Maďarsko je známe svojimi horúcimi prameňmi – majú ich viac ako tisíc, a Budapešť je mesto kúpeľov. V tejto krajine však toho môžete objaviť omnoho viac.
Nech sa páči, tu je niekoľko čarovných miest v Maďarsku, ktoré sa oplatí navštíviť. A nezabudnite si vyhradiť aj čas na oddych v termálnych kúpeľoch v krajine.
Maďarské jaskyne a geotermálne javy
Geológia, vďaka ktorej má Maďarsko svoje slávne horúce pramene, tiež ponúka možnosť preskúmať množstvo jaskýň. V krajine ich je viac ako 40, vrátane časti najväčšieho kvapľového jaskynného systému v Európe.
Jaskyňa Molnár János
Jednou z nich je aj veľkolepá podvodná jaskyňa Molnár János v Budapešti. Teplota vody tu dosahuje od 20 do 28 stupňov, ale je prístupná len pre potápačov. Tí, ktorí majú správnu potápačskú certifikáciu, môžu plávať cez čisté vody jaskyne a obdivovať krasové útvary a občasné fosílie.
Jaskyňa Aggtelek (na slovenskej strane Domica)
Kvapľová jaskyňa je súčasťou svetového dedičstva UNESCO s podzemným systémom 712 jaskýň čiastočne v Maďarsku (Aggtelek) a na Slovensku (Domica). Je najväčším takýmto systémom v Európe a obsahuje podzemné priestory aj nadzemné turistické chodníky v národnom parku Aggtelek. Niekedy sa dokonca v najväčších priestoroch jaskyne konajú koncerty.
Aggtelek | Foto: Wikimedia/petiapa v licencii CC BY 3.0
Jaskyňa Anna
Jednou z najvzácnejších jaskýň na svete je jaskyňa Anna. Je to vápencová tufová jaskyňa, kde môžu návštevníci obdivovať nezvyčajné útvary a skamenené rastliny na 366 metroch.
Jaskyňa Tapolca
Alebo preskúmajte loďou jaskyňu Tapolca. Počas plavby jaskyňou môžete vidieť paleogeografické umenie zobrazujúce staroveké rastliny a zvieratá.
Jaskyňa Csodabogyós
Pred vchodom do jaskyne Csodabogyós rastie špeciálna pochúťka, ktorú si môžete vychutnať ako dezert v niektorej z maďarských reštaurácií. Podľa týchto pichľavých kríkov, ktoré sú podobné borievkam, dostala aj svoje pomenovanie, ktoré v preklade znamená „zázračná bobuľa“. Jaskyňa je dlhá vyše šesť kilometrov.
Soľný vrch Egerszalók
Vďaka geotermálnym javom v Maďarsku vznikli aj ďalšie nezvyčajné lokality. Jedným z príkladov je soľný vrch Egerszalók, asi 90 minút od Budapešti. Zvláštne kamenné bazény pripomínajú biele travertínové terasovité bazény Pamukkale v Turecku. Rovnako ako v Pamukkale, aj v blízkosti Egerszalók sa nachádzajú horúce pramene, ktoré sú známe svojimi liečivými účinkami.
Egerszalok | Foto: Pixabay/andreethota0
Gejzíry Bükk
Ďalším výsledkom maďarských geotermálnych prameňov sú gejzíry – pri troche šťastia majú turisti veľkú šancu vidieť gejzíry Bükk v národnom parku neďaleko mesta Eger. Objavujú sa na niekoľko týždňov na jar a na jeseň.
Maďarské hrady
Maďarsko je tiež známe svojimi hradmi, ktoré kedysi obývala maďarská kráľovská rodina a iné elity. Je ich viac ako tisíc a boli postavené ako pevnosti na obranu krajiny.
Získajte výber najlepších správ
Prihláste sa na odber Newslettra Forbes Espresso a získavajte exkluzívne postrehy a rady od úspešných podnikateľov, odborníkov a inšpiratívnych lídrov z rôznych odvetví.
Pri vyplnení emailu súhlasím so spracovaním osobných údajov.
Ďakujeme za vaše prihlásenie! Vitajte v komunite Forbes.
Budínsky hrad
Budínsky hrad je napríklad novobarokový palác v Budapešti s výhľadom na Dunaj. Pôvodne bol postavený v 14. storočí a v roku 1987 bol zaradený do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
V areáli Budínskeho hradu sa nachádzajú aj tunely a jaskyne, niektoré prístupné aj verejnosti. Jedným zo spôsobov, ako sa dostať na hrad, je pozemná lanovka – je to druhá najstaršia pozemná lanovka na svete (po Reisszug na hrade Hohensalzburg v Rakúsku, ktorá funguje od začiatku 15. storočia).
Budínsky hrad | Foto: Pixabay/waldomiguez
Palác Festetics v Dégu
Maďarské zámky majú krásnu architektúru aj záhrady. Palác Festetics v Dégu má napríklad najväčšiu anglickú záhradu v krajine. Neoklasicistický palác bol postavený na začiatku 19. storočia a spolu s areálom je obľúbeným miestom na natáčanie filmov.
Esterházyho palác
Ďalším hradom, ktorý treba navštíviť, je Esterházyho palác vo Fertőde, neďaleko maďarských hraníc s Rakúskom. Barokový palác, ktorý sa často nazýva maďarským Versailles, je známy svojimi hudobnými koncertmi a rozsiahlymi záhradami.
Či už uprednostňujete návštevu hradov alebo podzemných útvarov, Maďarsko ponúka veľa možností, ako návštevníkov zabaviť.
Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je prispievateľka Johanna Read.