1. decembra 2021

Fed naďalej trvá na tom, že vysoká inflácia je prechodná. Americký Forbes však oslovil viacerých odborníkov, ktorí sa zhodli, že vysoké ceny tak skoro neklesnú.

Ak máte pocit, že za veci bežnej potreby platíte stále viac a viac, je to preto, že to tak naozaj je. Inflácia rastie najrýchlejšie za ostatných 30 rokov a nezdá sa, že by sa mala v dohľadnom čase spomaliť. Podľa niektorých odborníkov ide o dočasný jav, kým iní si myslia, že bude pretrvávať aj v budúcom roku. A možno dokonca ešte dlhšie.

Podľa najnovších údajov amerického Úradu pre štatistiku práce sa index spotrebiteľských cien (kľúčový ukazovateľ inflácie) v októbri zvýšil o 6,2 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Prerušenie dodávateľského reťazca a nedostatok pracovných síl tento problém ešte zhoršili. Ako situáciu vidia poprední odborníci z Wall Street?

Mark Zandi (hlavný ekonóm agentúry Moody’s)

Súčasný prudký nárast inflácie je do veľkej miery spôsobený pandémiou. Konkrétne variantom Delta, ktorý bol „klasickým ponukovým šokom, ktorý spomalil hospodársky rast“, hovorí pre Forbes hlavný ekonóm Moody’s Mark Zandi. Predpovedá, že keď pandémia odznie, inflácia sa začne postupne zmierňovať.

Pre výrazné problémy v dodávateľskom reťazci a na trhu práce to však podľa neho nebude rýchle. No do začiatku roka 2023 očakáva, že inflácia bude na dosah cieľovej hodnoty Federálneho rezervného systému.

Reklama

Existuje veľká pravdepodobnosť, že trhy budú v roku 2022 menej stále, s „príznakmi špekulácií“ a vysokým ocenením, hovorí Zandi a dodáva, že ceny aktív budú „veľmi zraniteľné vyššími úrokovými sadzbami“.

Jeremy Siegel (Profesor financií na University of Pennsylvania Wharton School of Business)

Aj keď Fed opakovane vyhlásil, že inflácia je prechodná, iní odborníci predpovedajú skôr opak. „Inflácie sa obávam už nejaký čas,“ hovorí Jeremy Siegel, profesor financií na Wharton Business School Pennsylvánskej univerzity.

„Skok v peňažnej zásobe, ktorý sme zaznamenali počas pandémie, bol bezprecedentný a nevyhnutne spôsobí vyššiu infláciu,“ dodáva a v nasledujúcich troch až štyroch rokoch predpovedá kumulatívnu infláciu vo výške 20 až 25 percent.

Keď sa Federálny rezervný systém začne vážnejšie zaoberať infláciou, trhy budú podľa neho nestále a „ľahko by sme mohli zaznamenať korekciu vo výške 10 až 15 percent,“ predpovedá Siegel.

„No ak Fed zmení svoj postoj k zvyšovaniu sadzieb, trh si bude musieť niekedy začiatkom roka 2022 dať pauzu,“ dodáva. „Ale na druhej strane, zisky boli veľkolepé.“ Hospodársky rast by tak podľa neho mal zostať silný aj napriek vyššej inflácii, keďže delta variant prehrmí a ekonomika sa bude naďalej otvárať. „V budúcom roku by sme mohli ľahko zaznamenať rast HDP o 4 až 5 percent.“

Mario Gabelli (zakladateľ investičnej spoločnosti Gamco)

Známy miliardár a hodnotový investor, ktorý v roku 1977 založil investičnú spoločnosť Gamco, predpokladá, že rast inflácie pretrvá. Očakáva tiež, že sa v dôsledku nej zvýšia úrokové sadzby.

Napriek tomu hospodársky rast, podporený solídnymi ziskami podnikov, bude pokračovať. Budúci rok by však mohli byť na obzore aj korekcie akciového trhu.

Gabelli predpovedá, že násobky akcií sa v nasledujúcich piatich až desiatich rokoch pravdepodobne znížia v dôsledku prísnejšej menovej politiky Federálneho rezervného systému. „Veľká časť tejto nadbytočnej likvidity vytvára špekulatívne bubliny, ktoré nie sú udržateľné,“ hovorí a dodáva: „Na akciovom trhu existujú vankúše v podobe rastúcich ziskov a fundamentov, ale vidím možnú korekciu o 10 až 15 percent.“

Mnohým spoločnostiam sa podľa neho, napriek rastúcim nákladom spôsobeným infláciou, podarí získať cenovú trakciu a vďaka tomu aj vysoké hodnoty ziskov a tržieb. No keďže majú firmy veľké problémy s dodávateľmi a situácia na trhu práce je napätá, zatiaľ si len robia zásoby a zvyšujú ceny.

