7. septembra 2021

Zuzana Šimeková pôsobila niekoľko rokov ako advokátka v Londýne či v Paríži, neskôr sa stala partnerkou vo veľkej medzinárodnej kancelárii. Dnes úprimne hovorí o tom, ako nevedela odísť zo svetiel veľkého korporátu a ako zabudla na starostlivosť o seba a svoje vnútro. Prešla si vyhorením, vyhľadala pomoc odborníkov a nahliadla do sveta ľudí, ktorí tiež hľadali pomoc. Ako to zmenilo jej život?

V novej epizóde podcastovej série Nevyhorení sme sa rozprávali so Zuzanou Šimekovou, ktorá po vlastnej skúsenosti s vyhorením založila občianske združenie INLY, ktoré sa venuje podpore v oblasti duševného zdravia pre ľudí v produktívnom veku.

Prihláste sa na odber podcastu zadarmo: Apple | Google | Spotify

Vždy túžila pomáhať iným ľuďom a zaujímala sa o témy spravodlivosti. Zároveň ju lákalo medzinárodné prostredie a bavilo ju prezentovať pred ostatnými. Keď sa teda na strednej škole rozhodovala, kam budú smerovať jej kroky ďalej, vybrala si právo.

„Myslím si, že neskôr boli moje ideály o zlepšovaní sveta trošku zatlačené do úzadia prostredím, v ktorom som pôsobila. Boli to veľké korporácie a medzinárodné firmy, v ktorých boli požiadavky a hlavné zameranie trošku iné,“ hovorí Zuzana v podcaste Nevyhorení.

Reklama

Napriek tomu však mladá advokátka hľadala možnosti, ako pomáhať a zároveň podávať dobrý výkon v práci. Najprv pôsobila na Slovensku, neskôr odišla do Londýna a Paríža, aby sa zdokonalila v tom, čo robí. Na svoje začiatky spomína ako na plné nadšenia, energie a chuti učiť sa.

Nadšenie

„V tom úvode, keď sa má každý z nás čo učiť, je to veľmi dôležité, bez toho by sme sa neposúvali ďalej. Na druhej strane, s vlastnou energiou to netreba preháňať, a najmä, čo som si uvedomila až neskôr, netreba si to nastavenie z práce prenášať na celý svoj život,“ vysvetľuje a dodáva, že nie všetko je len o výkonoch, číslach či projektoch.

„Často som počúvala aj vo svojom okolí, že ľudia majú aj vo voľnom čase pocit, že musia podávať výkon, napĺňať očakávania, mať všetko pod kontrolou…“ hovorí.

Spôsob, ako kedysi trávila víkendy, dnes označuje za „preteky výkonov.“ „Bolo to o tom stihnúť galériu, meditovať, športovať. Teda robiť všetko pre to, aby som vykázala činnosť, ktorá je tá ‚správna‘,“ hovorí.

Až keď z tohto kolobehu neskôr vystúpila, zistila, že hoci ju tieto činnosti bavili, nikdy nebola prítomná v okamihu a nevychutnávala si ich, pretože hlavou bola stále niekde inde. Veľký výkon v práci aj mimo nej, stres a veľké očakávania medzinárodného prostredia ju neskôr doviedli až k syndrómu vyhorenia.

Taška vo vetre

Dnes Zuzana hovorí, že pre ňu bolo veľmi ťažké nájsť vnútornú kontrolku a určiť si hranice. „Myslím si, že v určitom momente som zdravý vzťah k sebe alebo akúsi zdravú mieru sebaochrany nemala. Potom si ako taška vo vetre, ktorá lieta tam, kde to chcú iní,“ hovorí v podcaste a dodáva, že stráženie hraníc musí byť na každom z nás.

Určitý podiel na jej vyhorení však určite mali aj organizačné faktory a prostredie, v ktorom pôsobila. (Nielen) o tom Zuzana hovorí viac v podcastovom rozhovore.

Ako fungovala v období vyhorenia a čo jej pomohlo dostať sa z toho von? Akú rolu zohrala odbornú pomoc a čomu sa venuje dnes? „Korporácie ako také nie sú zlé, nadšenie a zanietenie pre prácu tiež nie, len je dôležité vedieť, že sa v tom systéme musíme vedieť postarať aj o seba a že nám to, čo robíme, dáva zmysel,“ hovorí.

Viac o tejto téme si môžete vypočuť v novom diele podcastovej série Nevyhorení.

O podcaste Nevyhorení

Duševné zdravie, well-being, osobný rozvoj či zdravé pracovné prostredie. To sú oblasti, ktorým sa bude venovať prvá podcastová séria magazínu Forbes a úspešného projektu Nevyhorení. Pri každej časti nájdete aj dodatočné zdroje k téme či tipy na zaujímavé čítanie, pozeranie a počúvanie od autorky aj odborníkov, ktoré budeme posielať tiež formou nášho newslettera Nevyhorení. Prihlásiť sa na jeho odber môžete tu.

Podcast Nevyhorení vám prinášame každý druhý utorok na Spotify, v Google podcastoch či v Apple podcastoch. Nezabudnite si nastaviť odber, aby vám neunikla žiadna nová epizóda.

Ďakujeme partnerovi podcastu TITANS freelancers.

Našli ste chybu alebo máte tip na zaujímavého hosťa? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?