10. augusta 2021

„Šťastie netreba hľadať, ale je dôležité preň aktívne niečo robiť,“ hovorí v novom diele podcastu Nevyhorení psychológ Aleš Bednařík. V praxi sa zaoberá pozitívnou psychológiou – vedeckou metódou, ktorá skúma, čo robí ľudí šťastnejšími.

Prihláste sa na odber podcastu zadarmo: Apple | Google | Spotify

„Väčšina ľudí hovorí, že zmyslom ich života je byť šťastný, ale keď sa ich opýtate, čo to znamená a podľa čoho to spoznajú, to už zvyčajne nevedia sformulovať,“ povedala psychologička Filipa Ondrejková v staršom rozhovore pre Forbes.sk. A mne to utkvelo v pamäti.

Čo je to vlastne šťastie a prečo sa za ním stále naháňame? Čo všetko ovplyvňuje pocit šťastia a kde my ľudia robíme najčastejšie chyby v jeho vnímaní? O tejto téme hovoríme v novom diele Nevyhorených s psychológom Alešom Bednaříkom.

Reklama

Prinášame niekoľko zaujímavých myšlienok z nášho rozhovoru:

Čo nás (ne)urobí šťastnými

Psychologička Sonja Lyubomirsky a jej kolegovia z Kalifornskej univerzity vyhodnocovali stovky štúdií, v ktorých sledovali vplyv šťastia na viac ako 250 000 ľudí. Súčasťou testu bola aj úloha doplniť vetu: „Šťastný budem, keď…“

„Psychologička zistila, že ľudia, ktorí svoje šťastie podmieňovali vecami ako je kúpa domu, dosiahnutie pozície vo firme, zvýšenie platu či stretnutie životného partnera, boli v konečnom dôsledku menej šťastní. Aktuálne šťastie totiž podmieňovali niečím, čo by sa malo stať v budúcnosti. Ono sa to však stať vôbec nemusí,“ hovorí Bednařík. Dodáva, že šťastie nepríde zvonku, je skôr o našom vnútornom prežívaní.

Psychológ Aleš Bednařík hovorí v podcaste Nevyhorení o šťastí.
Psychológ Aleš Bednařík hovorí v podcaste Nevyhorení o šťastí. Čo to je, kde robíme chyby v jeho vnímaní a ako ho neustále získavať? Foto: archív respondenta

Ak sa nám aj podarí kúpiť si vysnívaný byt alebo získať pozíciu vo firme, po ktorej sme vždy túžili, šťastie z týchto vecí nám podľa výskumov vydrží len niekoľko mesiacov. „Potom sa to stane našou novou normou a naše srdce opäť po niečom piští,“ hovorí Bednařík. Stojí za tým takzvaná hedonická adaptácia, čiže prispôsobovacia reakcia organizmu na okolnosti – jednoducho si zvykneme aj na zlé, ale aj na to dobré.

Nehľadajte šťastie

„Lepšie, ako sa pýtať na hľadanie šťastia, je pýtať sa: „Čo mám pre šťastie robiť?“ Ide totiž o proces, ktorý trvá celý život a termín hľadanie zvádza k tomu, že keď to nájdem, budem už naveky šťastný. Ale tak to nefunguje,“ upozorňuje v podcaste Bednařík.

Šťastie nie je žiadna „kumulatívna znalosť“, ktorú sa dokážeme naučiť a odvtedy ju budeme donekonečna prakticky používať. Je potrebné si to skúšať, trénovať, vylepšovať sa. A ak sa nám náhodou nedarí, vrátiť sa späť.

Nie je to vec rozhodnutia

Na to, aby sme boli šťastní, podľa Bednaříka nestačí len rozhodnúť sa, začať sa usmievať a hovoriť si mantru hnutia pozitívneho myslenia tak, ako to hlásajú motivační rečníci. „Výskumy hovoria, že to funguje len tým, ktorí to už majú. Tí, ktorí sa snažia si to nahovoriť napriek tomu, že sa cítia zle, oddeľujú svoje ideálne ja od toho reálneho,“ hovorí psychológ. Pridáva, že naše šťastie je prepojené aj s inými ľuďmi.