Cathie Wood (zakladateľka Ark Invest)

Rastoví investori, ako napríklad známa výberkyňa akcií spoločnosti Ark Invest Cathie Wood,  majú opačný názor. Obavy z inflácie sú podľa nich prehnané.

Chathie Wood predpovedá, že ceny sa z dlhodobého hľadiska podarí znížiť aj vďaka umelej inteligencii a robotike.

Ďalším dôležitým faktorom sú podľa nej úspory, ktoré ľudia držia na účtoch. „Keď spoločnosti, ktoré teraz pravdepodobne objednávajú dvoj- až trojnásobky, naplnia regály, zistia, že spotrebitelia majú dosť peňazí.“

Lisa Foley (výkonná riaditeľka investičnej spoločnosti Zevenbergen)

Podľa Lisy Foleyovej, výkonnej riaditeľky spoločnosti Zevenbergen Capital Investments s majetkom vo výške 5,7 miliardy dolárov, bola októbrová reakcia na index spotrebiteľských cien prehnaná.

„Z inflácie nemám také obavy ako ostatní,“ hovorí pre Forbes.com a dodáva, že je to podľa nej len prechodný stav. Aj keď môže chvíľu trvať, kým sa inflácia zasa zmierni, hospodársky rast a zisky podnikov zostanú silné, myslí si Foley.

„Stále je tu veľa odvetví, ktoré budú aj za týchto okolností produkovať značný zisk,“ hovorí. Podľa nej budú mnohé spoločnosti aj napriek inflácii naďalej zaznamenávať silný rast tržieb, pretože sú schopné navýšiť koncové ceny bez toho, aby tým znížili dopyt.

Matthew McLennan (Spoluvedúci oddelenia Global Value v spoločnosti First Eagle Investment Management)

„Nepamätám si, že by sa niekedy vo firmách hovorilo viac o nedostatku pracovnej sily a zvyšovaní cien,“ hovorí Matthew McLennan z First Eagle Investment Management. „Dopyt je obrovský, ale na ponuke sa to neodráža.“

McLennan očakáva, že inflácia sa trochu zmierni a potom sa ustáli na úrovni troch alebo štyroch percent. „V ekonomike nás v budúcnosti čaká veľa otáznikov – rast v nasledujúcich rokoch nemusí dosahovať úroveň predchádzajúceho obdobia,“ varuje.

Reklama

Jeho najväčšou obavou je, že reakcie Fedu prichádzajú neskoro. Mohlo by to podľa neho spôsobiť volatilitu trhu. Centrálna banka zatiaľ neprijala rozhodnutia, ktoré by pomohli vyrovnať sa s vyššou infláciou. Namiesto toho dovolila, aby sa ekonomika rozbehla tak, že výška inflácie ďaleko presiahla trend.

„Nemožno vylúčiť, že trhy v určitom okamihu prudko zareagujú v obave, že Fed urobil chybu v rozhodovaní,“ predpovedá McLennan. „Ak vstúpime do obdobia väčšej volatility na trhoch v dôsledku zvýšených obáv súvisiacich s infláciou, Fed môže mať problém sprísniť menovú politiku a ocitne sa v situácii ako z Hlavy 22“, hovorí.

Mohamed El-Erian (Hlavný ekonomický poradca spoločnosti Allianz)

„Myslím si, že Fed stráca dôveryhodnosť,“ hovorí Mohamed El-Erian. Federálny rezervný systém často opakuje mantru, že inflácia je prechodná, ale to podľa neho nie je pravda: „Nie je prechodná… Bude to trvať nejaký čas.“

Ceny sa zvyšujú, čas dodávok tovarov sa predlžuje viac, ako sa očakávalo. Ľudia si robia zásoby, a to je podľa El-Eriana veľký tlak na infláciu. V rozhovore pre Forbes.com vyzval Fed, aby „obnovil svoj dôveryhodný hlas v otázke inflácie“ a aby v decembri zrýchlil tempo jej znižovania. Taktiež si myslí, že by mal pripravovať ľudí na vyššie úrokové sadzby.

Článok pôvodne vyšiel v americkom Forbese. Jeho autorom je redaktor Sergei Klebnikov, ktorý pokrýva témy financií, trhov a príbehy miliardárov.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?