14. januára 2022

Prežili sme druhý rok poznačený pandémiou, opatrenia sa dotkli každého človeka, rovnako sa s nimi museli popasovať aj podnikatelia. Forbes oslovil niekoľko úspešných ľudí a opýtal sa ich, akým výzvam museli čeliť v roku 2021 a ako to ovplyvnilo ich podnikanie.

Artur Gevorkyan, Gevorkyan

Artur Gevrokyan, majiteľ spoločnosti Gevorkyan. Foto: Marek Mucha

Mňa trápilo, že väčšina ľudí vo firme (hlavne tí, ktorí boli zamestnaní po kríze 2008-2009) nevedeli mentálne akceptovať, že treba robiť zmeny a rýchlo sa prispôsobovať  novým podmienkam, aby firma mohla prežiť. Keď sa zo dňa na deň menili hrozby a pravidlá, aj prispôsobovať sa bolo treba zo dňa na deň.

A paradoxné je, že najväčší problém mala mladšia generácia, ktorá nezažila turbulentné, zlé časy a ich snom sú nekonečné benefity v práci v kombinácii s permanentnými motivačnými konferenciami a ďalšími nezmyslami, ktoré ľudí len rozmaznávajú.

Jana Kurilaková, Kura Collection

Kura Collection, úspešní podnikatelia, začínajúci biznis
Jana Kurilaková získala ocenenie EY Začínajúca podnikateľka roka 2020. Foto: Ondřej Pýcha

Najväčší diskomfort nám vo firme spôsobovalo, že nemáme zaočkovaný celý kolektív, takže sa nedala predvídať prípadná nutnosť karantény. Fakt, že by sme neboli schopní dodať objednaný tovar v požadovanej lehote, bol pre mňa ako majiteľa najmä pred Vianocami veľmi stresujúci.

Ďalej bolo viditeľné, že kuriérske spoločnosti mali problém dodať tovar v lehote, na akú sme boli doteraz zvyknutí. Taktiež aj naši dodávatelia mali menší problém s dodaním tovaru načas. Myslím, že celá táto „covidová“ situácia podnikanie komplikuje a veľmi dúfam, že časom to pôjde už len k lepšiemu.

Reklama

Lucia Thao Huong Šimeková, Phočkáreň

Spolumajiteľka ázijských bistier Phočkáreň Lucia Thao Huong Šimeková. Foto: Ondřej Pýcha

Rok 2021 priniesol Phočkárni nové výzvy, s ktorými sme sa čiastočne stretávali už v roku 2020. Rozširovať náš tím bolo dosť ťažké, mnoho šikovných ľudí z gastra odišlo po roku plnom nepredvídateľných situácií, ktoré pramenili aj z neustále sa meniacich opatrení.

Covid automat v zásade neplatil a vznikal chaos. Samozrejme, aj inflácia a tiež nedostatok tovaru zapríčinený problematických importom z Ázie potrápili našu nákladovú stránku.

Juraj Habovštiak, MTS

Juraj Habovštiak, spoluzakladateľ a majiteľ MTS Krivá. Foto: Ondřej Pýcha

Trápenia máme všetci už všade dosť a treba byť pozitívni. Ale moja odpoveď je, že sme pocítili, aký je svet previazaný. Potrebujeme jeden druhého.

Nedostatok komponentov a predĺženie ich dodacích lehôt nám dalo poriadne zabrať vo výrobe. No najviac nám chýbali neformálne stretnutia so zamestnancami, zákazníkmi a ďalšími ľuďmi, ktorých máme radi.

Andrea Basilová, Sensoneo

Spolumajiteľka Sensonea Andrea Basilová. Foto: archív Andrey Basilovej

Pre Sensoneo ako spoločnosť, ktorá okrem iného aj dizajnuje a vyvíja vlastný hardvér, bol uplynulý rok najnáročnejší práve z dôvodu nedostatku rôznych komponentov na trhu.

Nástroje, ktoré prinášame na trh, sú v niektorých prípadoch tvorené aj z 900 komponentov, čo výrazne komplikovalo naše dodacie časy a prinútilo nás k rôznym opatreniam. Niektoré produkty sme sa rozhodli kompletne redizajnovať s využitím alternatívnych komponentov.

Keďže naše riešenia sú výsledkom nášho vlastného vývoja, mohli sme si takýto krok „dovoliť“. Na druhej strane výrazne posilnil náš softvér, ktorý už v tomto roku priniesol väčšie príjmy ako hardvér.

Zoltán Berghauer, Compass Europe

Jeden zo spoluzakladateľov firmy Compass Europe Zoltán Berghauer. Foto: Miro Nôta

Okrem problému s Covidom, ktorý postihol každého podnikateľa, to bol hlavne globálny nárast cien vstupných surovín a nepredvídateľnosť ďalšieho vývoja v tomto segmente.

Toto malo tiež nemalý vplyv na zvyšujúcu sa infláciu, ktorá nás bude sprevádzať aj v tomto roku. V rámci Slovenska to bola asi neschopnosť vlády určiť jasné pravidlá proticovidových opatrení ako aj citeľný úbytok pracovnej sily na trhu.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?