20. júla 2019

Od IT projektu k šijaciemu stroju. Takouto na prvý pohľad netradičnou biznis cestou sa v roku 2016 vybrala Ivica Rozehnal. Kariéru projektovej manažérky a biznis analytičky totižto vymenila za prácu krajčírky. Svojou slow fashion značkou Rivica, v ktorej tvorí sukne od výmyslu sveta, si splnila veľký sen. Vždy sa chcela stať módnou návrhárkou. 

Kým sa sama snaží, aby bolo jej podnikanie etické a ekologické, tak otvorene apeluje i na spotrebiteľov a zákazníkov. Podľa nej skrátka treba mať vyššie nároky, nakupovať zodpovedne a predovšetkým uprednostniť a podporiť lokálne značky a dizajnérov.

Vďaka móde utekala z korporátneho sveta

Nápad založiť vlastnú značku neprišiel len tak znenazdajky. „Už od puberty som si sama na seba občas niečo „spichla“, no len tak bez nejakých znalostí,“ vraví Ivica. I popri práci v korporátnom biznise pre ňu móda predstavovala hobby. Vraj ju vnímala ako príležitosť vyčistiť si hlavu po príchode domov.

Šaty si ušije aj z obrusu či nohavíc. 10 rád od slow fashion blogerky, ako spomaliť v móde i v živote

Problém mala i s fádnym dress kódom tohto kariérneho sveta, s ktorým nebola absolútne stotožnená. Na pracovisko si teda vždy nenápadne „prepašovala“ čosi originálne. Nech už išlo o farbu alebo strih, Ivica sa chcela prostredníctvom oblečenia a módy odlíšiť.

Reklama
Ivica si vo vlastných výtvoroch rada zapózuje. Nemá problém s tým, že vo svojej značke robí modelku. Foto: Lubie Sutton

„Okolie začínalo registrovať originálne kúsky v mojom šatníku. To mi dodávalo sebavedomie, ale stále som nemala odvahu začať sa tomu seriózne venovať,“ priznáva. S obľubou však sledovala tvorbu nových slovenských značiek, ktoré ju napokon inšpirovali, aby sama rozbehla lokálny biznis.

Chcela, aby sa v ňom snúbila ženskosť, kvalitné spracovanie a originalita. V tom čase si hovorila: „Chodili by za mnou ženy, ktoré sa chcú páčiť. A ja by som bola pri tom, ako im zažiaria oči, keď sa začnú v sukni točiť pred zrkadlom.“

Príbeh (nielen) o krajčírke, ktorá šije zo zvyškov a buduje kapsulový šatník – Forbes

Na jeseň 2016 sa preto rozhodla, že založí vlastnú značku. V hlave sa jej však neustále vynárala rovnaká otázka. Ako odísť z už rozbehnutého kariérneho vlaku? Rozhodla sa, že ako projektová manažérka sa bude podieľať na migrácii dát, no zároveň po večeroch pracovala na logu i marketingových materiáloch módnej značky Rivica. Keď sa IT projekt blížil ku koncu, tak Ivica dostala od klienta ponuku pracovať na jeho druhej fáze. Odmietla a oznámila mu, že sa rozhodla šiť sukne.

Rok bola na všetko sama

Na rozbeh značky si potrebovala najmä zriadiť výrobu. Prvotné investície vo výške približne 20-tisíc eur teda putovali do nákupu strojov a materiálov. Tiež si vytvorila rezervu na ročnú prevádzku značky Rivica. „Môj plán bol, že si počas tohto obdobia budem zabezpečovať všetko sama,“ vraví. Návrhárka, krajčírka, nákupkyňa, predavačka, účtovníčka, finančná riaditeľka, marketingová špecialistka, BI analytička i modelka. Tým všetkým si v prvom roku prešla.

