14. augusta 2021

Partia mladých ľudí rozbehla v Lučenci coworking Priestor. Bez prvotnej investície a veľkých dotácií, len s chuťou niečo vybudovať. Okrem poskytovania miesta na prácu organizujú rôzne stretnutia či diskusie, ktorých cieľom je prepájanie ľudí, inštitúcií aj podnikateľov v regióne. „Nový svet už nie je o konkurencii, ale o spolupráci,“ hovorí jedna zo zakladateliek Janette Horstmann.

Prvá myšlienka na vznik coworkingového priestoru v Lučenci prišla v roku 2018. Janette, ktorá strávila dlhé roky v Nemecku, vtedy začínala pôsobiť v Lučenci ako koučka a konzultantka pre firmy. Chcela pomôcť ľuďom a regiónu rásť, no potrebovala nabrať kontakty a spojiť sa s ďalšími zanietenými ľuďmi.

„Postupne som spoznávala akčné ženy v meste, čo ma podnietilo k zorganizovaniu prvého networkového stretnutia Podnikavcov Novohradu v decembri 2018. To pritiahlo viac začínajúcich alebo už existujúcich podnikateľov, ktorí boli otvorení spoznávaniu sa a spolupráci,“ začína svoje rozprávanie Janette.

Práca v coworkingu. Foto: archív respondentov

Keďže ich stretnutia a diskusie mali v Lučenci veľký úspech, začali ich organizovať každý mesiac a postupne tak prišla potreba vlastného priestoru, ktorý si nakoniec ako skupina známych aj neznámych ľudí prenajali. To bol moment, keď vznikli Podnikavci Novohradu, zatiaľ ako neformálne združenie nadšencov.

Vznik občianskeho združenia

S neskorším vznikom coworkingu Priestor to posunuli ešte o úroveň vyššie a založili aj vlastné občianske združenie. „Plány boli veľké, preto sme, samozrejme, riešili aj témy ako financovanie. Vedeli sme, že ako coworking, tak aj my a naše vízie nebudú udržateľné, ak nebudeme fungovať oficiálne a s možnosťou žiadať podporu z rôznych projektov, od nadácií či ďalších organizácií,“ dopĺňa ďalšia zo spoluzakladateľov Erika Urbančoková.

Reklama

Začínali síce s komunitou podporovateľov a ľudí, ktorí do projektu vkladali svoj čas a energiu, no „bez peňazí“. „Až pred sťahovaním do väčších priestorov sme museli vypracovať biznis plán a zamyslieť sa nad tým, ako to budeme financovať,“ hovorí Janette.

Síce podľa nej nejde o žiaden ziskový projekt, no v ich regióne má veľký zmysel. Skupina totiž reaguje na odliv mladých ľudí z regiónu a nedostatok príležitostí. Organizujú projekty pre mladých ľudí do 30 rokov, dávajú miesto workshopom a aktivitám lokálnych podnikavcov a podnikateľov a ponúkajú praktické neformálne vzdelávanie (nielen) pre študentov v rôznych témach.

Pochybnosti

Ich najväčšie plány sa v súčasnosti týkajú vyťaženia coworkingu, aby si na svoj chod dokázal zarobiť. „V súčasnosti využívajú náš priestor hlavne freelanceri, rôzni  ‚ajťáci‘, webdeveloperi, marketingoví odborníci, finanční sprostredkovatelia, architekti či ľudia, ktorí namiesto home office prídu k nim do kancelárie, lebo sa doma nevedia sústrediť,“ vysvetľuje Janette a dodáva, že coworking je skvelým riešením aj pre začínajúcich podnikateľov.

V coworkingu sa konajú aj workshopy. Foto: archív respondentov

Nemusia si prenajímať priestory za stovky eur mesačne, stačí prísť do zdieľanej kancelárie, kde ich mesačný nájom vyjde na 75 eur a majú k dispozícii plne vybavený priestor. A ako benefit „dostanú“ ostatných coworkerov. „Aj to bola vízia pri vzniku Priestoru, že coworkeri si budú poskytovať služby navzájom,“ dopĺňa Erika.

Najťažšie na celom projekte je pre Podnikavcov Novohradu udržať to finančne nad vodou práve v čase pandémie, keď im odišlo veľa coworkerov. „ Situácia posledného roka a pol dosť zbrzdila celý rozvoj coworkingu Priestor a priškrtila jeho potenciál,“ vysvetľuje Erika a priznáva pochybnosti, s ktorými sa stretne skôr či neskôr každý podnikavec.

Spolupráca sa v Priestore kľúčová. Foto: archív respondentov

„Niekedy máme pocit, že sme s coworkingom prišli príliš skoro na trh, že doteraz veľa ľudí nevie, čo to vôbec je. Na druhej strane, postupne sa mení zmýšľanie ľudí v regióne ohľadom zdieľaného priestoru na prácu,“ dopĺňa Janette. Chcú využiť aj to, že ľudia už majú plné zuby home officu.

Ďalšie plány

A aké sú ďalšie plány? Skupina chce najmä zastabilizovať chod coworkingu, aby nemusela každý mesiac riešiť, či majú z čoho zaplatiť nájom. Okrem toho sa chcú naďalej venovať zmysluplnému vzdelávaniu a podpore ľudí v regióne, aby spolu mohli rásť a prosperovať.

„Chceme naďalej tvoriť nové projekty na podporu mladých ľudí a podporu regiónu, jeho podnikateľov a šikovných predajcov. A v neposlednom rade chceme dávať podporu aj členom OZ Podnikavci Novohradu s realizáciou ich nápadov a plánov,“ dodáva na záver Erika.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?