12. júla 2021

Začať podnikať sa môže javiť ako riskantný a strašidelný skok do neznáma, najmä pokiaľ ide o financovanie tejto operácie. Mnohí si nápad financujú sami, zoberú si pôžičku alebo sa snažia rôznymi spôsobmi vyzbierať peniaze. Ale čo tak výmenný obchod? Prečo sa prehliada táto prastará metóda výmeny tovaru a služieb?

Pred platením peniazmi ľudia obchodovali s tovarom a výrobkami, aby prežili a rozšírili svoju komunitu. V momente, ako sa peniaze stali populárnymi, výmenný obchod ostal deťom, aby sa učili, ako vyjednávať, keď chcú niektorú z hračiek svojho kamaráta.

Čo však v prípade, ak by výmenný obchod mohol byť niečím, čo by pomohlo podnikateľom budovať značku, nadväzovať kontakty a zakladať spoločnosti s minimálnymi finančnými záväzkami?

Finančné poradenstvo za právnu pomoc

Podnikateľka Melissa Barker, zakladateľka Women Entrepreneurs, platformy spájajúcej ženy, si uvedomila hodnotu výmenného systému a to, ako môže byť prospešný aj pre ostatných.

Keď sa Melissa snažila dozvedieť všetko o založení spoločnosti, cítila sa zavalená a vyčerpaná všetkými biznis knihami a webinármi. To celé ju veľmi frustrovalo, čo ju viedlo k pomysleniu, že musí existovať lepší spôsob prístupu k informáciám. A tak jej napadlo vytvoriť komunitu, kde by si ženy mohli vymieňať vedomosti a navzájom si pomáhať pri rozvoji svojho podnikania.

Reklama

Napríklad žena, ktorá potrebuje finančné poradenstvo, môže ponúknuť svoje vedomosti žene, ktorá potrebuje právnu pomoc. Cieľom bolo čo najrýchlejšie dať zaneprázdneným ženám – podnikateľkám zručnosti, ktoré potrebovali.

„Existuje veľa akcií, kde sa pijú kokteily a vymieňajú vizitky, ale chcela som, aby táto platforma bola niečo viac,“ vysvetľuje Melissa. „Mojím cieľom bolo to, aby som mohla povedať: ‚Hej, som expertka na marketing, ale potrebujem právnu pomoc. Som ochotná poskytnúť vám spätnú väzbu na vaše webové stránky výmenou za to, že mi poskytnete právne rady.‘ To bola tá skutočná podstata. Ak sa pripojíte k našej skupine, musíte byť ochotní toto robiť. Musia to byť viac než len prázdne reči alebo prepojenie na sociálnych sieťach. Chcela som vytvoriť komunitu, kde sa budú dať vedomosť vymieňať za niečo iné.“

Riešením bola vlastná firma

Melissina kariéra sa začala prácou pre veľkú marketingovú firmu, následne prešla do marketingového oddelenia spoločnosti The Coca-Cola Company. Keď porodila syna, uvedomila si, že ho chce vychovávať v menšom meste a nie v zhone mestského života. Myslela si, že skúsenosti z veľkej známej spoločnosti jej uľahčia hľadanie iného zamestnania. Realita jej odchodu z mesta bola však taká, že jej príjem sa znížil o 30 000 dolárov za rok.

Preto sa rozhodla založiť si vlastnú marketingovú firmu. Rýchlo si uvedomila, že v podnikaní je veľa toho, čomu nerozumie alebo o čom ešte nič nevie. Aby nesklamala svojich klientov, viac sa zamerala na projekty pre nich, ako na čas potrebný na to, aby sa stala skvelou podnikateľkou.

„Rozumela som grafickému dizajnu aj tomu, čo robí z príbehu naozaj dobrý príbeh. Ale nemala som ani potuchy, ako sama podnikať,“ hovorí pokorne. „Veľa  klientov ma oklamalo a okradlo, pretože som nemala uzavreté správne zmluvy. Môj tím boli väčšinou ľudia na voľnej nohe, pretože keď začínate, nemáte peniaze na vytvorenie vysnívaného tímu. Prevádzka firmy bola pre mňa skutočne ťažká. Keď prejdete zo zamestnanca na zamestnávateľa, začnú sa ukazovať vaše medzery. Veci, ktoré neviete, sa skutočne začnú prejavovať.“

Melissa Barker však bola odhodlaná urobiť svoju firmu udržateľnou. Takže trávila hodiny čítaním kníh o obchode, navštevovaním workshopov a sledovaním webinárov.

„Zistila som, že vôbec nie som neúspešná v marketingu,“ usmieva sa. „Dozvedela som sa však, že som naozaj nekonala ako výkonná riaditeľka. Keď už som si prečítala všetky knihy o biznise, ktoré som dokázala prečítať, vypočula si všetky podcasty, ktoré som si mohla vypočuť, až vtedy som začala vyhľadávať ďalších podnikateľov.“

Po mnohých stretnutiach s podnikateľmi a vypočutí si niečo o ich začiatkoch, dostala Barker nápad na vznik Women Entrepreneurs. Začínala s 25 členmi a odvtedy rozšírila svoj ekosystém na viac ako 5 000 ľudí v 44 odvetviach v 25 mestách. Podstatou Women Entrepreneurs je práve výmenný systém – od malých výmenných obchodov, ako je napríklad napísanie recenzie na produkt, až po veľké obchody, ako je vývoj webových stránok, výmenou za koučovanie o vystupovaní na verejnosti.

Aké sú jej tipy?

Ako Barker napreduje v ceste podnikateľky a rozširovaní Women Entrepreneurs, zameriava sa na tieto základné kroky:

  • Spojte sa s ďalšími podnikateľmi, ktorí urobili to, čo chcete dosiahnuť. Požiadajte ich o pomoc. Poučte sa z ich chýb.
  • Strategicky si rozpracujte plán. Bude vás viesť ako polárka, aby ste sa nerozptyľovali a nestratili zo zreteľa cieľ.
  • Nájdite si partnera, ktorému sa budete zodpovedať. Mať niekoho, komu môžete podávať hlásenia, ​vás privedie k udržaniu kurzu a prinúti vás kráčať ďalej.

„Keď som prvýkrát založila marketingovú agentúru, bolo pre mňa naozaj dôležité, aby všetci okolo mňa vedeli, že som úžasná,“ priznáva Melissa. „Potrebovala som, aby si každý myslel, že som v tom, čo robím, naozaj dobrá. (…) Na spoločenských akciách mi nikdy nešlo o to, aby som sa niečo naučila. Bolo to skôr: ‚Ako ťa môžem prinútiť, aby si ma najal?‘ Od tohto zmýšľania som úplne upustila. Dnes by ma skôr zaujímalo, že si ma zapamätáš a odporučíš ma neskôr svojej sieti kontaktov. Keď začnete takto uvažovať, môžete si vybudovať oveľa lepšie vzťahy.“

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je prispievateľka Cheryl Robinson.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?