9. februára 2021

Päťdesiat percent Slovákov si každý mesiac nájde na výplatnej páske menej ako 830 eur a približne desatina pracujúcich dokonca menej ako 572 eur. Vyplýva to z najnovšej analýzy portálu Platy.sk za rok 2020.

Slovenský platový medián bol podľa vlani 1081 eur v hrubom. To znamená, že presná polovica Slovákov má základnú mzdu nižšiu ako toto číslo. Až 50 percent zamestnaných v našej krajine zarobí v čistom menej ako 830 eur. (V prípade, že nemajú deti a uplatňujú si nezdaniteľnú časť základu dane.)

Rozdelenie miezd. Grafika: Platy.sk

Ako ďalej ukazuje analýza portálu Platy.sk, ktorý patrí pod Profesia.sk, na Slovensku je desatina Slovákov so základným platom nižším ako 714 eur. Táto časť ľudí narába mesačne s čistým príjmom pod 572 eur.

Ako to vyzerá porovnanie v rámci Slovenska? „Keď sa pozrieme na mediány, teda stredné platové hodnoty, v jednotlivých regiónoch, môžeme vidieť, že Bratislavský kraj vyzerá v porovnaní so zostatkom Slovenska ako iná krajina. Iba polovica zamestnancov v hlavnom meste a okolí má základnú mzdu pod 1500 eur,“ objasňuje hovorkyňa portálu Profesia.sk Nikola Richterová.

Regionálne rozdiely. Grafika: Platy.sk

Na druhej strane je Prešovský kraj, v ktorom má základnú mzdu do 800 eur až tretina všetkých zamestnancov. V Bratislavskom je to zhruba šesť percent ľudí, pričom plat nad 2300 eur tu má viac ako 16 percent zamestnancov. V Prešovskom kraji sú takéto mzdy podľa analýzy iba pre vyvolených, dosahujú ich len dve percentá zamestnancov.

Reklama

Portál Platy.sk skúmal aj to, na akých pozíciách sa zarába najlepšie a najhoršie.

Najlepšie plaené pozície. Grafika: Platy.sk

Na vrchole rebríčka podľa platov sa nachádzajú najmä pozície vo vrcholovom manažmente. Najlepšie zarába generálny riaditeľ, ktorého základný priemerný plat predstavuje viac ako 5-tisíc eur.

Najhoršie platené pozície. Grafika: Platy.sk

Na spodných priečkach rebríčka profesií podľa mzdového ohodnotenia sú upratovačky, pomocná sila v kuchyni, zberači, krajčíri, šičky, chyžné či vrátnici.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?