20. novembra 2020

Prezidentské kampane sú nákladné, ale prekvapujúce je, že veľká časť financií prúdi aj do vizuálneho vylepšenia politikov. V snahe zapáčiť sa voličom údajne neváhajú využiť ani služby estetickej medicíny.

Napríklad americký prezident Donald Trump už investoval do účesu v prepočte zhruba 60-tisíc eur. Treba však podotknúť, že Trump mal podľa svojho daňového priznania tieto peniaze na kaderníka utrácať ešte v období, keď nebol vrcholným politikom, ale iba celebritou.

Trumpov ikonický účes zostal rovnaký, teraz však zaň už nikomu neskladá účty. V tomto svetle sa zdá paradoxné, že progresívna demokratická kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortez čelila vlne kritiky pre svoj účes, ktorý ju v prepočte stál 250 eur.

Kde sú tie časy, keď bola na zváženie skutočnosť, že sa Bill Clinton nechal ostrihať na palube lietadla Air Force One?

Liposukcia aj implantáty

Pri kaderníkoch sa to ale nekončí. Ak ste si doteraz mysleli, že plastická chirurgia je doménou celebrít a politikov sa netýka, realita vás možno prekvapí. Koniec koncov, verejní činitelia sú na očiach rovnako ako herci, speváci a ďalší predstavitelia populárnej kultúry.

Donald Trump mal podľa svojej bývalej manželky Ivany podstúpiť niekoľko liposukcií brady, transplantáciu vlasov aj odsatie tuku okolo pása. Špekuluje sa tiež o zubných implantátoch, ale Trump všetky klebety odmieta. Namiesto toho počas kampane útočil na svojho volebného soka Joea Bidena.

Reklama

Nebránia sa ani botoxu

Jeho demokratický rival údajne utratil nehorázne sumy za estetické zákroky a Trump sa mu vysmieval, že tieto „vylepšenia“ schováva pod rúškom. Biden mal podľa niektorých amerických médií absolvovať lifting očných viečok, transplantáciu vlasov a niekoľko botoxových injekcií, aby na svojich voličov pôsobil sviežo a kompetentne.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa zatiaľ nezveril do rúk plastických chirurgov, ale za kaderníka údajne mesačne utráca okolo 9-tisíc eur a na mejkap má za štvrť roka minúť okolo 30-tisíc eur.

Líčidlá nie sú cudzie ani izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi, ktorého voliči sa vzbúrili, okrem iného, aj preto, že ich vodca utratil zo štátnej kasy približne 5-tisíc eur za „styling“ na vystúpenie počas konferencie OSN.

Zatiaľ to vyzerá tak, že najlacnejšie vychádza úprava zovňajšku kanadského premiéra Justina Trudeaua. Jeho kaderníčka ho mesačne strihá v prepočte za necelých 30 eur.

Článok vyšiel v českej verzii magazínu Forbes v rubrike Politika. Autorkou článku je Anna Nosková.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?