19. júla 2017

Z 22 miliónov malých firiem v USA vlastnia až tri milióny páry, ktoré spolu aj žijú, či už sú to manželia, alebo partneri. S manželom sme založili a viedli jednu takú spoločnosť – Brazi Bites, ktorej hodnota za posledné tri roky vzrástla o 4-tisíc percent.

Keď chcete podnikať s vlastným životným partnerom, je v tom veľké riziko. Osobné a profesionálne záležitosti môžu splynúť. Rast spoločnosti (alebo jej možný pád) spoločne s finančnými tlakmi celkom určite podrobia testu aj to najpevnejšie partnerstvo. Veľa dvojíc začalo podnikať a neskôr boli svedkami pádu svojich firiem i manželstiev. Ale dá sa to zvládnuť. Tu je niekoľko vecí, ktoré som sa naučila na našej spoločnej podnikateľskej ceste za ostatných sedem rokov.

Manželia a spoluzakladatelia Brazi Bites Cameron MacMullin a Junea Rocha. Foto Brazi Bites

 

1. Práca nekončí o piatej poobede – nekončí nikdy

Prvých pár rokov sme s manželom Cameronom pracovali prakticky non-stop. Keď s biznis partnerom aj žijete, môžete samozrejme pracovať viac ako tí, ktorí v práci spolupracujú len počas pracovných hodín. Dnes, po siedmich rokoch, hovoríme o stratégii pri raňajkách, obede, večeri, aj počas víkendov. Osvojili sme si jednoduché pravidlo, aby sme mali veci pod kontrolou. Keď jeden z nás povie, že si potrebuje oddýchnuť, dáme si pauzu. Bez akýchkoľvek ďalších otázok. V tomto prípade má môj manžel navrch – svoj „work-life balance“ má prepracovaný lepšie ako ja. To on dáva pozor na to, aby sme nesedeli v kancelárii pridlho, aby sme sa prešli so psom, kým ešte svieti slnko. Vzájomne sa dopĺňame a to sa odráža tak v našom biznise, ako aj manželstve.

2. Vyberte si svoju oblasť – je dôležité definovať rolu v biznise

V spoločnosti Brazi Bites mám na starosti predaj a marketing a manžel sa stará o prevádzkové záležitosti a financie. Spoločne riešime veľké strategické záležitosti, no inak má každý z nás na starosti svoju doménu, v ktorej je lídrom. A ešte jedna dôležitá vec. V začiatkoch sme obaja pracovali v jednej spoločnej kancelárii. To ale viedlo k prílišnej kolaborácii a priveľa prerušeniam z načatej práce. Teraz máme kancelárie oddelené a obaja sme oveľa produktívnejší.

3. Investori sú podozrievaví voči biznisom, ktoré vlastnia manželia

Podľa nedávneho článku v Harvard Business Review sú venture kapitalisti zdržanliví pri investovaní do biznisov, ktoré patria manželským dvojiciam. S takýmto prístupom sme sa stretli aj my. Niektorí investori sa obávali manželských hádok a možných následkov v prípade rozvodu. Ale musím povedať, že väčšinou to považovali za výhodu. Viacerí investori nám prezradili, že ich najvýnosnejšie investície boli práve do firiem, ktoré vlastnia manželia spoločne. Takže, ak uvažujete o tom, že s manželom či s manželkou začnete spoločne podnikať, a bojíte sa, že to investorov odradí, neváhajte. Ak nejaký investor nevidí hodnotu, ktorú prinášate, choďte za takým, ktorý ju vidieť bude.

4. Vzájomná úplná dôvera vás posúva vpred rýchlejšie

Založiť si firmu je náročné. Neviem si predstaviť, ako by som to zvládla bez niekoho, komu plne dôverujem. Nielen, že sme dokázali zvládnuť všetku tú ťažkú prácu a prekonať výzvy ako tím, dokázali sme k sebe byť aj brutálne úprimní. To znamená žiadne mlčanie, keď sme si mysleli, že ten druhý nemá pravdu alebo je na zlej ceste – žiadne prikrášľovanie a žiadne chodenie okolo horúcej kaše. Podnikateľom je riziko blízke, no podnikanie so životným partnerom k tomuto riziku pridáva ešte ďalšiu vrstvu. Nie je to pre každého, no keď sa veci podaria, budovanie biznisu vo dvojici môže zároveň obohatiť váš život v osobnom aj profesionálnom zmysle. A je to aj poriadne „cool“.

Junea Rocha je CEO spoločnosti Brazi Bites a pre forbes.com píše o podnikaní a budovaní potravinárskej spoločnosti.