Česká spoločnosť Pilulka Lekárne má za sebou bolestivú transformáciu. S výnimkou Slovenska sa stiahla zo zahraničných trhov a prepustila tretinu zamestnancov. Stále jej chýba kapitál v objeme minimálne 80 miliónov korún (3,2 milióna eur) a nie je isté, či prežije.
Minulý týždeň sa akcie Pilulky obtreli o historické minimum, keď sa vo štvrtok 13. júna v istej chvíli obchodovali za 112 korún za kus (4,50 eura) – približne pätinu ceny z burzového debutu v októbri 2020 a hlboko pod maximom z januára 2022, keď mali hodnotu 1800 korún (72 eur). 20. júna uzavrela Pilulka obchodovanie na 136 korunách (5,40 eura).
Dôvodom je reťaz problémov firmy bratov Martina a Petra Kasovcov, keď po nezvládnutej expanzii v rámci strednej Európy prišiel útlm celého e-commerce trhu po skončení pandémie. V minulom roku Pilulka prerobila 176 miliónov korún (7 miliónov eur), čo je o 110 miliónov (4,4 milióna eur) hlbšia strata než rok predtým. Tržby jej vlani medziročne klesli o necelých 13 percent. Podpísalo sa na tom aj ukončenie významnej spolupráce s poskytovateľom programov Benefit Plus. Na Slovensku podľa Finstatu zaznamenala Pilulka v roku 2023 tržby vo výške 20,11 milióna eur a stratu 580-tisíc eur.
„Rok 2023 bol zatiaľ najťažším v histórii firmy. Vlani v júni sme sa po 10 rokoch dramatického rastu rozhodli prvýkrát šliapnuť na brzdu a niektoré aktivity ukončiť,“ uviedol Petr Kasa.
Pilulka vlani prešla zásadnou reštrukturalizáciou. Po troch rokoch sa stiahla z Rumunska a opustila aj trhy v Rakúsku a Maďarsku. V poslednej výročnej správe to zdôvodňuje aktuálnymi makroekonomickými podmienkami a trendmi v e-commerce v rámci stredoeurópskeho regiónu.
„Hoci najmä rakúsky trh sa vyvíjal pozitívnym smerom, vyžadoval rovnako ako rumunský trh ďalšie investície a jeho udržiavanie nedávalo z ekonomického hľadiska zmysel,“ uvádza dokument. Firma v tejto chvíli skutočne nemá peniaze nazvyš – výročná správa upozorňuje, že Pilulka neplní podmienky stanovené v úverových zmluvách s bankami. Hrozí jej preto predčasné splatenie požičaných peňazí ešte pred stanoveným termínom.
„Aktuálne cash flow situácia nie je úplne dobrá. Máme hotovosť, aby sme nejakým spôsobom pokrývali štandardný biznis, ale nie na naštartovanie významného rastu,“ priznal Kasa. Firma preto hľadá investora, ktorý by potrebnú kapitálovú injekciu, dodal.
Pilulka sa ju snažila získať už vlani v lete pomocou druhého úpisu akcií, od ktorého si sľubovala 150 až 225 miliónov korún (6 až 9 miliónov eur). Od investorov nakoniec vybrala iba 67 miliónov (2,7 milióna eur). Práve tento rozdiel teraz firme podľa Petra Kasu chýba. „Je to zhruba čiastka, ktorú potrebujeme, aby sme Pilulku posilnili a vrátili ju tam, kam patrí,“ povedal tento týždeň serveru Seznam Správy.
Pripustil tiež, že v rámci hľadania investora je v hre aj predaj celej spoločnosti. Prebiehajú podľa neho rôzne rokovania, no žiadne zatiaľ nedospelo do štádia vyjednávania o cene.
Tento rok Pilulka očakáva ďalší pokles tržieb, konkrétne o 15,7 percenta na 1,8 miliardy korún (72,3 milióna eur). Naopak hrubý zisk EBITDA by sa mal preklopiť do kladnej hodnoty 31,1 milióna korún (1,3 milióna eur). Minuloročné strategické zmeny sa podľa poslednej správy pre investorov už pozitívne prejavili na hospodárení z prvého tohtoročného kvartálu.
Okrem ukončenia zahraničných trhov Pilulka vlani prepustila tretinu zamestnancov: osekala hlavne svoju centrálu, kde zo 137 ľudí zostalo 67. V rámci skladov a dopravy prišlo o prácu 52 ľudí zo 162.
Aj vďaka tomu už Pilulka podľa Kasu „nepáli peniaze“. V prvom tohtoročnom kvartáli bola jej celková EBITDA 6,2 milióna korún (250-tisíc eur), zatiaľ čo v rovnakom období vlani to bolo -17,8 milióna (-715-tisíc eur). „K výraznému zlepšeniu došlo aj v Českej republike, kde ukazovateľ vzrástol z -9 miliónov korún (-362-tisíc eur) v prvom kvartáli roka 2023 na 12,4 milióna (498-tisíc eur) v prvom kvartáli tohto roka,“ tvrdí firma s odkazom na predbežné neauditované výsledky.
„Osekali sme náklady takmer o 30 percent a na nižších tržbách sme boli efektívnejší. Sústredíme sa najmä na zisk, tržby sú pre tento rok sekundárne. Rast na pevných základoch bude úloha až na budúci rok,“ hovorí ďalší spolumajiteľ Martin Kasa.
Článok vyšiel na Forbes.cz. Autorom je Marek Tomanka.