24. apríla 2021

Okúsil prácu snov v technologickom gigante, no po rokoch strávených v zahraničí sa mu zažiadalo vrátiť sa na Slovensko. Ján Rosa sa po vysokoškolskom štúdiu rozhodol vydať do sveta. Namieril si to do Írska, kde začínal prácou v call centre. A dostal sa až do Google, v ktorom strávil vyše sedem rokov. Dnes pracuje ako prvý produktový manažér estónskeho startupu Toggl Hire na diaľku z Bratislavy.

Do Írska išiel bez práce, hostel si zaplatil na týždeň

Jeho cesta sa začala na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. V tomto období si našiel brigádu v spoločnosti Accenture, kde pôsobil ako Junior IT Administrator. S vysokoškolským diplomom v ruke však zatúžil vyraziť do sveta.

Lákali ho nové možnosti, chcel si zabezpečiť lepšiu pozíciu na štart života po štúdiu a financie. Rozhodol sa teda vycestovať do Írska. „Vedel som dobre po anglicky a Dublin nie je až taký veľký, ako iné metropoly,“ dodáva. A tak spravil dobrodružný a odvážny krok.

Ján si Írsko hneď po príchode skutočne zamiloval, toto je jedno z jeho obľúbených miest – maják v Howth. Foto: archív Jána Rosu

„Nemal som vopred vybavenú žiadnu prácu. Aj hostel som mal zaplatený len na prvý týždeň,“ vraví. Prekvapením pre neho bola dobrosrdečnosť a otvorenosť tamojších ľudí voči cudzincom. Ešte väčšmi ho šokoval prístup pracovníkov na úrade. 

Cudzinec v Írsku

„Musel som sa zaregistrovať do sociálneho systému, na daňovom úrade a otvoriť si účet v banke. Na každom úrade sa ma pýtali, odkiaľ som, a hneď mi podávali registračné formuláre v slovenčine. Neviem si predstaviť, že u nás príde napríklad Portugalec na nejaký úrad, a dostane tam tlačivo v portugalčine,“ konštatuje Ján.

Reklama

Sprvu sa zamestnal v call centre tamojšieho operátora. Sústreďoval na oblasť IT, no neskôr sa úplnou náhodou dostal do HR sféry, keď si prostredníctvom pracovnej agentúry Harvey Nash hľadal ďalšie zamestnanie po call centre.

„Manažér sa ma opýtal, či by som nezvážil prácu pre nich ako IT Recruiter. Špecializovali sa na najímanie a poskytovanie IT špecialistov,“ približuje.

Jedinečná príležitosť

„Ostal som tam štyri roky, podarilo sa mi ako seniorovi prežiť aj veľkú krízu v rokoch 2008 a 2009,“ dodáva. Toto neľahké obdobie sa na agentúre podpísalo a počet zamestnancov sa znížil z 22 na šesť. Následne však firma začala opäť rásť. 

Ján sa stal jedným zo Slovákov, ktorí okúsili, aké je to pracovať pre technologický gigant Google. Strávil v ňom viac ako sedem rokov. Foto: archív Jána Rosu

V tom čase Ján dostal zaujímavú ponuku. Jeden z jeho priateľov mu dal chrobáka do hlavy – dublinská pobočka technologického gigantu Google zrovna obsadzovala pracovnú pozíciu IT Recruitera.

O zmene síce neuvažoval, no podobná príležitosť je jedinečná. „Google je Google. Tak som to vyskúšal a podarilo sa mi prejsť výberovým procesom,“ hovorí. 

Čo hovorí na prácu pre Google?

V Googli strávil sedem rokov. Na začiatku sa venoval výberu špecialistov pre datacentrá v rámci Európy. Po troch rokoch prešiel do tímu HR Operations, kde riešil integráciu interných HR systémov.

„Keď ten projekt skončil, časť nášho tímu ostala vyvíjať jednotný systém na onboarding nových zamestnancov pokrývajúci všetky procesy od ponuky zamestnania po prvú výplatu.“

Po dlhých rokoch v zahraničí sa mu po čase zažiadalo vrátiť sa domov na Slovensko. Foto: archív Jána Rosu

Byť súčasťou tohto technologického gigantu je podľa neho hektické, no stojí to za to, keďže pracoval na projektoch s globálnym presahom.

„Za rok sa tam človek naučí viac ako inde za päť, možno desať rokov.“ Okrem toho vyzdvihuje fakt, že sa spoločnosť naplno stará o blahobyt svojich zamestnancov. K dispozícii mal posilňovňu, bazén, masáže aj baristu či pobočku pošty.  

„Google je v Dubline také mestečko v meste, zamestnáva tam tisíce ľudí z celého sveta,“ opisuje. Írsko má však jednu nevýhodu, ide totiž o najzápadnejšiu krajinu Európy, odkiaľ je do všetkých ostatných lokalít ďaleko.

Po rokoch v zahraničí, kde si založil aj rodinu, sa mu zažiadalo vrátiť sa bližšie k domovine. No nemal možnosť vybaviť si presun v rámci Google: „Tím, v ktorom som pôsobil, bol iba v Dubline, San Franciscu a Singapure,“ vysvetľuje. 

Nepriateľská krajina

A tak sa v roku 2017 presťahoval s rodinou do Bratislavy. Návrat na Slovensko bol pomerne komplikovaný a dôvodom nebola práca ani tri malé deti.

„Tým, čo poviem, možno nahnevám niektorých ľudí, ale Slovensko je nepriateľská krajina voči ľuďom, ktorí sa sem chcú prisťahovať. To hovorím ako človek, ktorý pozná miestne pomery, ovláda jazyk, je občanom. Vládne tu nezmyselná byrokracia, veľa vecí je naviazaných na trvalý pobyt,“ zamýšľa sa.

práca pre Google, práca pre starup, práca na diaľku
Momentálne Ján pracuje na diaľku pre estónsky startup, ktorý zamestnáva ľudí z rôznych krajín. Foto: archív Jána Rosu

Na Slovensku sa zamestnal ako Product Manager pre spoločnosť Innovatrics, kde sa v priebehu dva a pol roka bližšie zoznámil s oblasťou biometrie. Napriek tomu neustále sledoval novinky v HR sfére.

Náhodou sa mu podarilo naraziť na inzerát spoločnosti Toggl Hire, ktorá tiež hľadala človeka na miesto Product Managera. „Zaujala ma kombinácia práce na diaľku a HR technologického startupu. Keď som nastupoval, bolo nás sedem, po roku je nás 14.“

Na diaľku sa lepšie hľadajú ľudia

Táto estónska spoločnosť funguje od roku 2014 výhradne na diaľku. Prečo sa tak zakladatelia rozhodli? Podľa Jána nedokázali zohnať dostatočný počet  šikovných zamestnancov lokálne, preto sa rozhliadli po zahraničí.

„Zrazu museli riešiť problém, že na každú inzerovanú pozíciu sa prihlásili stovky až tisícky ľudí. Nevedeli zvládnuť nápor a vybrať tých najlepších. Tak vznikol produkt na testovanie potenciálnych zamestnancov v prvotných fázach výberového procesu,“ približuje. 

Reklama

Ján nemá s prácou na diaľku problém, nachádza v nej skôr pozitíva. „Poskytuje úžasnú flexibilitu. Nemusím sedieť v kancelárii od deviatej do piatej, ale pracujem, keď mi to vyhovuje,“ upresňuje.

Za ďalšiu devízu považuje možnosť pracovať zo Slovenska a byť súčasťou medzinárodného kolektívu, vďaka čomu spoznáva nové kultúry. Jedinou nevýhodou je pre neho to, že sa pre pandémiu ešte naživo nevidel s kolegami. „Za iných okolností sa firma stretáva na pár dní každé dva mesiace,“ uzatvára. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?