môcť až do 31. júla. Ak zamestnávateľ a SZČO zaplatia poistné v novom termíne a v správnej výške, nebudú sankcionovaní. Novelu zákona o sociálnom poistení v piatok schválil parlament v skrátenom legislatívnom konaní.

Pri zamestnávateľoch sa možnosť odkladu týka poistného a preddavkov na strane zamestnávateľa za marec. Poistné, ktoré platí zamestnanec a odvádza ho jeho zamestnávateľ, je zamestnávateľ naďalej povinný odvádzať v pôvodných termínoch splatnosti. Vláda bude môcť zároveň nariadením ustanoviť aj ďalší odklad povinnosti platenia poistného.

Rozbeh ekonomiky môže trvať aj dlho, naznačujú minulé krízy

Výnimka sa bude týkať zamestnávateľov a povinne poistených SZČO, ktorí vykazujú pokles čistého obratu alebo príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti medziročne o 40 percent a viac.

Zamestnávatelia žiadajú pomoc aj pre väčšie firmy

Zamestnávatelia, ktorých zamestnanci vykonávajú rizikovú prácu, majú tiež nárok na odklad platenia príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie za týchto zamestnancov v rovnakom období.

Zákon ešte musí podpísať prezidentka.

Prieskum: živnostníci už cítia zhoršenie aj doma

Viac ako dve tretiny živnostníkov (a celkovo takmer polovica Slovákov) tvrdí v aktuálnom prieskume, že sa finančná situácia ich domácnosti následkom epidémie zhoršila.

Zistila to agentúra Ipsos v prieskume na vzorke 1003 respondentov vo veku 18 a viac rokov 27. až 30. marca. Výrazné zhoršenie situácie pociťovalo 13 percent respondentov. Najciteľnejšie však bolo práve medzi živnostníkmi, spomedzi ktorých ho pozorovalo až 68 percent.

Takmer polovica Slovákov tiež považuje pandémiu za vysokú hrozbu pre svoje zamestnanie.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?