9. júla 2020

Za včerajší deň, stredu 8. júla, pribudlo 53 nakazených novým koronavírusom, čo je za posledné týždne rekordný počet. Premiér Igor Matovič hovorí o začiatku druhej vlny epidémie. „Je na nás, aká bude vysoká,“ uviedol. V pondelok 13. júla zasadne mimoriadna vláda aj konzílium epidemiológov.

Na tlačovej konferencii vystúpil okrem premiéra aj minister zdravotníctva Marek Krajčí a hlavný hygienik Ján Mikas, a spoločne reagovali na zvyšujúce sa počty nakazených. Sedemdňový kĺzavý medián, ktorý je dôležitý pre zavádzanie opatrení, dnes stúpol na hodnotu 20. Naposledy bola táto hodnota vyššie 26. apríla. „Zo skúsenosti vyplýva, že reálne sa na Slovensku pohybuje 6-násobok prípadov, oproti tomu, koľko ich identifikujeme,“ uviedol Matovič a dodal, že keď sme v stredu identifikovali 53 prípadov, v skutočnosti je ich okolo 300. „To nie je málo,“ dodal.

Podľa premiéra dnes stojíme na začiatku druhej vlny koronavírusu. „Jediná zbraň, ktorú máme, je zodpovednosť nás všetkých. To je to, čo nám pomohlo vyhrať nad prvou vlnou,“ uviedol.

Mikas rozdelil aktuálne prírastky nakazených do troch skupín. Tou prvou sú importované prípady z cudziny, teda ľudia, ktorí pricestoval zo zahraničia, nahlásili sa a boli pozitívne testovaní. Druhou, a pravdepodobne najväčšou, sú úzke rodinné kontakty už nakazených osôb, teda ich rodina, priatelia a podobne.

„Zvážil by som konanie sa veľkých rodinných osláv, kde sa združuje niekoľko desiatok ľudí z celého Slovenska, prípadne spoza hraníc. Je to dosť rizikové,“ uviedol. Ako príklad uviedol oslavu v Humennom, kde sa nakazilo niekoľko ľudí a prípady sa „rozliezli po Slovensku“. Treťou skupinou sú práve roztrúsené prípady, ktoré sa objavujú a sú pod epidemiologickým drobnohľadom.

Základné informácie o koronavíruse na Slovensku:

  • za stredu sa vykonalo 2 284 testov, z ktorých identifikovali 53 pozitívnych vzoriek.
  • aktívnych je momentálne 346 prípadov koronavírusu.
  • pozitívne testovaní boli vyšetrení v okresoch: Prešov (12), Čadca (9), Bratislava (9), Košice (5), Trebišov (3), Sabinov (2), Košice – okolie (2), Piešťany (2), Nové Mesto nad Váhom (1), Gelnica (1), Spišská Nová Ves (1), Martin (1), Šaľa (1), Dunajská Streda (1), Malacky (1), Senec (1), Nové Zámky (1).
  • V Trenčíne v stredu uzatvorili zariadenie sociálnych služieb, klienti i zamestnanci sú v karanténe
  • V Centre sociálnych služieb Vita Vitalis v Prešove je v karanténe 112 prijímateľov a 63 zamestnancov. Ďalších 44 pracovníkov je v domácej karanténe.

V pondelok bude vláda schvaľovať v zrýchlenom konaní zmenu, podľa ktorej by mali byť zasielané upozornenia prostredníctvom SMS správy každému, kto sa vráti z menej bezpečnej krajiny. Dnes platí, že by sa mal každý sám nahlásiť regionálnemu úradu verejného zdravotníctva a ísť sa na 5. až 6. deň príchodu na Slovensko testovať. Po novom mu to ešte pripomenie SMS.

Ak sa nenahlási, bude mu hroziť pokuta, ktorá je dnes na úrovni 1650 eur. Podľa premiéra by sa však mala dramaticky zvýšiť. „Jedna nula by sa mohla pridať určite,“ uviedol a dodal, že navrhne zvýšenie. Podľa Matoviča zmenu v môže schváliť parlament v utorok 14. 7. a hneď, ako ju podpíše prezidentka, by mala vstúpiť do platnosti. Operátori sú už pripravení, a teda je pravdepodobné, že začne platiť už koncom budúceho týždňa.

