2. novembra 2021

V novom diele podcastovej série Nevyhorení hovoríme s koučkou Zuzanou Reľovskou o tom, ako si stanoviť a udržiavať svoje hranice. Ako je táto téma previazaná s našou pohodou a duševným zdravím? A prečo je pre nás stanovenie hraníc, taká prirodzená vec, úplne neprirodzené? 

Ako sa cítite, keď niekomu alebo niečomu poviete NIE? Sebavedomo? Nervózne? Zvyknete sa vtedy trápiť výčitkami? Alebo to dokonca vôbec nedokážete? Aj ja som s tým mala dlhé roky problém a v mojom okolí aj z vašich správ na Instagrame pozorujem, že v tom nie som sama. Preto sa v tomto diele podcastu spoločne s koučkou Zuzanou Reľovskou venujeme hraniciam.

Zuzana vyštudovala psychológiu a dlhé roky pracovala v oblasti personalistiky a rozvoja lídrov. Posledných 10 rokov sa však venuje najmä well-beingu, prevencii vyhorenia a budovaniu odolnosti, s čím úzko súvisí práve stanovovanie hraníc. A táto téma sa jej dotýka aj osobne. Pred rokmi si sama prešla vyhorením, čo spätne pripisuje aj tomu, že dlhodobo nevedela hovoriť „nie“.

Osobný príbeh

Zuzana vtedy nastúpila do práce po materskej dovolenke s dvoma malými deťmi a bola v takom kolobehu, že si ani nestihla všimnúť, aká je unavená. Brala to ako súčasť života každej matky, a tak ignorovala všetky príznaky. „Nemala som vtedy stanovené žiadne hranice. Jednoducho som išla na autopilota bez toho, aby som vnímala, čo sa deje v mojom tele aj v najbližšom okolí,“ hovorí v podcaste.

Reklama

Aj to ju neskôr priviedlo k hlbšiemu skúmaniu tejto témy, k práci na sebe a neskôr aj k práci s inými ľuďmi, ktorí sa ocitli na križovatke. V podcaste riešime to, čo sú hranice, ako si ich stanoviť a udržať, čo nám v tom môže pomôcť aj prečo je komunikácia kľúčová. Prinášame niekoľko zaujímavostí z nášho rozhovoru:

O hraniciach

V jednoduchosti ide o limity, za ktoré už nechceme ísť, akési definovanie toho, čo je nám príjemné a čo nie. Zuzana však upozorňuje, že to nie je len o hovorení ľuďom okolo nás, čo majú alebo nemajú robiť. „Ide aj o prebratie zodpovednosti za to, aby tieto hranice neboli porušené. Čiže, nielen povedať ľuďom: ‚Vieš čo, nevolaj mi v tomto čase. Medzi ôsmou a dvanástou nebudem riešiť maily ani zdvíhať telefóny.‘ Dôležité je to aj dodržať,“ hovorí koučka.

Zuzana Reľovská sa venuje well-beingu, prevencii vyhorenia a budovaniu odolnosti. Foto: Dominik Sepp

Čo je ešte dôležité uvedomiť si?

Každý z nás má hranice nastavené inak, a preto je dôležité ich komunikovať.

Každý z nás funguje odlišne a to, čo je pre niekoho v poriadku, môže byť u iného prekračovanie jeho hraníc. Tiež je dôležité uvedomiť si, že ak ľudia prekračujú naše hranice, väčšinou to nie je zámerne – ale skôr preto, lebo o nich nevedia. Nájdite preto adekvátny spôsob komunikácie.

„Akonáhle preberieme zodpovednosť za svoje vlastné hranice, vystúpime zo stavu obete a obviňovania iných a prejdeme k tomu, že to máme pod kontrolou. Často to totiž nie je o tom, že nás ostatní atakujú či sabotujú, ale tom, čo necháme sami sebe robiť,“ vysvetľuje koučka.

