26. novembra 2020

Podcasty zažívajú už dlhšie obdobie skutočný boom. Patríte medzi ich fanúšikov a spríjemňujete si nimi voľné chvíle počas dňa? Vedzte, že počúvaním týchto zvukových záznamov dokážete spojiť príjemné s užitočným. Podcasty sú totiž metódou, prostredníctvom ktorej môžete zlepšovať svoje znalosti cudzieho jazyka. Okrem toho sú vďačnými spoločníkmi aj vtedy, keď beháte, venčíte psa, varíte, upratujete alebo čakáte v kolóne.  

Polyglotka a zakladateľka portálu Jazykovymentoring.sk Lýdia Machová pripomína, že na to, aby ste bez väčších problémov dokázali porozumieť rodeným hovoriacim (takzvaným native speakerom, teda ľuďom, pre ktorých je konkrétny jazyk materinským, pozn. red.), musíte si napočúvať dlhé hodiny autentických prejavov. A hádate správne, ak si myslíte, že práve podcasty vám s tým pomôžu.  

Polyglotka Lýdia Machová radí, ako sa zlepšiť v cudzom jazyku vďaka podcastom. Foto: archív Lýdie Machovej

„Umožňujú vám obklopiť sa akýmkoľvek jazykom kdekoľvek ste. Sú bezplatné, existujú milióny podcastov na najrôznejšie témy, vo všetkých možných jazykoch, viete si ich počas pár sekúnd stiahnuť do mobilu a mať materiál na počúvanie vždy pri sebe,“ dodáva Lýdia Machová. Podcasty vám podľa nej dávajú jedinečnú možnosť preniesť sa do zahraničia bez nutnosti vycestovať a dostať sa tak do kontaktu so živým jazykom.  

Naposledy sa polyglotka podelila o tipy ako efektívne sledovať seriály a zlepšovať sa vďaka tomu v cudzom jazyku, nižšie teraz v 10 krokoch radí, ako správne postupovať pri počúvaní podcastov:

1. Podcasty sú pre všetkých.

Počúvať podcasty môžete na každej úrovni, závisí to len od správneho výberu. Ak s jazykom začínate, vhodné sú zjednodušené podcasty určené na učenie sa jazyka. Tie pracujú s primerane náročnou slovnou zásobou a pri ich výrobe sa zohľadňuje fakt, že ju ešte nemáte bohatú.

Reklama

Ak už ovládate angličtinu a učíte sa iný cudzí jazyk, ako napríklad španielčinu, taliančinu či nemčinu, môžete siahnuť po anglických podcastoch, cez ktoré sa konkrétny jazyk viete učiť od začiatku. 

Tip: V takomto prípade môžete vyskúšať napríklad podcasty zo série LanguagePod101.

Začiatočníkom môžu pomôcť transkripcie, teda textový prepis, ako aj rôzne doplnkové materiály, ktoré mnohé podcasty ponúkajú bezplatne či za menší poplatok. Od vyšších úrovní, akými sú B1 a B2, môžete pokojne siahnuť po podcastoch určených pre rodených hovoriacich. Tam už tematická pestrosť nepozná hranice.

2. Zoznámte sa s aplikáciou.

Stiahnite si do mobilu aplikáciu na počúvanie podcastov, napríklad Pocket Casts, a trochu sa oboznámte s jej fungovaním. Aplikácia má prehľadné rozhranie a jednoduché ovládanie, dokonca aj v češtine, takže je vhodná aj pre technicky menej zdatných.

Pomocou vyhľadávania kľúčových slov si pohľadajte dva alebo tri podcasty v jazyku, ktorý sa učíte, z oblasti, ktorá vás zaujíma. 

Tip: Príkladom kľúčových slov môžu byť v angličtine productivity, parenting či marketing.

Vypočujte si pár minút vybraného podcastu. Siahnite po takých, ktoré majú zatiaľ aspoň 50 epizód. Týmto spôsobom zistíte, či vám vyhovuje hlasový prejav rozprávačov, ich tempo reči či štýl vyjadrovania.

