Majetok kazašských miliardárov klesol po nedávnych nepokojoch v krajine. Patria medzi nich aj dcéra a zať bývalého prezidenta Nursultana Nazarbajeva, no ani v azyle sa nemusia báť, že by dramaticky schudobneli.
Situácia v Kazachstane sa vyhrotila 2. januára, keď sa na západe krajiny začali zhromaždenia proti prudkému zvýšeniu cien skvapalneného plynu. Tie prerástli do masívnych protestov po celej krajine s ekonomickými a politickými požiadavkami.
Strety demonštrantov s bezpečnostnými silami v Alma Ate si vyžiadali obete na životoch aj desiatky zranených. V stredu 5. januára bola odvolaná vláda a vyhlásený výnimočný stav.
V pozadí toho všetkého prišiel o svoju poslednú významnú funkciu (až do začiatku tohto roka bol predsedom bezpečnostnej rady krajiny) bývalý neobmedzený vládca krajiny Nursultan Nazarbajev.
Podľa správy Benjamina Godwina, odborníka na strednú Áziu a vedúceho analýzy v britskej spoločnosti PRISM Political Risk Management, rodina Nazarbajevovcov ešte v ten deň odišla z Kazachstanu do Moskvy piatimi súkromnými lietadlami.
„Jeho vláda v krajine vytvorila vrstvu bohatých ľudí, dokonca aj podľa zahraničných meradiel,“ kritizoval svojho predchodcu súčasný kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev. Kult moci skvele demonštruje aj hlavné mesto, ktoré Nazarbajev vybudoval a premenoval neskromne podľa seba na Nur-sultan.
Čo teraz čaká muža, ktorý viedol Kazachstan od 90. rokov až do roku 2019? Podľa Godwina „už nie je prítomný ako politická sila“ v krajine. Opisujte tento vývoj ako „koniec prvej etapy prechodu“ a dodáva, že druhá etapa bude pravdepodobne „extrémne zložitá“ vzhľadom na „všadeprítomných Nazarbajevovcov“ v postsovietskom systéme štátneho kapitalizmu v Kazachstane.
Kleptokracia v praxi
Akcie dvoch veľkých kazašských bánk – Kaspi a JSC Halyk – po nepokojoch a vyhlásení výnimočného stavu klesli. Pocítili to aj Nazarbajevova dcéra Dinara Kulibajevová s manželom Timurom Kulibajevom, ktorí vlastnia majoritný podiel v banke JSC Halyk kótovanej v Londýne.
Prominentná dvojica sa však na takúto situáciu pripravila – podľa správy novinárov z Radio free Europe/Radio Liberty vlastní aj rozsiahle nehnuteľnosti v zahraničí, napríklad 70-miliónovú vilu pri Ženevskom jazere, niekoľko domov v Spojenom kráľovstve či v českých Karlových Varoch, a súkromné investičné portfóliá. Majetok Kulibajevovcov odhaduje Forbes na 3,1 miliardy dolárov.

Vilu pri Ženevskom jazere kúpili Kulibajevovci v roku 2009 za 72 miliónov dolárov. Foto: archív Radio free Europe/Radio Liberty
Päťdesiatnik Timur Kulibajev sa vypracoval v kazašskom priemysle s prírodnými nerastmi a stal sa predsedom fondu národného blahobytu Samruk-Kazyna. Neskôr bol členom predstavenstva ruského energetického gigantu Gazprom. V roku 1992, v začiatkoch privatizácie v Kazachstane, Kulibajev vytvoril investičnú skupinu Altyn Alma, ktorá sa neskôr premenila na Almex LLP.
Úspech sa dostavil v roku 2004, keď spoločnosť, ktorú viedol, predala Kar-Tel spoločnosti VimpelCom za 350 miliónov dolárov. V roku 2014 predal aj akcie spoločnosť Altynalmas Gold spoločnosti Polymetal, ktorú čiastočne vlastní ruský miliardár Alexander Nesis.
Nájdu azyl v Londýne?
Je možné, že Nazarbajevovi príbuzní budú hľadať útočisko v Londýne. Podľa nedávnej správy OpenDemocracy vlastní širšia rodina muža, ktorý sa nechal titulovať ako „vodca národa“, v Spojenom kráľovstve majetok v hodnote približne 450 miliónov dolárov.
Odborníci tvrdia, že je to pravdepodobne len „špička ľadovca“, pretože mnoho ďalších nehnuteľností môžu vlastniť cez offshorové spoločnosti.
Investigatívna platforma SourceMaterial odhalila, že ďalšia Nazarbajevova dcéra Darigha a jej syn sú vlastníkmi lukratívnych nehnuteľností na londýnskej Baker Street, ktorá sa preslávila ako bydlisko fiktívnej postavy Sherlocka Holmesa.
Slávna adresa je len malou časťou kazašského majetku v Londýne. V apríli 2020 sa Forbes zaoberal neúspešným pokusom vládnej agentúry prinútiť rodinu Nazarbajevovcov vysvetliť vlastníctvo troch londýnskych nehnuteľností v hodnote 52, 42 a 12 miliónov dolárov.
„Kazašská elita bola schopná vyťažiť obrovské množstvo bohatstva a obyčajným ľuďom ponechať len veľmi málo. A primárnym predpokladom tejto ťažby bolo Spojené kráľovstvo,“ konštatuje pre The Guardian Oliver Bullough, autor knihy Moneyland.
Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je redaktor David Dawkins. S prispením Forbes Slovensko.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]