Keď niekomu poviem NIE, neznamená to, že som sebecký.

Keď niekomu poviete napríklad to, že v piatok nebudete pracovať a nebudete ani na telefóne, môže si to vyložiť tak, že si strážite svoje zdroje, iný človek sa však urazí, že s ním nechcete hovoriť.

„Preto je dobré uvedomiť si, že nie ste zodpovedný za to, ako si vaše hranice vykladajú ľudia okolo vás. Často je to, bohužiaľ, aj mimo vašej kontroly,“ hovorí Zuzana. Vaše NIE teda neznamená, že ste sebecký, ale že toto je „len“ vnímanie niekoho iného, komu možno chýba kontext.

V tom pomôže napríklad získavanie spätnej väzby. „Skúste sa spýtať: ‚Je to pre teba okej? Rozumieš mojim dôvodom, prečo to robím, prípadne nerobím?‘,“ dodáva koučka. Ak napriek tomu niekto neakceptuje vaše hranice, je to len ďalší dôvod, že tá hranica bola potrebná.

Mám právo sa ochraňovať.

Pri rozhodnutí stanoviť si vlastné hranice, ktoré budú v niektorých prípadoch znamenať odmietnutie iných osôb, sa môžu objaviť pocity viny. „Preto je dobré uvedomiť si, že máme právo ochraňovať a brániť samých seba. A nielen právo, ale aj povinnosť prebrať zodpovednosť za to, ako k nám ostatní pristupujú a správajú sa k nám,“ hovorí Zuzana.

Keď poviem ÁNO, automaticky hovorím niečomu NIE.

V stanovovaní hraníc nám podľa Zuzany často bráni túžba po prijatí. „Namiesto toho, aby sme sa pozreli dovnútra, čo je nám prijemné, pozeráme sa okolo seba, čo všetko ešte musíme urobiť, aby nás ostatní mali radi a aby sme boli prijatí. No čím viac sa snažíme vyhovieť všetkým okolo, tým menej vyhovujeme sami sebe,“ hovorí.

Keď sa na nás niekto obráti s prosbou o pomoc či prácu navyše, často podľa nej bez premýšľania odpovieme „áno“. Nezvážime všetky pre a proti, ideme len na autopilota. „V takomto prípade by sme si však mali uvedomiť, čomu hovorím ÁNO a čomu NIE. Pretože, keď poviem ÁNO projektu navyše, môžem hovoriť NIE buď sebe samej, alebo rodine. A čo je pre mňa v tejto chvíli dôležitejšie?“ pýta sa.

Viac o tejto téme sa dozviete v najnovšej epizóde podcastovej série Nevyhorení na Spotify, v Apple podcastochGoogle podcastoch.

Tip na záver:

Známa psychologička Nedra Tawwab napísala knihu o stanovovaní hraníc Set Boundaries, Find Peace, ktorá zhodou okolností vychádza v slovenskom preklade už o týždeň. Na svojej webstránke má tiež zaujímavý test, ktorý vám ukáže, ako ste na tom so stanovovaním hraníc.

O podcaste Nevyhorení

Duševné zdravie, well-being, osobný rozvoj či zdravé pracovné prostredie. To sú oblasti, ktorým sa bude venovať prvá podcastová séria magazínu Forbes a úspešného projektu Nevyhorení. Pri každej časti nájdete aj dodatočné zdroje k téme či tipy na zaujímavé čítanie, pozeranie a počúvanie od autorky aj odborníkov, ktoré budeme posielať tiež formou nášho newslettera Nevyhorení. Prihlásiť sa na jeho odber môžete tu.

Podcast Nevyhorení vám prinášame každý druhý utorok na Spotify, v Google podcastoch či v Apple podcastoch. Nezabudnite si nastaviť odber, aby vám neunikla žiadna nová epizóda.

Ďakujeme partnerovi podcastu TITANS freelancers.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?