9. februára 2018

Sú to už tri roky, čo tržbami kín po celom svete zamával film Päťdesiat odtieňov sivej. So štyridsaťmiliónovým rozpočtom sa mu podarilo zarobiť viac ako 462 miliónov eur. O dva roky neskôr si jeho pokračovanie pripísalo na konto ďalších 308 miliónov eur. Do kín teraz zamierilo tretie pokračovanie s názvom Päťdesiat odtieňov slobody a kiná očakávajú opäť silný otvárací víkend.

Filmy z trilógie Päťdesiat odtieňov prinášajú rozporuplné pohľady. Kým kritici o snímkach často hovoria ako o nablýskanom nepodarku, diváci ich milujú. Dôkazom sú vysoké čísla návštevnosti.  Podľa oficiálnych štatistík Únie filmových distribútorov si na Slovensku prišlo pozrieť Päťdesiat odtieňov sivej 143 543 divákov, pričom pokračovanie Päťdesiat odtieňov temnoty zlákalo do kín až 189 138 divákov. Aj film Päťdesiat odtieňov slobody už pred svojim nástupom do kín preukázal zvýšený záujem o vstupenky. Napokon, bol to dobrý ťah rezervovať si už po tretí raz na kinopremiéru dátum okolo sviatku zamilovaných.

Luxus na jednu noc: cez AirBnb si môžete prenajať zámok aj kláštor

Je koniec

Samotní tvorcovia pasujú snímku do úlohy svetového fenoménu, pričom je jasné, že sa jej nedá odoprieť mocný komerčný potenciál. Napriek nelichotivým kritikám, nízkym hodnoteniam aj základným logickým chybám a deravému scenáru, dostalo Päťdesiat odtieňov do kín už milióny ľudí a ďalšie milióny dychtivo čakajú na „veľké“ finále. A ťažko povedať, či je možné, aby na divákov čakalo v kinách sklamanie, pokiaľ ich neodradila nízka kinematografická úroveň už v predchádzajúcich častiach.

O tom, že k žiadnemu zásadnému tvorivému posunu v tretej časti nedôjde, hovoria prvé kritiky. Snímka slepo nasleduje svojich predchodcov, hoci britský Telegraph píše, že je ešte „mizernejšia“.  Variety vyzdvihol jej nablýskanosť a zmysel pre luxus, no tvrdí, že je menej vzrušujúca ako jej predchodcovia. The Hollywood Reporter si zase kladie otázku, či je toto naozaj najlepšia ponuka pre dospelých, ktorí nepozerajú Marvelovky.  Napokon pocit z Päťdesiatich odtieňov slobody zhrnul denník Irish Times, keď o druhom pokračovaní hovorí, že má len jedno pozitívum a tým je fakt, že to skončilo.

Na začiatku boli upíri

Londýnčanka Erika Mitchell, dnes známa ako autorka trilógie Päťdesiat odtieňov pod menom E. L. James, začala písať, keď mala 46 rokov. Jej prvotinami boli príbehy inšpirované populárnou upírskou ságou Súmrak (Twilight), ktoré písala pod pseudonymom Snowqueen’s Icedragon. Vznikla eroticky ladená trilógia s názvom Master of the Universe a hlavných hrdinov Bellu and Edwarda premenovala na Anastasiu a Christiana Greya.

Stáva sa novou ikonou Británie. Aká je cena za životný štýl princeznej

Všetky tri knihy vyšli spočiatku len v elektronickej podobe bez veľkých ambícii v austrálskom nakladateľstve The Writer’s Coffee House. Moc internetu, online reklamy a taktiež reklama ústnym podaním sa postarali o pomerne rýchly nárast popularity. V Británii stačilo len 11 týždňov, aby prvá a najúspešnejšia kniha Päťdesiat odtieňov sivej pokorila miliónovú hranicu, čím predbehla v rýchlosti predaja aj Da Vinciho kód Dana Browna.

Pôvodne televízna producentka a matka dvoch detí E. L. James sa v roku 2013 stala podľa Forbes najlepšie zarábajúcou autorkou na svete. Jej knihy boli preložené do viac ako päťdesiatich jazykov a predalo z nich viac ako 70 miliónov kópií po celom svete. Trailer k druhému dielu trilógie pri svojom nasadení v septembri 2016 zaznamenal za menej než 24 hodín 114 miliónov zhliadnutí, čím prekonal predchádzajúceho rekordéra – trailer StarWars: Sila sa prebúdza, ktorý mal na svojom konte 112 miliónov zhliadnutí za 24 hodín. Kritici ju možno nenávidia, no E.L. James tak tvorí vlastný príbeh o päťdesiatich odtieňoch úspechu.

Hlavné foto: Cinemart