20. decembra 2020

Doplnkové vybavenie na jedlo a pitie je stále populárnejšie, ale pokiaľ ide o každodenné potreby, najudržateľnejšou možnosťou je využiť to, čo už vlastníte.

Plasty nahrádzame kúpou nových plastov

Odpor k plastom na jedno použitie je poháňaný tými najlepšími motívmi, ale nemali by sme ho zneužiť ako ospravedlnenie na kúpu ďalších vecí. Namiesto toho, aby sme vymenili všetko, čo máme za „udržateľnejšiu“ alternatívu, by sme si mali uvedomiť, že najekologickejším spôsobom fungovania je zníženie počtu nakupovaných vecí a používanie toho, čo už máme, čím dlhšie. Ak napríklad máte doma použiteľné plastové nádoby na potraviny odolajte nutkavému nákupu nóbl obedového boxu s „nulovým odpadom“.

Preverte si, čo kupujete

Znovu použiteľné fľaše na vodu predstavujú skvelý spôsob ako znížiť množstvo plastov na jedno použitie, ale vyhnite sa lacným nerezovým alebo opätovne použiteľným plastovým fľašiam vyrobeným v továrňach vzdialených tisíce kilometrov.

Vyberte si niečo, čo budete radi používať, od spoločnosti s jasným environmentálnym, filantropickým modelom. Budete sa o to lepšie starať a s väčšou pravdepodobnosťou to budete nosiť všade so sebou. Napríklad zisky z vašej fľaše by mohli pomôcť financovať projekty na čistú vodu.

Vyhnite sa papierovým slamkám

Plastové slamky sa stali spoločenským tabu. Aj keď je plast pre osoby so zdravotným postihnutím často najvhodnejším materiálom, pretože je odolnejší, väčšina z nás si môže vybrať z alternatív šetrnejších k životnému prostrediu, ako sú oceľ, bambus, sklo a dokonca aj originálnu slamku z pšenice.

Reklama

Vyhnite sa papierovým slamkám, pretože sa rýchlo rozmočia a zvyčajne sa nedajú recyklovať. Populárne sú aj znovu použiteľné šálky na kávu.

Foto: Žijeme zodpovedne/Ana Hill

„Hierarchia odpadu“ ukazuje, ako by sa malo postupovať: opätovné použitie vecí, ktoré už máte je lepšie ako ich náhrada.

Každodenné ekodilemy

Kniha Žijeme zodpovedne? prináša jasné odpovede na ekologické dilemy, ktorým každodenne čelíme vo svojej snahe o udržateľný život. Dokopy ponúka viac ako 140 rád, vďaka ktorým sa budete môcť pustiť do postupnej zmeny svojich zvyklostí. Knihu si môžete kúpiť cez náš e-shop.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?