29. júna 2021

„Pozitívna ideológia je dnes medzi ľuďmi veľmi rozšírená. Je populárne veriť tomu, že vďaka pozitívnemu mysleniu budeme úspešní, zdraví a všetko zvládneme. No to je psychologická skratka v komplikovanom svete,“ hovorí psychoterapeutka Lenka Rušarová v prvom diele podcastovej série Nevyhorení.

Prihláste sa na odber podcastu zadarmo: Apple | Google | Spotify

Niektorí ľudia sú takí pozitívni, že to ostatných rozčuľuje a môže ich to frustrovať. Pri každej negatívnej téme totiž stočia reč inde, a keď sa im náhodou zveríte s problémom, začnú rozprávať o nevyhnutnosti pozitívneho myslenia alebo ho odmávnu obyčajnými frázami „Nepremýšľaj nad tým. Jednoducho sa s tým zmier.“ či „Všetko bude dobré.“

S takýmto človekom sa prakticky nedá hovoriť o náročných témach a môžete pri ňom nadobudnúť pocit, že vám bráni byť autentický a sám sebou. Navyše, za každých okolností sa príliš aktívne snaží o udržiavanie dobrej nálady bez ohľadu na to, ako to vnímajú ľudia v jeho okolí.

Ide o toxickú pozitivitu, ktorá je témou prvého dielu podcastu Nevyhorení.

Reklama

„Je to presvedčenie, že cez myšlienky môžem meniť svoje cítenie a tým zmením, čo sa deje reálne vo svete. Je to nezmyselné, príliš skratkovité a zjednodušujúce,“ hovorí v podcaste psychoterapeutka Lenka Rušarová, ktorá sa s týmto myslením stretáva aj vo svojej praxi.

„Napríklad ku mne príde niekto, s kým sa práve rozišiel partner alebo mu bol neverný, a ten človek je z toho nešťastný a smutný. Je zranený a smúti za vzťahom a dôverou, ktorú stratil. Napriek tomu hovorí, že by to tak nemal cítiť. Že to musí brať pozitívne, lebo je to príležitosť nájsť si niekoho iného. No z môjho pohľadu je to nezmysel,“ vraví Rušarová a dodáva, že v živote majú priestor aj náročné emócie.

podcast nevyhoreni
Ilustračné foto: Podcast Nevyhorení

Ak si však pred nimi zakrývame oči, môže to mať negatívny dosah nielen na nás, ale aj na naše okolie. „Ak na človeka s trápením reagujeme tak, že ho nechceme počúvať a chceme od neho, aby bol pozitívny, tak sa môže cítiť obviňovaný, cítiť sa, že mu zapchávame ústa, že ho nechceme počúvať, že nás to nezaujíma. Môže sa cítiť odcudzení, izolovaný a sám so svojím trápením, lebo nikto to nechce počuť, a môže to mať ovplyvniť aj náš vzťah,“ vysvetľuje odborníčka.

Prečo to teda robíme? Kde sú hranice pozitívneho myslenia a kedy už takéto správanie prerastá do toxickej pozitivity? A aký vplyv môže mať na deti? Na tieto a ďalšie otázky odpovedáme v prvom diele podcastovej série Nevyhorení.

O podcaste Nevyhorení

Duševné zdravie, well-being, osobný rozvoj či zdravé pracovné prostredie. To sú oblasti, ktorým sa bude venovať prvá podcastová séria magazínu Forbes a úspešného projektu Nevyhorení. Pri každom diele nájdete aj dodatočné zdroje k téme či tipy na zaujímavé čítanie, pozeranie a počúvanie od autorky aj odborníkov, ktoré budeme posielať tiež formou nášho newslettera Nevyhorení. Prihlásiť sa na jeho odber môžete tu.

Podcast Nevyhorení vám prinášame každý druhý utorok na Spotify, v Google podcastoch či v Apple podcastoch. Nezabudnite si nastaviť odber, aby vám neunikla žiadna nová epizóda.

Ďakujeme partnerovi podcastu TITANS freelancers.

Našli ste chybu alebo máte tip na zaujímavého hosťa? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?