Plošná pomoc s energiami pravdepodobne skončí. „Pomoc štátu s vysokými cenami energií pre obyvateľov musí byť od budúceho roka adresná a spravodlivá,“ uviedla pred utorkovým rokovaním vlády ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD).
Reagovala tak na vyjadrenia šéfa rezortu financií Ladislava Kamenického (Smer-SD), podľa ktorého ministerstvo financií pripravuje konsolidačný balík vo výške 1,5 miliardy eur a ráta s úsporami na dotáciách energií.
„Snažíme sa spraviť koncept toho, aby sme vedeli dať pomoc adresnejšiu, nie takú plošnú, ako sme ju dávali teraz,“ spresnila Saková.
Aktuálne podľa nej prebiehajú rokovania medzi ministerstvami práce, financií a hospodárstva. Cieľom je zamedziť plytvaniu financií štátneho rozpočtu.
Adresná pomoc
Koncept energetickej pomoci pre domácnosti by mal podľa ministerky po novom zohľadniť sociálne aj geografické rozdiely jednotlivých regiónov.
„Na Orave majú trojgeneračné domy a bývajú tam tri rodiny a jednoducho musia kúriť od septembra pomaly do júna,“ priblížila ministerka. Situáciu porovnala s Bratislavou, kde je vykurovacia sezóna výrazne kratšia.
Podpora by sa podľa nej nemala týkať napríklad ani obyvateľov, ktorí vykurujú bazény.
Hľadajú sa úspory
Kamenický potvrdil, že Ministerstvo financií SR pripravuje pre budúci rok konsolidačný balík v objeme 1,5 miliardy eur alebo jedného percenta HDP.
Avizoval, že rezort bude možno jednotlivé návrhy predkladať do legislatívneho procesu počas roka postupne tak, ako budú v koalícii dohodnuté, a nie naraz ako vlani.
„Samozrejme, budeme hovoriť aj o výdavkoch, ale ten priestor je obmedzený a to, čo nebudeme vedieť urobiť na výdavkoch, budeme hľadať aj v príjmovej oblasti,“ konštatoval minister. Podrobnosti však odmietol komentovať.
Dlhopisy s vysokou prirážkou
Pripomenul náročnú situáciu pri predaji štátnych dlhopisov, ktorých prirážka voči nemeckým dlhopisom je jedna z najvyšších v Európskej únii.
„Som rád, že Slovenská republika stále vie bez problémov predať svoje dlhopisy,“ uviedol minister v reakcii na aukciu z pondelka (5.2.), kedy si Slovensko požičalo vyše 1,4 miliardy eur.
„My musíme stále presviedčať finančné trhy o tom, že máme jasnú stratégiu, máme jasné ciele a tie jasne deklarujeme,“ dodal Kamenický.