28. augusta 2021

Opatrovateľka v svetlo béžovej uniforme s klobúčikom, podobná Mary Poppins, ktorá špičkovo zvláda nielen starostlivosť o deti tých najnáročnejších klientov, ale tiež umenie sebaobrany – je trénovaná na boj zblízka.

Vie pripraviť skvelé sushi pre vás i vaše deti, ušije vášmu potomkovi karnevalový kostým, ale zvláda aj pekne zostra šliapnuť na plyn. Šoférovať sa učila na adrenalínovej jazde na polygóne a, samozrejme, ovláda všetky zásady prvej pomoci.

Ako školená zdravotníčka zároveň zvládne potreby vážne chorého dieťaťa, ovláda niekoľko svetových jazykov, študovala psychológiu, literatúru, etiketu, ale aj španielsky, japonský a britský dvorný ceremoniál.

To všetko sa viac než hodí – deti jej klientov sú budúci britskí králi. Zoznámte sa s typickou absolventkou Norland College, najprestížnejšej školy pre pestúnky a opatrovateľky na svete.

A aký je ich zárobok?

Zdá sa vám to smiešne? Škola pre pestúnky? Možno. Poďme však hovoriť o peniazoch: školné na Norland College stojí 21-tisíc dolárov ročne, podobne ako napríklad štúdium na Oxforde či Cambridge.

A dievčatá, ktoré tu študujú tri až päť rokov, si radi priplatia. Neskôr na vrchole kariéry si totiž môžu účtovať až 170-tisíc dolárov za výchovu dieťaťa.

Zarábajú často viac než špičkoví právnici alebo lekári a štyrikrát viac než bežné pestúnky celebrít. Ak Norland College niečo má, je to naozaj špičková reputácia. Reputácia, ktorá trvá už od čias vlády kráľovnej Viktórie.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Norland College (@norlandcollege)

Vtedy školu pre špičkové pestúnky založila Angličanka Emily Ward a odvtedy jej inštitúciou prešli desiatky tisíc dievčat, ktoré neskôr vychovávali anglických kráľov, európske kniežatá, ale aj deti japonských či amerických miliardárov. A vychovávajú ich dodnes.

Mať „Norland Nanny“, absolventku prestížnej inštitúcie v meste Bath, to patrí medzi najbohatšími ľuďmi sveta takpovediac k dobrému tónu. Tieto opatrovateľky sú totiž naozaj iná liga.

Moderná škola s históriou

Norland College však ani so svojou dlhoročnou tradíciou nevychováva nejaké staromódne viktoriánske Mary Poppins. Naopak, ide o modernú školu, ktorej pedagógovia vedia, čo dnešný klient vo vzťahu k svojim potomkom od pestúnky potrebuje. A poznajú situácie, do ktorých sa deti týchto vysoko exponovaných ľudí môžu dostať.

Hlavné foto: Norland College

Spomínané bojové športy sa učia pre prípad možného napadnutia alebo pokusu o únos dieťaťa, šoférovanie na polygóne kvôli udržaniu vozidla pod kontrolou aj vo veľmi nebezpečných adrenalínových situáciách, napríklad keď vozidlo s dieťaťom začnú prenasledovať bezohľadní paparazzovia.

Počas štúdia sa budúce „norlanders“ učia aj množstvo jazykov. Klienti si potom môžu vybrať z ponuky britskú pestúnku, ktorá popri bežných európskych jazykov hovorí aj plynule japonsky, čínsky či trebárs kórejsky.

 

Reklama
Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Norland College (@norlandcollege)

Na Norland zároveň študujú aj dievčatá a chlapci zo zámoria – práve tí sú medzi klientmi mimoriadne žiadaní. Napríklad opatrovateľka Maria Teresa Turrion Borrallo, ktorú si neskôr k svojim deťom vybrali vojvoda a vojvodkyňa z Cambridge, pochádza zo Španielska.

Na prestížnu školu pre pestúnky sa britská kráľovská rodina zďaleka neobrátila prvýkrát: služby tunajších opatrovateliek pred rokmi využívala pre svoje deti aj kráľovnina dcéra princezná Anna alebo vojvodkyňa z Yorku Sarah, zvaná aj Fergie.

Opatrovateľka princa Georga

Princ William a vojvodkyňa Kate pôvodne po narodení prvorodeného princa Georga v júli 2013 stálu opatrovateľku najať vôbec nechceli – Kate sa chcela o svojho synčeka starať sama a bola presvedčená, že to zvládne. Avšak s pribúdajúcimi povinnosťami budúceho princa a princeznej z Walesu sa ukázalo, že sa pár bez pomoci opatrovateľky nezaobíde.

Preto do Kensingtonského paláca v roku 2014 nastúpila táto dáma, ktorá ich následne sprevádzala už pri prvej zahraničnej ceste novopečených rodičov po Austrálii a Novom Zélande.

Žena z prísne katolíckej rodiny, pochádzajúca z mesta Palencia severne od Madridu, sa odvtedy stala pevnou súčasťou rodiny. Pri oficiálnych návštevách vojvodského páru sprevádza ich deti oblečená v civilnom oblečení a zvyčajne táto hnedovláska s polodlhými vlasmi pôsobí úplne nenápadne.

Služby superpestúnky

A hoci si vojvodkyňa Kate zakladá na tom, že so svojimi deťmi najmä pri pobyte na vidieckom sídle Anmer Hall sama varí alebo záhradkárči a všeobecne sa v civile s princom Williamom a svojou rozrastajúcou sa rodinou správajú skôr ako bežná stredostavovská rodina, služby norlandskej superpestúnky využívajú radi.

Aj vďaka jej schopnostiam už obe staršie deti, princ George a princezná Charlotte, hovoria plynule po španielsky, čo je bezpochyby zručnosť, ktorá sa im bude pri plnení kráľovských povinností hodiť. Máriu Teresu si vraj deti mimoriadne obľúbili a superpestúnka sa podieľa aj na ďalších súčastiach ich výchovy.

Ako povedal jeden z klientov, ktorí „Norland Nannies“ na stránkach školy hodnotí v referenciách: Najať pestúnku z Norland, to je ako kúpiť Rolls-Royce. Niečo to stojí, ale človek neľutuje. Pokiaľ chcete špičkové služby a ctíte britské tradície, nič lepšie nemôžete urobiť.

Článok vyšiel na Forbes.cz. Autorkou je Irena Cápová.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?