19. januára 2021

Nebavil ju korporátny svet, tak sa po 15 rokoch rozhodla opustiť prácu v banke. Katarína Sásiková zúžitkovala skúsenosti z dvoch dekád nosenia lodičiek a vytvorila vlastnú značku Catherine Mulier. Lodičky predáva po jednom kuse, pričom cena jedného páru presahuje 200 eur. Na kvalitu a zdravie dám však nedá dopustiť. Spája ženskosť, eleganciu, ale najmä dbá na pohodlie chodidla. Catherine Mulier je symbolom ženskej sily, ktorá pomáha ženám ustáť ich rozhodnutia. 

Naštudovala si manuály, čo treba robiť, ak chce začať podnikať. „Jednou zo základných rád bolo, že máme robiť to, čo nás baví a tiež platí, že koleso už človek nevymyslí, treba ho len zdokonaliť. Keď som si dala tieto dve veci dokopy, otvorila som šatník a boli tam lodičky,“ vraví Katarína Sásiková, ktorá stojí za značkou Catherine Mulier. 

Sama pritom vraví, že by sa nepustila do podnikania, ak by nemala na istý čas finančnú rezervu z úspor. „Povedala som si, že keď miniem rozpočet a nič z toho nezarobím, tak začnem niekde pracovať. Vyčlenený budget som vyčerpala a teším sa, že teraz žijem z predajov,“ konštatuje spokojne Sásiková, ktorá spustila e-shop v júni 2020. 

Klasika s dôrazom na pohodlie a zdravie chodidla

Do budovania značky sa Katarína pustila počas svojej druhej materskej dovolenky a dopriala si čas, aby mohla dotiahnuť detaily. Catherine Mulier kreovala tri a pol roka, pričom zo začiatku svoju ideu konzultovala s módnym návrhárom Borisom Hanečkom. „Doma mám nespočetne veľa párov a vedela som, v čom sú ich výhody, nevýhody a hľadala som výrobcu. Potom sme priamo vo výrobe doladili finálny prototyp,“ prezrádza podnikateľka, ktorá je zástankyňou udržateľnej a lokálnej módy. 

Pôvodne chcela vyrábať svoje lodičky na Slovensku. Nepodarilo sa jej však nájsť výrobcu, ktorý by splnil jej požiadavky. Napokon našla vhodného obchodného partnera v Španielsku. Vývoj samotného produktu trval trištvrte roka. Zásadné pritom bolo zdravotné hľadisko a pohodlie nôh, takže lodičky Catherine Mulier majú ortopedickú vložku. V dizajne stavila na elegantnú lodičkovú klasiku. Tá osloví mladé dámy a získa si aj ženy v biznise, pre ktoré sú lodičky každodennou celoročnou obuvou.

Reklama

Zámerom Katky Sásikovej bolo suplovať výrobu na mieru, preto sa rozhodla tiež predávať topánky po jednom kuse. „V prípade, že má niekto disbalanciu v chodidlách, tak si môže kúpiť o pol čísla jednu lodičku väčšiu a druhú menšiu,“ vysvetľuje podnikateľka. Spomedzi jej zákazníčok si 10 percent žien volí rozdielne čísla lodičiek. „Boli o to spokojnejšie, že majú pár topánok, ktorý ich netlačí.“ 

lodičky Catherine Mulier
Lodičky Catherine Mulier sú spojením elegancie a pohodlia, pričom majú ambíciu suplovať výrobu na mieru. Foto: Catherine Mulier

Mať lodičky ako prezidentka

Lodičky Catherine Mulier čakal hviezdny štart, keď sa stala úplne prvou nositeľkou prezidentka Zuzana Čaputová. „Keď prišli prvé lodičky na Slovensko, hneď som ich utekala dať Borisovi Hanečkovi, aby odobril celý tento projekt. Cez štylistku ich dal prezidentke na vyskúšanie,“ hovorí nadšene Katarína Sásiková. „Jej sa páčili a štylistka bola rada, že má takú konzervatívnu, univerzálnu, elegantnú a ničím nerušenú obuv.“  

Prvá várka lodičiek Catherine Mulier sa dostala do predaja v júni 2020, no po krátkom čase musela objednávať ďalšiu dodávku. Celkovo predala už viac ako tretinu produktov. „Keď príde na trh nový dizajnér s oblečením, tak musí urobiť niečo špeciálne, aby si ho médiá alebo nový trh všimol. Ale tým, že som priniesla práve lodičky, spustil sa zo strany médií veľký záujem o moju značku,“ vraví začínajúca podnikateľka, ktorú v biznise prekvapila najmä komplikovaná administratíva okolo podnikania.  

Katarína Sásiková, Catherine Mulier
Ideou značky Catherine Mulier je ústáť svoje rozhodnutia. Foto: Lívia Štokingerová

Záujem zo zahraničia

Značka si okamžite našla svoje fanúšičky a Katka zatiaľ hodnotí svoje podnikateľské počínanie pozitívne. „Keď som si dopredu počítala návratnosť a predpokladané príjmy z podnikania, tak som mala v hlave dlhodobý plán, ktorý som začala napĺňať od prvého dňa,“ hovorí spokojne Katka Sásiková.

Súčasťou idey značky Catherine Mulier je robiť dámske lodičky, ktoré budú dosť pohodlné na to, aby pomohli ženám ustáť ich rozhodnutia. „A preto som chcela podporiť ženy, ktoré zatiaľ nemajú takú možnosť. Od začiatku predaja prispievam z každej lodičky na azylový dom pre týrané ženy Brána do života v Bratislave,“ vysvetľuje podnikateľka.

V blízkej budúcnosti by sa chcela zviditeľniť aj na českom trhu, pričom už posielala niekoľko párov lodičiek do Prahy. Pred Vianocami jej pribudli objednávky z Dubaja, Londýna či Viedne. Jej topánky by sa mali predávať tiež vo vybraných obchodoch v slovenských a európskych mestách.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?