Pozerať sa naň tak, že sa oň vieme postarať úplne sami a nepozerať pritom na iných, je podľa neho „cesta do pekla“.

Vplyv peňazí

Ako vplývajú na naše šťastie peniaze? Ukazuje sa, že vo všetkých spoločnostiach sú bohatší ľudia šťastnejší, zdravší a žijú dlhšie. Len čo však začne bohatnúť spoločnosť ako celok, celková miera šťastia sa nezvýši. Ide o takzvaný Easterlinov paradox. „Ukazuje sa, že po istú úroveň príjmu sa zvyšuje aj miera spokojnosti so životom, no neskôr peniaze už nemajú žiadny vplyv. Potom šťastie ovplyvňuje viac to, akými ľuďmi sme obklopení, či nás baví to, čo robíme, či máme koníčky, ako dobre spíme…“ hovorí Bednařík.

Stop porovnávaniu

„Naučiť sa pracovať s ‚neporovnávaním sa‘ je jedna z tých vecí, ktorá vedie k zvýšenému šťastiu,“ hovorí v podcaste psychológ. A hoci porovnávanie sa s ostatnými tu bolo vždy, pod vplyvom sociálnych sietí sa tento fenomén ešte rozšíril. „Hocičo si dnes na internete otvoríme, môžeme vnímať ako útoky na našu integritu. Robíš dostatočne? Máš dostatočný príjem? Máš takú skvelú ženu ako ostatní? Máš takú úžasnú prácu? Tiež ideš na dovolenku?“ opisuje odborník.

O tom, čo s tým, sme hovorili v rozhovore, ale nájdete to aj v tomto článku, ktorý sme publikovali na Forbes.sk.

Rýchlosť života

„Jedna z vecí, ktorá nás veľmi oberá o naše šťastie, je to, ako rýchlo žijeme. Ako sa nestíhame zastaviť s našimi kamarátmi, s našimi kolegami, sami so sebou. Povedať si, čo sme zažili, aký máme život, čo sme urobili, v čom sme zmenili svet a seba…“ vysvetľuje Bednařík na záver podcastu. „Keď vieme toto urobiť, zistíme, že tie kvality života tam sú, len my ich musíme začať viac vnímať.“

Viac o tejto téme si môžete vypočuť v novom diele podcastovej série Nevyhorení.

Tip na knihu od Aleša:

Kniha o šťastí, Ricard Matthieu

„Nie som budhista, aj keď o tom rád rozprávam, ale odporučil by som môjho obľúbeného Matthieua Ricarda, ktorý je vyštudovaný biológ, v súčasnosti budhistický mních a Daalajlámov tlmočník. Napísal veľmi jednoduchú a zrozumiteľnú knihu, ktorá síce neobsahuje žiadne konkrétne návody, čo máte robiť, ale napriek tomu je veľmi praktická a múdra.“

O podcaste Nevyhorení

Duševné zdravie, well-being, osobný rozvoj či zdravé pracovné prostredie. To sú oblasti, ktorým sa bude venovať prvá podcastová séria magazínu Forbes a úspešného projektu Nevyhorení. Pri každej časti nájdete aj dodatočné zdroje k téme či tipy na zaujímavé čítanie, pozeranie a počúvanie od autorky aj odborníkov, ktoré budeme posielať tiež formou nášho newslettera Nevyhorení. Prihlásiť sa na jeho odber môžete tu.

Podcast Nevyhorení vám prinášame každý druhý utorok na Spotify, v Google podcastoch či v Apple podcastoch. Nezabudnite si nastaviť odber, aby vám neunikla žiadna nová epizóda.

Reklama

Ďakujeme partnerovi podcastu TITANS freelancers.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?