27. júla 2021

Mávate výčitky, ak práve nič nerobíte a neustále potrebujete vypĺňať svoj voľný čas rôznymi činnosťami? Možno trpíte leisurephobiou, teda strachom z voľného času. V novom diele podcastovej série Nevyhorení sa rozprávame o závislosti od zaneprázdnenosti a o tom, prečo si nedoprajeme spomalenie a čas pre seba.


Prihláste sa na odber podcastu zadarmo: Apple | Google | Spotify

„Ľudia si dnes nenachádzajú voľný čas, alebo nevedia, ako s ním zaobchádzať,“ hovorí psychologička Martina Bačová v podcaste Nevyhorení. Podľa nej dnes podávame príliš veľký výkon, po ktorom často prichádza veľké vyčerpanie. Energiu, ktorá je potrebná, si však dostatočne nedopĺňame.

Tento spôsob života potom vedie k tomu, že nakoniec aj oddych a voľný čas vyvolávajú nepríjemné pocity, frustráciu alebo dokonca úzkosť.

Nedeľná neuróza

Psychológovia tento jav opísali pojmom leisurephobia, teda fóbia z voľného času. „Môžeme si ju predstaviť ako strach z toho, že nebudem mať čo robiť. Takýto človek má tendenciu si každú minútu svojho voľného času efektívne zadeliť a naplánovať a robí to práve preto, lebo sa bojí nepríjemných pocitov prázdna alebo frustrácie,“ vysvetľuje psychologička.

Reklama

Psychiater a neurológ V. E. Frankl tento stav pomenoval ako „nedeľnú neurózu“. Všimol si ju na svojich klientoch, ktorí boli počas týždňa zahltení rôznymi pracovnými činnosťami a stereotypom, no počas voľného víkendu na nich doľahli nepríjemné pocity. Dialo sa to práve preto, lebo k nim neprichádzalo žiadne rozptýlenie zvonka.

Človek, ktorý nežije naplnený život a chýba mu zmysel, je v takejto chvíli podľa psychologičky konfrontovaný s prázdnotou.

Únikom z nej môže byť zahlcovanie sa rôznymi aktivitami, ktoré nás oberajú o možnosť zastaviť sa, spomaliť a reflektovať svoj život. Je to akýsi bludný kruh. „Ak to človek nerobí, v čase voľna bude prežívať veľmi nepríjemné pocity. Aby ich neprežíval, opäť sa len zahlcuje výkonom a aktivitami,“ hovorí psychologička.

Korene v detstve

Takéto fungovanie má podľa nej korene v detstve. „Niektorí rodičia majú presnú predstavu, koľko a akého výkonu by ich dieťa malo podať, a často ho doň aj tlačia. Vychádzajú pritom buď z vlastnej skúsenosti, že im to v živote prinieslo úspech, alebo z frustrácie, že pre nedostatok svojho snaženia úspech nedosiahli,“ hovorí Bačová v podcaste a dodáva, že títo rodičia často vôbec nereflektujú, čomu sa chce venovať dieťa.

To potom vlastne ani nedostane príležitosť objaviť samo seba alebo objaviť to, čo by ho v živote bavilo, tešilo, napĺňalo… „Je dôležité, aby mali deti dostatok podnetov, aby mali prostredie, v ktorom sa môžu rozvíjať, ale zároveň, aby si mohli sami vybrať, skúšať rôzne veci, a aby sa nakoniec mohli aj nudiť. Aby mali priestor nájsť samy seba,“ vysvetľuje psychologička.

Radí preto nezapĺňať deťom čas pri každej príležitosti a byť pre ne vzorom v narábaní s vlastným časom. Inak z nich môžu vyrásť dospelí, ktorí sa budú preťažovať.

Spomalenie

Martina Bačová hovorí, že ľudia majú dnes často pocit, že ak nebudú rýchli a stále aktívni, niečo dôležité im v živote utečie. „No, paradoxne, opak je pravdou, život nám prestane tak rýchlo utekať, iba ak dokážeme spomaliť,“ dodáva. Spomalenie je však niečo, čo sa musíme všetci učiť.

Ako? Vedome a aktívne si vytvárať čas pre seba, keď chvíľu nič nemusíme. Vtedy zvykne prísť aj ticho, ktorého sa podľa psychologičky často bojíme. „Tak ako pri všetkých strachoch a nepríjemných pocitoch, máme tendenciu od nich utekať. Dôležité je ale ustáť ich,“ vraví.

Keď sa nám to podarí, môžeme sa v tichu stretnúť sami so sebou, čo nás môže v konečnom dôsledku len obohatiť. „Môžeme tu objaviť sami seba. Nájsť, čo nás robí v živote šťastnými, čo nás napĺňa… Vieme v ňom reflektovať svoj vzťah k životu a aj k svetu okolo nás,“ hovorí Bačová.

Viac o tejto téme si môžete vypočuť v novom diele podcastovej série Nevyhorení.

O podcaste Nevyhorení

Duševné zdravie, well-being, osobný rozvoj či zdravé pracovné prostredie. To sú oblasti, ktorým sa bude venovať prvá podcastová séria magazínu Forbes a úspešného projektu Nevyhorení. Pri každej časti nájdete aj dodatočné zdroje k téme či tipy na zaujímavé čítanie, pozeranie a počúvanie od autorky aj odborníkov, ktoré budeme posielať tiež formou nášho newslettera Nevyhorení. Prihlásiť sa na jeho odber môžete tu.

Podcast Nevyhorení vám prinášame každý druhý utorok na Spotify, v Google podcastoch či v Apple podcastoch. Nezabudnite si nastaviť odber, aby vám neunikla žiadna nová epizóda.

Ďakujeme partnerovi podcastu TITANS freelancers.

Našli ste chybu alebo máte tip na zaujímavého hosťa? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?