1. mája 2021

Na počiatku všetkého bola cesta do Indie, zlé známky a počítačové hry. Tadeáš Kula strávil dva roky na americkej škole na juhu Indie a jeho učiteľka algebry márne premýšľala, ako z trinásťročného žiaka s podpriemernými výsledkami, ktorý nevedel dobre po anglicky, dostať niečo viac. A tak mu navrhla, že keď rád hrá počítačové hry, mohol by skúsiť programovanie.

Drsný ázijský život

Tak sa zrodil prvý Tadeášov biznis s hernými servermi pre Minecraft alebo Counter-Strike, ktoré si medzi hráčmi rýchlo získali obľubu. Neskôr sa začal živiť tvorbou webov a už v pätnástich rokoch mal vlastný živnostenský list. Podnikanie ho chytilo natoľko, že si v istom období každý rok k narodeninám „nadelil“ nový biznis.

Raz to bola stránka na predaj oblečenia, potom web, ktorý odporúčal WordPress pre profesionálov, neskôr projekt Nasekavarny.cz mapujúci kaviarenskú scénu v Česku. Nič z toho sa však na trhu neuchytilo. Uspel až jeho posledný narodeninový biznis Reknihy – digitálna platforma, ktorá dáva knihám druhý život a podporuje dažďové pralesy.

„Od počítačových hier je to celkom posun. Ale nebyť cesty do Indie, tak by asi nič z toho nebolo. Otec mal vtedy ešte jednu pracovnú ponuku aj vo Švajčiarsku. Keď premýšľal, ktorú krajinu si vybrať, tak sa na mňa pozrel a hovoril, čo by ma asi nakoplo viac – švajčiarske čokoládky, alebo drsný ázijský život. A bolo rozhodnuté,“ rozpráva 23-ročný podnikateľ.

Od materialistu k minimalistovi

Počas pobytu v Ázii sa vydali aj na výlet do Singapuru. Tadeáša fascinovali kancelárske mrakodrapy a pýtal sa otca, čo by mal urobiť, aby jedného dňa mohol pracovať v jednej z tých luxusných presklených kancelárií vysoko nad mestom.

Reklama

„Podnikanie mi rýchlo začalo zarábať. Na svoj vek som si mohol kupovať veľa vecí, napríklad lepší počítač. Po čase ma však materializmus omrzel rovnako ako túžba po mieste niekde vysoko vo firemnom rebríčku. Stal sa zo mňa skôr minimalista a začal som premýšľať nad podnikaním, ktoré by malo nejaký pozitívny vplyv,“ hovorí Kula.

Tento prerod stál aj na počiatku projektu Reknihy. V rámci minimalizmu chcel Tadeáš poslať ďalej knižky, ktoré mal už prečítané. Ale nenašiel žiadne miesto, kde by ich mohol výhodne predať. „Nevyhovoval mi bazár na Facebooku, ktorý stojí veľa času, ani antikvariáty, kde dostanete za skoro novú knižku desať českých korún (0,40 eur). A tak mi napadlo, že si vytvorím vlastnú platformu,“ hovorí Kula.

Keďže mal skúsenosti s tvorbou webov, tak si vytvoril e-shop a nahral tam knižky zo svojej knižnice. Reknihy tak na začiatku roka 2019 vznikli v podstate v priebehu 24 hodín.

Zlomový moment – podpora známeho investora

Zlomový moment nastal až v polovici roka 2020, keď startup podporil iný fond. Za tým stojí známy investor Jiří Hlavenka a podnikateľ Jan Sláma, ktorý je spoluzakladateľom startupu FaceUp, na ktorého expanzii do zahraničia sa Tadeáš Kula v minulosti významne podieľal.

V prvej fáze získal fond v spoločnosti Reknihy 25 percent a tento rok v apríli ďalších sedem percent. Rádovo do firmy investovali niekoľko miliónov českých korún (milión českých korún je zhruba 38-tisíc eur, pozn. ed.).

„Prvý rok a pol sme mali naozaj malé objednávky. Spolu s investíciou sa to konečne rozbehlo naplno. Dnes máme registrovaných okolo 20-tisíc čitateľov a rukami nám prešlo 40-tisíc knižiek,“ opisuje Kula.

