22. júla 2021

Plynovod Nord Stream 2 na prepravu ruského plynu do Európy, ktorý vyvoláva veľké vášne, vznikne. Spojené štáty v stredu (21. 7.) oznámili, že dosiahli dohodu s Nemeckom, ktorá umožní dokončenie projektu bez uvalenia ďalších amerických sankcií.

To sa však môže zmeniť. „Ak by sa Rusko pokúsilo použiť energiu ako zbraň alebo spáchať ďalšie agresívne činy proti Ukrajine, Nemecko podnikne kroky na vnútroštátnej úrovni a bude tlačiť na účinné opatrenia na európskej úrovni vrátane sankcií s cieľom obmedziť ruské vývozné kapacity v Európe v energetickom sektore,“ píše sa vo vyhlásení o dohode.

V čom je problematický

Tisícdvestokilometrový plynovod bude po dokončení privádzať po dne Baltského mora zemný plyn z Ruska do Nemecka, pričom obíde Ukrajinu a Poľsko. Spojené štáty projekt kritizujú, pretože podľa nich zvýši politický a ekonomický vplyv Ruska na Európu. Ministri zahraničných vecí Ukrajiny a Poľska v stredu reagovali, že Nord Stream 2 vedie k novým „politickým, vojenským a energetickým hrozbám“ pre Ukrajinu a strednú Európu.

„Žiadame USA a Nemecko, aby adekvátnym spôsobom pristupovali k bezpečnostnej kríze v našom regióne, ktorej jediným beneficientom je Rusko,“ uvádza sa v ich spoločnom vyhlásení Poľska a Ukrajiny. Obe krajiny by po dokončení plynovodu prišli o tranzitné poplatky, v prípade Ukrajiny je to až 1 miliarda eur ročne, aj o časť svojho diplomatického vplyvu.

Ďalším faktorom je aj vojenský konflikt Ukrajiny s Ruskom, ktorý sa ešte vyostril po anexii Krymu Moskvou v roku 2014. Ako píše agentúra AFP, podľa analytikov nový plynovod neprinesie ani očakávané ekonomické a environmentálne výhody. Podľa správy nemeckého think tanku DIW z roku 2018 je projekt zbytočný a vychádza z prognóz, ktoré „výrazne nadhodnocujú dopyt po zemnom plyne v Nemecku a Európe“.

Reklama

Odškodnenie Ukrajiny

Obe strany sa zaviazali, že podporia 1 miliardou dolárov diverzifikáciu zdrojov energie na Ukrajine. A Nemecko sa zaručilo, že uhradí Ukrajine poplatky za tranzit plynu, ktoré stratí z obídenia spoločnosťou Nord Stream 2 do roku 2024, s možným predĺžením o 10 rokov. Má tiež použiť všetky páky na presvedčenie Ruska, aby o desať rokov predĺžilo platnosť dohody o tranzite plynu cez Ukrajinu, ktorá vyprší koncom roku 2024.

Plynovod Nord Stream 2, ktorý bude do Európy ročne transportovať 55 miliárd kubických metrov zemného plynu, je hotový na 98 percent. V projekte má väčšinový podiel v hodnote 10 miliárd eur ruský gigant Gazprom, zapojení sú aj nemecký Uniper a Wintershall, francúzska Engie, anglo-holandská firma Shell a rakúska OMV.

V článku boli použité informácie agentúry TASR.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?