Keď sa vám niektorý zapáči, začnite ho odoberať, aby ste mali podcast uložený v aplikácii. Zároveň si tým zabezpečíte pravidelný prísun nových epizód. Vďaka tomu, že do prípravy investujete pár minút, nebudete strácať čas, keď sa do počúvania budete chcieť pustiť naplno.

3. Najprv si ich púšťajte cez slúchadlá.

Obzvlášť keď s počúvaním podcastov začínate, je vhodné použiť slúchadlá a sústrediť sa. Ak by ste si podcast pustili cez reproduktor a ešte aj odbiehali, vaša pozornosť bude rozptýlená a môže vám uniknúť podstatná časť epizódy či už po jazykovej, alebo obsahovej stránke.

Neskôr, keď sa z vás stanú ostrieľanejší poslucháči, alebo keď pre vás porozumenie podcastu v cudzom jazyku už nebude náročné, môžete ich počúvať aj pri iných činnostiach. Predovšetkým však takých, ktoré už máte zautomatizované a nevyžadujú si vašu plnú pozornosť. 

4. Vyberajte podľa toho, čo vás baví.

Faktorov, ktoré vám pomôžu vybrať si podcast, je niekoľko. V prvom rade je to počet epizód a skutočnosť, či pribúdajú nové. Ak by ste si rozpočúvali zaujímavý podcast, ktorý má len niekoľko epizód a nepribúdajú nové, čoskoro si budete musieť nájsť nový.

Tiež si vyberajte podľa toho, čo vás baví. Ak by ste sa nútili počúvať podcast, ktorý je síce kvalitne nahratý, ale nezaujíma vás, dlho nevydržíte. Demotivácia môže mať negatívny vplyv na celé učenie.

Vo všeobecnosti platí, že by ste mali zvoliť zdroje, ktoré sú aspoň o trochu náročnejšie, ako vaša súčasná úroveň cudzieho jazyka. 

Tip: Dajte si pozor na najobľúbenejšie podcasty rodených hovoriacich. Medzi najväčšie hity v rebríčkoch často patria podcasty komikov alebo podcasty, v ktorých moderátori vtipne komentujú aktuálne dianie v krajine. To môže byť z jazykového hľadiska náročné na porozumenie. Humor, obzvlášť ten, ktorý je naviazaný na reálie konkrétnej krajiny, patrí k najťažším zložkám cudzieho jazyka

5. Aj pár minút postačí, ale pravidelne.

Pravidelnosť pri učení cudzieho jazyka je jedným z najdôležitejších princípov a pri počúvaní podcastov to platí rovnako. Venujte sa mu šesťkrát týždenne, každý deň zhruba 20 až 30 minút. Vtedy je učenie jazyka intenzívne a zlepšenie badať už po pár týždňoch.

Tých 20 až 30 minút nemusí byť v jednom kuse, môžete si to rozdeliť na dva až tri úseky počas celého dňa. Existujú podcasty rôznych dĺžok, nájdete dvojminútové jednohubky aj hodinové relácie, preto dobre zapasujú do každého životného štýlu. 

Tip: Je dobré plánovať, stiahnuť si epizódy aj na niekoľko dní dopredu, aby ste sa mohli pustiť do počúvania kedykoľvek a nestrácali čas hľadaním.

Reklama

6. Zistite, kedy sa vám ich počúvanie hodí.

Na to, aby ste si podcasty dokázali efektívne zaradiť do svojho plánu aj v bežný deň, mali by ste si spraviť časový audit. Skúste sa kriticky pozrieť, ako vyzerajú vaše dni a akým činnostiam sa venujete.

Tak zistíte, ktoré aktivity sa dajú spojiť s počúvaním podcastov, alebo odhalíte hluché časy – napríklad ak pravidelne cestujete vlakom alebo autobusom, chodíte na prechádzky, varíte či trávite čas v záhrade, môžete to skombinovať s počúvaním. 