Reknihy si vyberajú tituly, ktoré sú v dobrom stave, majú hodnotu viac ako 150 korún (5,80 eur) a boli vydané za posledných 20 rokov. Majitelia ich môžu buď zaslať bezplatne cez Zásilkovnu, alebo priniesť na pobočku firmy do Prahy či Brna. Po ich predaji cez e-shop dostanú polovicu ich ceny.

Cirkulárna ekonomika a zodpovednosť

„Niekedy ľudia nosia aj knižky, ktoré si u nás nakúpili, takže sa skutočne točia. Staviame na princípe cirkulárnej ekonomiky a chceme, aby jedna knižka slúžila čo najväčšiemu počtu ľudí. Rovnako tak znovu používame papierové škatule a výplne, snažíme sa vyhnúť bublinkovým fóliám. Zapojili sme sa aj do projektu Slušná firma, ktorý ukazuje príklady firiem správajúcich sa dobre k životnému prostrediu, zamestnancom i komunite,“ vysvetľuje Kula.

Z každej predanej knižky posielajú päť korún (čo je zhruba 19 centov) na podporu organizácie Rainforest Trust, ktorá zachraňuje dažďové pralesy. Aj za takú relatívne nízku čiastku sa pritom organizácii darí ochrániť asi 400 štvorcových metrov lesa. Tento rok by podľa odhadov mali na tieto účely Reknihy poslať okolo 9 700 eur.

Knihomoľ

Okrem ekológie je ďalším cieľom podnikateľa prebúdzať v mladých ľuďoch záujem o čítanie. On sám je príkladom človeka, ktorý sa z vášnivého hráča počítačových hier prerodila v knihomoľa.

Na tento rok má s firmou veľké plány. Svoje tržby chce z vlaňajších 77-tisíc eur zvýšiť na 850-tisíc eur. A má k tomu dobre našliapnuté. Mesačne Reknihy rastú až o 40 percent. S ambicióznym cieľom by im malo pomôcť aj desaťnásobné navýšenie kapacity skladu z 15-tisíc kníh na 150-tisíc a nábor nových ľudí do tímu, ktorý má teraz okolo 30 členov.

Firma plánuje rozšíriť zberné miesta a výdajne knižiek do ďalších veľkých miest po celom Česku. V Prahe sa spoločnosti osvedčil aj zber kníh priamo u čitateľov doma v rámci takzvanej Retour a tento rok chce vyraziť aj do regiónov.

V Česku pritom v posledných rokoch vzniká viacero digitálnych služieb na zdieľanie kníh ako napríklad Knihobot, ktorého zakladateľ Dominik Gazdoš sa tento rok dostal do výberu 30 pod 30 českého Forbesu. „Neberieme ich ako konkurenciu. Naopak, sme radi, že je v Česku viac ľudí, ktorí zdieľajú podobnú myšlienku,“ hovorí Kula.

Sociálne siete si zrušil

On sám najradšej číta knižky pre samoukov. V poslednej dobe napríklad The Almanack of Naval Ravikant: A Guide to Wealth and Happiness od indicko-amerického podnikateľa a investora Navala Ravikanta.

„Polovica je o meditácii a druhá o tom, ako žiť spokojný život. Na knihách o sebarozvoji ma fascinuje to, že vám najchytrejší ľudia sveta dokážu sprostredkovať celé svojej know-how v priebehu pár hodín čítania. Všetkým tiež odporúčam Prečo spíme od Matthewa Walkera, pretože spánok je základ všetkého. Ja sám žijem prácou a podnikaním, ale spánok nikdy neprekabátim,“ podotýka Kula.

Jeden tip na lepší život si môžu zobrať ostatní aj z príkladu samotného Tadeáša. Hoci reputáciu svojho biznisu v začiatkoch vybudoval cez Instagram, neskôr si ho zrušil rovnako ako všetky ďalšie sociálne siete s výnimkou Twittera, ktorý však navštevuje minimálne.

„Používam rozšírenie The Death Clock pre vyhľadávač Chrome, čo je v podstate odpočet do smrti. Keď človek vidí to tikajúce číslo, tak si dobre rozmyslí, či strávi ďalšiu hodinu ničnerobením na Facebooku. Vďaka tomu sa snažím tráviť svoj čas maximálne zmysluplne a Reknihy mi do toho skvele zapadajú,“ uzatvára Kula.

Reklama

Autorkou článku je Jana Mertová z Forbes Česko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?