11. januára 2022

V najnovšej epizóde podcastu Nevyhorení hovoríme so psychologičkou Lenkou Uherovou o dôležitosti sebapoznania. „Zvláštnym paradoxom je, že až keď spoznám sám seba a akceptujem to, kým som, dokážem sa meniť a rásť,“ hovorí.

Prihláste sa na odber podcastu zadarmo: Apple | Google | Spotify

Budovanie zdravého vzťahu k sebe samému je celoživotný proces a jeho kľúčovou zložkou je sebapoznanie. Práve rozpoznanie a pochopenie vlastných emócií nám pomáha lepšie reagovať na situácie, ktoré prináša život.

Mne osobne v tom významne pomohla terapia. Vďaka návštevám psychologičky som začala viac analyzovať svoje pocity a správanie a objavila mnohé mylné presvedčenia o sebe samej a tiež obranné mechanizmy, ktoré mi bránili žiť tak, ako som chcela. No existuje mnoho iných spôsobov, ako spoznávať samého seba.

Prinášame niekoľko zaujímavých myšlienok z rozhovoru so psychologičkou Lenkou Uherovou:

Reklama

Byť sám so sebou

„Najviac trápenia, psychologických neduhov a diskomfortu vyplýva z neschopnosti byť sám so sebou a so svojím prežívaním v jednej prázdnej miestnosti,“ hovorí Lenka Uherová. Problém je podľa nej v tom, že žijeme „dobu prestimulovanú“ a neustále podnety spôsobujú, že nedokážeme byť sami a vlastné myšlienky sú nám nepríjemné.

Ako to prekonať? „Môj mentor tento proces popisuje na metafore s fľašou šampanského. Celé je to v nej rozhrkané a v napätí, a keď to dlhodobo držíme pod zátkou, tak je prirodzené, že to prvé, čo vyjde po otvorení, je tresk. Až po ňom prichádza sladká časť, ku ktorej sa chceme dostať,“ vysvetľuje psychologička.

Podobne je to aj s našimi emóciami. Keď im dlhodobo nedávame priestor, alebo ich potláčame, tak sa na začiatku vyplavia práve tie nepríjemné pocity a spôsobujú nám diskomfort. No netreba sa toho zľaknúť.

Čo je sebapoznanie?

„Celý deň sa venujeme tomu, čo prichádza zvonku, spracovávame informácie a analyzujeme ich. Skúsme si však predstaviť, že všetky svoje zmysly na chvíľu pretočíte dovnútra. Aj takto môže vyzerať sebapoznávanie,“ vysvetľuje Uherová.

Vyskúšajte to, keď sa rozprávate napríklad s kamarátkou alebo so šéfom. Môžete ich pozorne počúvať, no zároveň rozoznávať podnety vychádzajúce z vášho tela či mysle. Aký je to pocit, keď sa so mnou táto kamarátka rozpráva? Ako sa cítim vo svojom tele, keď počujem šéfa? Aký je to pocit pozerať sa von oknom z tohto autobusu? Ako sa mi prejavuje na tele?

Toto je podľa psychologičky to, čím sa živí naša duša. „Tak ako náš mozog musí mať spánok, aby sa regeneroval, naša duša potrebuje, aby sme boli v kontakte so svojím bytím,“ dodáva.

Lepšie vzťahy

Aspoň časť mentálnej energie, ktorú venujeme premýšľaniu nad pohnútkami či uvažovaním iných ľudí, by sme podľa psychologičky mohli investovať do uvažovania, čo si myslíme my sami, čo cítime a čo potrebujeme vo vzťahoch.

„Nielenže sa človeku uľaví, pretože prestane investovať energiu do niečoho, čo nevie ovplyvniť, vedľajším účinkom sebapoznávania sú aj lepšie vzťahy. Pretože ak ja sám seba nepoznám a nedokážem akceptovať svoje črty, potom ich nepriamo môžem odmietať aj u iných ľudí,“ dodáva.

Rozhovor ako liek

„My ľudia máme v mozgu také obrovské rečové centrum, ako nemá žiadne zviera. A je to práve preto, lebo máme veľmi bohatý emočný svet,“ hovorí psychologička. Aby sme všetky tieto emócie dokázali pomenovať a spracovať, máme aj veľmi bohatý slovný repertoár.

Práve rozhovor je podľa odborníčky liečivou stratégiou. „Svoje emócie regulujeme tak, že o nich hovoríme,“ vysvetľuje. Dodáva, že mnohí sme, bohužiaľ, vychovávaní o pocitoch nehovoriť. Bez toho však svoje problémy nevyriešime.

Inšpiratívny rozhovor so psychologičkou Lenkou Uherovou o sebapoznávaní si môžete vypočuť v novom diele podcastovej série Nevyhorení.

Vašu spätnú väzbu na podcast, odkazy alebo tipy na témy či hostí môžete posielať na zuzana.matuscakova@forbes.sk.

O podcaste Nevyhorení

Duševné zdravie, well-being, osobný rozvoj či zdravé pracovné prostredie. To sú oblasti, ktorým sa venuje prvá podcastová séria magazínu Forbes a úspešného projektu Nevyhorení. Pri každej časti nájdete aj dodatočné zdroje k téme či tipy na zaujímavé čítanie, pozeranie a počúvanie od autorky aj odborníkov, ktoré budeme posielať tiež formou nášho newslettera Nevyhorení.

Ak chcete dostávať tieto informácie a zostať s nami v kontakte, môžete sa prihlásiť na odber tu.

Podcast Nevyhorení vám prinášame každý druhý utorok na Spotify, v Google podcastoch či v Apple podcastoch. Nezabudnite si nastaviť odber, aby vám neunikla žiadna nová epizóda.

Ďakujeme partnerovi podcastu TITANS freelancers.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?