7. Naraz počúvajte jeden, maximálne dva podcasty.

Priveľký výber vás môže paralyzovať, takže zamerajte na jeden, maximálne dva podcasty naraz. Jeden môžete mať napríklad na učenie sa jazyka, čerpanie slovnej zásoby a druhý na oddych a zábavu. Pokiaľ sa vám podcast zunuje, nájdite si iný. Skúste však vytrvať pri jednom aspoň nejaký čas, aby ste si vytvorili učebný návyk.

Počúvanie toho istého rečníka dlhší čas vám uľahčí porozumenie, pretože si zvyknete na jeho výslovnosť a intonáciu. Zároveň vám to uľahčí porozumenie slovnej zásobe, pretože tá sa bude v epizódach toho istého podcastu opakovať častejšie, ako keby ste preskakovali z jednej témy na druhú.

8. Pustite si tú istú epizódu aj dvakrát.

Opakované vypočutie epizódy je vítané a užitočné. Ak chcete popracovať na slovnej zásobe, je vhodné vrátiť sa k vypočutej epizóde, spracovať si slovíčka a pracovať s nimi ďalšími spôsobmi.

Podcasty sú skvelým zdrojom na self-talk, teda rozhovor so sebou, počas ktorého sa snažte vlastnými slovami prerozprávať, čo ste počúvali a použiť pri tom nové slovíčka. Tiež ich využijete pri nácviku písania, na zhrnutie obsahu či písanie krátkych textov na konkrétnu tému.  

Tip: Podcasty sú výborným zdrojom na konverzácie. Stačí, aby ste sa so svojím konverzačným partnerom dohodli na vypočutí konkrétnej epizódy a na ďalšom stretnutí sa o nej porozprávali.

9. Vypisujte si nové výrazy.

Ak chcete počúvanie zefektívniť, vyberte si vhodnú metódu na spracúvanie slovnej zásoby a pravidelne si robte poznámky. Napríklad si dajte záväzok, že si z každého podcastu zapíšete tri až päť nových výrazov.

Vhodná je tiež kombinácia neprerušovaného počúvania, počas ktorého sa sústredíte a snažíte sa uhádnuť význam z kontextu, a potom ďalšiu pasáž počúvate pomalšie so zastavovaním a zapisovaním neznámych slov.  

Tip: Pri počúvaní podcastov môžete využiť metódu „tieňovania“, takzvaný shadowing, teda opakovanie po rečníkovi. V ideálnom prípade si zvoľte rečníka rovnakého pohlavia s prejavom, ktorý sa vám páči a chceli by ste v cudzom jazyku znieť tak ako on.

10. Keď vás podcast prestane baviť.

Keď zistíte, že vás konkrétny podcast už nebaví, je v poriadku prestať ho počúvať. Ak sa do jeho počúvania musíte nútiť, neviete sa dočkať, kedy sa epizóda skončí alebo vás téma neobohacuje, je to signál, že potrebujete zmenu. Stačí sa potom nejaký čas venovať pre zmenu napríklad seriálom, alebo jednoducho siahnuť po inom podcaste.

Najdôležitejšie je, aby vás počúvanie cudzieho jazyka akoukoľvek formou aspoň trochu bavilo, inak mu nebudete chcieť venovať čas, ktorý je nevyhnutný na to, aby ste sa ho naučili.  

Podcasty patria medzi najobľúbenejšie vzdelávacie metódy polyglotky Lýdie Machovej, ktorá pomáha ľuďom učiť sa jazyky svojpomocne. Počúvanie týchto zvukových záznamov prispelo k tomu, aby sa ako samouk naučila deväť  jazykov bez potreby vycestovať za hranice Slovenska. O počúvaní podcastov pri učení sa cudzieho jazyka hovorí aj vo svojom TED talku, ktorý si doteraz pozrelo vyše 10 miliónov ľudí.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?