Keď sa po 12 mesiacoch fungovania biznisu rozhodovala, čo ďalej, tak si našla priestory pre ateliér i showroom, do ktorého by za ňou mohli chodiť klientky. „To bol môj ďalší sen. Byť s nimi v osobnom kontakte,“ upresňuje. S biznisom sa teda usadila na Radlinského ulici v Bratislave.

Postupne sa však snažila niektoré činnosti delegovať. Napríklad fotenie produktov, grafický dizajn, webovú stránku a napokon i výrobu. Momentálne má teda tri krajčírky, s ktorými externe spolupracuje. „Teraz si hľadám asistentku, ktorá by bola mojou pravou rukou a zabezpečovala by administratívu okolo značky. Ja by som sa mohla viac venovať kreatívnej činnosti,“ hovorí Ivica.

Nie je lacný odev ako lacný odev

Svoj biznis postavila na jednom kuse oblečenia. Na sukni. „Je to najuniverzálnejší kúsok ženského šatníka,“ vysvetľuje. Podľa Ivice ju možno skombinovať skutočne so všetkým. „Raz si k nej dáte blúzku a lodičky do práce, inokedy tričko a tenisky na stretnutie s kamoškami,“ vraví a prívetivo sa usmieva.

Značku Rivica preto zasvätila ženám, ktoré sa chcú cítiť originálne, šmrncovne, no tiež pohodlne. Jej filozofia je tvoriť kúsky pre zákazníčky, ktoré sú na jednej strane silné a nezávislé a na tej druhej dobre vedia, že nechcú skrývať svoju ženskú stránku a ani vášeň pre módu. A to všetko pekne pomaly. Prostredníctvom slow fashion.

Aby žena bola ženou. To je veta, ktorou sa pri vedení značky Rivica riadi jej zakladateľka, ktorá zároveň bojuje proti fast fashion. Foto: Lubie Sutton

Jej sukne sú teda súčasťou módnej sféry, ktorá je za etickosť, transparentnosť, udržateľnosť, zodpovednosť a ochranu životného prostredia. „Vyberám kvalitné látky, najlepšie priamo od výrobcov. Snažím sa hľadať najmä tých európskych,“ ozrejmuje Ivica bližšie a dodáva, že materiály vyrobené ekologickým a etickým spôsobom sú oveľa drahšie.

„Existuje pojem: cost per wear. Treba si uvedomiť, koľkokrát budete danú vec nosiť a aká je jej cena,“ vysvetľuje. Podľa nej si práve drahšiu vec človek oblečenie častejšie, nosí ju celé roky, a ak by si rozpočítal cenu na každý raz, keď ju mal na sebe, tak by bola oveľa nižšia, než lacné tričko, ktoré si obliekol len jedenkrát.

Ľan, bavlna, káro i sukňovice

Všetky mesiace v roku si Ivica v značke delí na dve časti: jeseň/zima a jar/leto. Keďže stavila na slow fashion, tak u nej môžu ženy nájsť okrem noviniek i obľúbené modely z predchádzajúcich období. „V septembri predstavujem prvé novinky na jeseň, v decembri na zimu. Prvé jarné novinky v marci a letné v máji,“ opisuje.

A keďže bolo donedávna leto v plnom prúde, tak tím značky Rivica usilovne pripravoval kúsky na jeseň. V tomto ročnom období sú vraj najobľúbenejšie zavinovacie sukne, či už z bavlny, ľanu alebo kára, či nohavicové sukne, takzvané sukňovice. Ivica sa však snaží vyhovieť i požiadavkám klientok. Celoročne tak jej tím šije i produkty na mieru.

„Moje sukne si obľúbila aj Kristína Tormová. Má už viacero kúskov a teší ma, že jednu z nich zvolila i na promo seriálu Som mama,“ dodáva Ivica. Herečka však nie je jediná, ktorú si kúsky z dielne Rivica získali. Nosia ich tiež instablogerky ako The Stylemon, La Florita, Eva Lajt, zakladateľka Tak trocha inak Erika Mokrý či Martina Novotná, ktorá stojí za projektom Akčné ženy.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk