24. februára 2021

Zdá sa vám, že stojíte vo svojom profesijnom živote na mŕtvom bode? Povolanie, ktoré vám predtým prinášalo nielen financie, ale predovšetkým potešenie, pre vás zrazu stratilo význam?

Robíte s nechuťou, aj banálne úlohy vás stoja strašne veľa síl, vyčerpanosť sa premieta aj do osobnej roviny. Byť vo vlastnej koži vás zrazu neteší. Príčin môže byť hromada, mnohé z nich aj klinické. Ale nemusíme hneď trpieť depresiou či iným ochorením duše, aby sme v časoch pandemických prepadli vnútornej stagnácii.

Tak, ako je prínosné vyčistiť svoju domácnosť od všetkého, čo nepoužívate a neprináša vám potešenie či úžitok, doprajte podobnú úľavu aj svojim myšlienkam.

Pomôže vám k tomu schéma otca psychoanalýzy Sigmunda Freuda. Rodák z moravského Příboru je súčasťou našich dejín a jeho fúzy, fajku a pohovku si vie vybaviť každý. Ako si však prostredníctvom Freudových myšlienok upratať v hlave?

Podvedomá paralýza

Podľa Freudovej teórie potláčame svoje impulzy a emócie, ktoré sú v rozpore s bežne prijímanou morálkou. Oblúkom sa nám však pocity vracajú napríklad prostredníctvom snov, no zároveň nás tiež paralyzujú. Nie sme schopní urobiť rozhodnutia alebo naopak nutkavo opakujeme škodlivé správanie.

Reklama

Pokiaľ túto teóriu prevedieme do kariérneho prostredia, najviac nás zaťažujú pocity ako závisť, nedostatočnosť, agresia. Čo s tým? Nebáť sa si ich priznať. Sú to emócie veľmi ľudské a zažíva ich každý.

Prijatie je kľúč

Zároveň ich môžeme obrátiť na pozitívnu stranu. Pokiaľ závidíme konkurenčnej firme, môžeme sa jej prístupom inšpirovať. Pocit nedostatočnosti a vlastnej bezvýznamnosti potrebuje citlivejší prístup k sebe samému.

Agresia je zase veľká vnútorná sila, ktorá je zdrojom húževnatosti a vytrvalosti. Žiadna emócia nemusí mať len znamienko plus alebo mínus, každú možno obrátiť z rubu na líc.

To, čo hovorím o druhých, sa ma dotýka

Jednou z ďalších teórií Sigmunda Freuda je takzvaná projekcia. Nepredstavujte si ju však ako filmovú seansu, ale ako prenášanie svojich previnení a slabostí na druhých, keď sa nad niečím rozčuľujete.

Keď budete nabudúce obviňovať lenivých kolegov a neschopných nadriadených, skúste sa nadýchnuť a zamyslieť sa, či to nie sú práve vaše vlastnosti, ktoré len nechcete vidieť u seba samého.

Článok vyšiel v českom vydaní Forbesu. Jeho autorkou je Anna Nosková.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?