Rozhodne sa v pondelok

V pondelok 13. 7. bude okrem vlády zasadať aj konzílium odborníkov, ktoré rozhodne o sprísnení či ponechaní súčasného režimu. Sprísnené opatrenia by sa mohli týkať napríklad hromadných podujatí, inšpirovať sa podľa premiéra budeme aj tým, čo je v okolitých krajinách. Nič bližšie však neuviedol, viac informácií oznámi v pondelok.

Matovič už vo štvrtok 9. 7. na svojom Facebooku napísal, že aktuálny prírastok nakazených je „príliš veľa na to, aby sme sa naďalej mohli spoliehať len na zodpovednosť ľudí.“ Je podľa neho správne takýmto spôsobom, bez dodatočných informácií, strašiť ľudí? „Možno aj takáto forma komunikácie predtým pomohla tomu, že ľudia boli opatrní,“ uviedol.

Odporúčania

Člen permanentného krízového štábu Peter Visolajský navrhuje kontrolu hraníc. Podľa Matoviča to však nie je možné. „Pri režime otvorených hraníc nepoznáme počet ľudí, ktorí hranice prekračujú. Odhaduje sa, že by to je v desiatkach tisícoch, čo nie je možné ukontrolovať,“ uviedol Matovič. Ministerstvo vnútra však v piatok spúšťa 24-hodinovú akciu, kde sa ich bude snažiť zmonitorovať, aby sme mali presnejšie dáta.

Mali by sa teda ľudia začať obávať o svoju dovolenku? „Myslím, že je dobré stráviť tento rok dovolenku na Slovensku. Viem, že niekoho žerú mrle, že potrebuje ísť k moru, no vtedy by som bol mimoriadne opatrní. Vírus dovolenku nemá,“  povedal Matovič.

Všetky osoby, ktoré vstúpia na územie Slovenskej republiky, pričom počas predchádzajúcich 14 dní navštívili krajinu neuvedenú v zozname menej rizikových krajín, sa musia hlásiť na miestne príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva. V zozname bezpečných krajín sú momentálne: Austrália, Belgicko, Cyprus, Česká republika, Čína, Dánsko, Estónsko, Faerské ostrovy, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Holandsko, Írsko, Island, Japonsko, Južná Kórea, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Rakúsko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko a Taliansko.

Na opatrnosť vyzýva okrem premiéra aj minister zdravotníctva Marek Krajčí. „Nikto z nás si nemôže byť istí, či ľudia, s ktorými sme v kontakte, nie sú nakazení. Chcel by som, aby ľudia zvážili podujatia, kde budú v dlhodobom blízkom kontakte bez rúšok, napríklad oslavy, večierky, nočné kluby či iné hromadné podujatia,“ uviedol Krajčí a dodal, že tiež je nebezpečné cestovať bez prekrytia horných dýchacích ciest.

Odporúča aj, aby všetci pacienti, ktorí vstupujú do nemocnice, prešli tzv. triážou, teda by boli dotazovaní, či nemôžu byť nositeľmi vírusmi. „Je dôležité, aby na to nemocnice nezabúdali. Ten, kto takýmto testom neprejde, by sa tam nemal ocitnúť,“ povedal Krajčí. Tiež odporúča testovanie všetkých, ktorí pôjdu na operáciu, pričom nemocniciam by mali byť tieto testy hradené z eurofondov.

Viac ako 50 nových denných prípadov malo Slovensko zatiaľ len šesťkrát, naposledy to bolo 22. apríla (vtedy pribudlo 81). U nás sme zaznamenali prvý potvrdený prípad nákazy koronavírusom 6. marca, do dnešného dňa bolo na Slovensku pozitívne testovaných 1851 ľudí, zomrelo 28.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?