5. marca 2020

Druhá generácia najdlhšie vyrábaného modelu v Trnave získala prestížne ocenenie najmä vďaka rozhodnutiu Peugeotu, že auto sa bude vyrábať súčasne aj so spaľovacími motormi, aj ako elektromobil.

Rozhovor so šéfom trnavskej automobilky Groupe PSA Stéphanom Bonhommeaumom sme v magazíne Forbes vybavovali už nejaký čas. Od začiatku bolo jasné, že sa budeme rozprávať o novej dvestoosmičke, ktorá z Trnavy išla na trh na jeseň 2019 a zdalo sa, že zákazníkov celkom oslovila.

V pondelok 2. marca, akurát deň pred stretnutím s generálnym riaditeľom trnavského závodu, prišla správa, že nová 208 v Ženeve vyhrala cenu Auto roka 2020. Na úvodnú otázku, ako sa na trhu uchytila, tak nebolo potrebné odpovedať.

Európskym autom roka 2017 sa stal Peugeot 3008

„Môžeme povedať, že už pred tým, ako sme vyhrali toto ocenenie, sme videli, že sa Peugeotu 208 darí dobre,“ hovorí Stéphane Bonhommeau. „Vedeli sme, že 208 naši zákazníci vnímajú veľmi pozitívne, dostávali sme veľký počet objednávok. A vďaka tomuto oceneniu očakávame, že sa ich tempo ešte viac zvýši.“

Porazili aj Teslu

Väčšina porotcov na rešpektovanej súťaži s vyše päťdesiatročnou tradíciou si víťaza vybrala práve vďaka strategickému rozhodnutiu materskej skupiny. To znelo, že nové modely sa budú vyrábať súčasne vo verzii s benzínovým aj s dieselovým motorom, a aj ako elektromobily.

Šéf Peugeotu žne úspechy a pripravuje sa na ďalší husársky kúsok

Po pol roku od spustenia výroby sa ukazuje, že stratégia „nechať výber na zákazníka“ má úspech. Peugeot 208 na Aute roka porazil aj (samozrejme elektrickú) Teslu 3, ktorá skončila druhá, aj luxusný Porsche Taycan, teda prvý sériovo vyrábaný elektromobil tejto luxusnej značky.

Ďalšími finalistami boli Renault Clio, Ford Puma, Toyota Corolla a BMM 1-series. Najväčší ťahák posledných rokov, segment SUV, sa v Ženeve medzi sedem finalistov ani nedostal.

Vyberie si zákazník

interiér peugeot 208
Interiér Peugeotu 208 počas prezentácie v Trnave. FOTO: SITA

„Aj nová 2008, ktorú sme predstavili až po 208, sa tiež riadi rovnakým konceptom Power of Choice. Obe autá zákazníkom ponúkajú možnosť, aby si vybral svoju motorizáciu,“ pripomenul šéf trnavskej automobilky.

V rámci Groupe PSA patrí práve Trnava medzi závody, ktoré sú na čele prechodu na elektromobilitu. Výroba elektrickej verzie DS3 Crossback E-tense sa v závode v Poissy neďaleko Paríža síce rozbehla už vlani na jar, tam však išlo o luxusný SUV-crossover malej prémiovej značky.

„Celkovo sme teda v Trnave boli (v rámci koncernu) druhí, ale vo výrobe mainstreamových áut v elektrickej verzii prví,“ hovorí Stéphane Bonhommeau. Čo prinesie ocenenie trnavskému závodu? „Aj naďalej sa držíme zásady, že zákazník je kráľ a teraz sa sústredíme na to, aby sme pri udržaní vysokej kvality vyrábali aj potrebné objemy,“ uzatvára.

Auto roka je ocenenie, ktoré, ako zdôrazňujú jeho organizátori, nie je prepojené so sponzoringom zo strany výrobcov automobilov. O poradí rozhodovalo 60 novinárov z 32 krajín Európy, a zameranie súťaže zdôrazňuje orientáciu na zákazníka. Nomináciu Peugeotu 208 organizátori zdôvodnili faktom, že „v čase prechodu na elektromobilitu dokáže elektromobilitu cenovo trochu sprístupniť aj širšej verejnosti.“

Parametre 208 sú pomerne variabilné, v závislosti od pohonu kolíše výkon medzi 75 až 136 koňmi. Spotreba sa začína na 4,2 litra nafty a končiť by sa mala pri 5,7 litroch benzínu, dojazd (najsilnejšej) elektrickej verzie udáva výrobca na 340 kilometrov (50kWh batéria).

Ako auto hodnotili porotcovia?

Vyberme dva extrémy – španielskeho novinára Xaviera Péreza, ktorý dal autu maximálne hodnotenie: „Je to kompletné auto po všetkých stránkach. Krásny dizajn, športový, a k tomu tri možnosti pohonu. Všetky sú efektívne a elektrická pridáva aj dynamiku. Cena a výbava patria k najlepším na trhu.“

Najnižšie hodnotenie dala autu nemecká novinárka Ulla Ellmer, ktorá však tiež konštatovala, že „208 je pekné mini, ktoré vyčnieva z davu“. Kritizovala iba „malý volant, ktorého poloha sa pre ľudí s mojou postavou ťažko nastavuje,“ a dodala, že by autu rada dala aj viac bodov, “keby jej nejaké ešte ostali.“

Peugeotu sa tak v Aute roka v posledných rokoch darí, ročník 2017 vyhral s 3008, úspešný bol aj v roku 2014 s 308. „Je to prvý raz, čo na Aute roka triumfoval model našej dvojkovej série,“ poznamenal CEO značky Peugeot Jean-Philippe Imparato.

Od októbrového uvedenia druhej generácie 208 na európsky trh si auto objednalo už takmer 110-tisíc zákazníkov. Približne 15 percent z objednávok zatiaľ pripadá na elektrické verzie, čo je v porovnaní s doterajšími predajmi e-mobilov veľmi sľubný trend.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk