14. decembra 2021

V najnovšej epizóde podcastu Nevyhorení hovoríme s psychologičkou Evou Černičkovou o tom, ako si môžeme sami pomôcť v aktuálnej situácii, keď ťažšie nachádzame radosť. V podcaste sa dozviete, ako vieme pracovať s vlastnými emóciami, ako sa nenechať ovládnuť strachom či ako sa spolu rozprávať a nachádzať v sebe ľudskosť aj v situáciách, keď to môže byť naozaj ťažké. Pretože o tom, aká spoločnosť nám tu ostane po pandémii, rozhodujeme aj my sami.

Prihláste sa na odber podcastu zadarmo: Apple | Google | Spotify

Keď som sa pred viac ako rokom rozprávala s psychologičkou Evou Černičkovou o tom, ako na nás vplýva situácia ohľadom koronavírusu, okrem iného povedala: „Myslím, že sa bude čoraz viac ukazovať, ako chce každý z nás len to najlepšie pre seba. Môžeme sa stretávať s vyhranenejšími reakciami a môžeme očakávať, že sa bude stupňovať rôznosť toho, ako sa bojíme a ako zvládame dlhodobú záťaž.“

Jej slová sa naplnili. Vyzerá to tak, že Slovensko je rozdelené viac ako kedykoľvek predtým. My ľudia sme unavení, znepokojení a netušíme, ako dlho to celé potrvá, čo len zvyšuje našu neistotu.

Tento podcast však nie je o maľovaní katastrofických scenárov. Chceme ním podať pomocnú ruku tým z vás, ktorí to potrebujú.

Reklama

Prinášame niekoľko zaujímavých myšlienok z nášho rozhovoru:

Práca s vlastným strachom

„Najväčšia hlúposť je povedať človeku, ktorý sa bojí: Neboj sa,“ vysvetľuje psychologička a dáva akýsi návod na to, ako pracovať s vlastným strachom. Na začiatku pomôže urobiť si vlastný bezpečnostný plán. Jeho základom je porozumieť, čoho sa bojíme, pričom táto vec či situácia by mala byť čo najkonkrétnejšia.

Nepovedzte si len: „Bojím sa korony.“ Pokúste sa hlbšie preskúmať svoj strach. „Bojím sa toho, že sa nakazím, alebo toho, že budem na sviatky izolovaná? Mám strach o svojich blízkych? Obávam sa, že skončia v nemocnici?“

Svoj strach je dôležité pomenovať a v ďalšom kroku si spraviť plán. „Čo môžem spraviť preto, aby som sa bál menej? Čo vlastne považujem za nebezpečnú situáciu a ako ju minimalizovať?“

Veci, ktoré máme pod kontrolou

Eva Černičková v podcaste hovorí aj o tom, že nám pomáha pomenovať si veci, ktoré môžeme ovplyvniť a ktoré nemáme vo vlastných rukách. „Smerujte energiu len na veci, ktoré máte vo vlastných rukách,“ hovorí. Dodáva, že je pre nás veľmi dôležité aj to, aby sme prijali aj čiastočnú neistotu a fakt, že nemáme kontrolu nad všetkým.

Psychologička Eva Černičková.
Psychologička hovorí, že pri medziľudských vzťahoch by sme v sebe mali nájsť rešpekt a toleranciu. Foto: archív Evy Černičkovej

Je dobré to prijať, možno si aj pomenovať ten najhorší scenár. „Keď si nepovieme, čoho sa bojíme, tak sa len bojíme. No keď to pomenujeme, dokážeme to uchopiť a pracovať s tým,“ dodáva.

Boľavé miesta

„Jedna vec je priznať si svoju emóciu a vôbec ju spoznať. Keď si ju ľudia neuvedomuje, často v nejakom vzťahu alebo v komunikácii s inými vychádza každý zo svojho strachu, hnevu alebo zúfalstva. Každý tak reaguje zo svojho zraneného miesta,“ hovorí Černičková. Dodáva, že je zázrak, keď v takejto situácii nedôjde ku konfliktu.

Čo teda robiť, aby sme sa tomu vyhli? Okrem spoznania vlastných emócií, ktoré nám podľa psychologičky pomôžu byť k sebe tolerantnejší, pomôže aj chápanie strachu toho druhého a sústredenie sa na to, čo nás spája. „Toto je určujúce. Aj keď teraz čelíme tejto ťažkej téme, stále by som sa vracala k tomu, čo nás priviedlo k tomu, že sme v nejakom vzťahu,“ hovorí.

Pripomína, že rozdeľovanie sa na skupiny antivaxerov a oviec je na škodu.

„Nemusím súhlasiť s tým, ako to ten človek oproti mne má. Napriek tomu sa môžem snažiť porozumieť mu, zistiť, aké má myšlienkové pochody, môžem mu povedať tie svoje,“ vraví. Základom je však ľudskosť a rešpekt.

Neodkladajme svoje sny

Podľa Černičkovej je jednou z najťažších situácií pri práci psychológa vidieť, keď ľudia stratia nádej. Čo nám môže pomôcť, ak cítime, že ju sami strácame? „Neodkladajte svoje sny na čas, keď sa raz korona skončí. Ale plňte si túžby, ktoré si plniť viete,“ hovorí psychologička a dodáva,  že hoci sa veľa vecí nedá robiť, existuje množstvo činností, ktoré vykonávať môžeme.

Skúste si teda nájsť nejaký sen, ktorý máte možno odložený ešte z predchádzajúcich vĺn, a postupne začnite robiť kroky k tomuto cieľu. „Niekedy to máme tak, že máme odložených množstvo túžob a hovoríme si, že si ich splníme, keď bude čas alebo keď to bude možné. Stále však môžeme aspoň podnikať nejaké kroky smerom k svojmu snu, aj keď realizácia teraz nie je možná,“ dodáva psychologička.

Viac si môžete vypočuť v novej epizóde podcastovej série Nevyhorení.

Článok s tipmi, ktoré vám môžu pomôcť zvládnuť súčasnú situáciu nájdete tu.

Vašu spätnú väzbu na podcast, odkazy alebo tipy na témy či hostí môžete posielať na zuzana.matuscakova@forbes.sk.

O podcaste Nevyhorení

Duševné zdravie, well-being, osobný rozvoj či zdravé pracovné prostredie. To sú oblasti, ktorým sa bude venovať prvá podcastová séria magazínu Forbes a úspešného projektu Nevyhorení. Pri každej časti nájdete aj dodatočné zdroje k téme či tipy na zaujímavé čítanie, pozeranie a počúvanie od autorky aj odborníkov, ktoré budeme posielať tiež formou nášho newslettera Nevyhorení.

Ak chcete dostávať tieto informácie a zostať s nami v kontakte, môžete sa prihlásiť na odber tu.

Reklama

Podcast Nevyhorení vám prinášame každý druhý utorok na Spotify, v Google podcastoch či v Apple podcastoch. Nezabudnite si nastaviť odber, aby vám neunikla žiadna nová epizóda.

Ďakujeme partnerovi podcastu TITANS freelancers.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?