6. decembra 2021

Finančná skupina Penta prehlbuje svoje pôsobenie v zdravotníctve. V priebehu tohto roka oficiálne prevzala súkromnú nemocnicu Cinre, ktorú vedie intervenčný rádiológ Ivan Vulev.

Hodnotu transakcie sme sa rozhodli nezverejňovať, uviedol Tomáš Kráľ, hovorca siete nemocníc Svet zdravia a ProCare, ktoré patria do medzinárodného holdingu Penta Hospitals International. 

Liečia sa tu pacienti po infarkte či mozgovej príhode

Cinre je Centrum intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby, ktoré poskytuje zdravotnú starostlivosť najmä pacientom s cievnou mozgovou príhodou a infarktom myokardu.

„Sme v prvom rade akútne pracovisko, máme všetky tri programy, a to neuro, kardio a angio. Nemocnica CINRE je neštátne zdravotnícke zariadenie, kde všetky výkony a celú zdravotnú starostlivosť hradia všetky tri poisťovne na Slovensku, pacienti si nič nedoplácajú,“ uviedla hovorkyňa Cinre Dobroslava Krajačičová. 

Súkromná nemocnica sídli v priestoroch ProCare Medissimo v bratislavskej Petržalke. Spoločnosť Cinre a Cinre Property, ktorá je tiež predmetom transakcie, evidovali podľa portálu Finstat v minulom roku tržby vyše 47 miliónov eur a zisk 1,3 milióna eur.

Reklama

Menšinovým vlastníkom Cinre a Cinre Property je Ivan Vulev. V oboch spoločnostiach ovláda cez české firmy podiel 49,98 percenta. Svet zdravia má zvyšok, opäť cez české spoločnosti.

Akvizíciu a jej dosah na trh aktuálne posudzuje Protimonopolný úrad SR. Po jej schválení bude Svet zdravia jediným vlastníkom spoločností Cinre.

Presun do nemocnice Bory

Z pohľadu ďalšej perspektívy sa počíta s presťahovaním pracoviska do novej nemocnice Penta Hospitals Bory. V priebehu roka 2023 by malo začať fungovať v nových priestoroch s vyššou operačnou kapacitou, dodáva Tomáš Kráľ zo Sveta zdravia. Vulev zostane aj naďalej medicínskym lídrom a bude zodpovedný za prevádzku pracoviska v novej nemocnici na Boroch. 

Cinre by malo od roku 2023 fungovať už v priestoroch Nemocnice Bory. Foto: Penta Hospitals / Nemocnica Bory

Cinre vzniklo v roku 2017, keď skupina lekárov na čele s vtedajším primárom oddelenia diagnostickej a intervenčnej rádiológie Ivanom Vulevom odišla z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) na bratislavských Kramároch. Dôvodom mal byť neuspokojivý technický stav a vybavenie štátneho zariadenia.

Vtedajší minister zdravotníctva Tomáš Drucker (Smer-SD) odídencom vyčítal, že si chcú zo zdravotnej starostlivosti vyberať hrozienka najlepšie platených zákrokov.

Neprijal však žiadne opatrenia, ktoré by odchod odborníkov zo štátneho zariadenia zastavili. Lekári onedlho začali pôsobiť pod značkou Cinre v nemocnici ProCare Medissimo v bratislavskej Petržalke a konkurovať v oblasti špecializovaných zákrokov a liečby NÚSCH.

S Pentou ich spájali od začiatku

Penta odmietala spojitosť s hromadnými výpoveďami lekárov. Ani jeden zo spomínaných zamestnancov neprechádza do spoločnosti ProCare, alebo do inej spoločnosti patriacej pod skupinu Penta Investments, reagoval vtedy Kráľ. Podľa hovorcu len poskytli odídencom vhodné priestory na dlhodobý nájom v petržalskej nemocnici Medissimo.

Okrem nájomného vzťahu nie je naša skupina akokoľvek spojená s aktivitami Cinre” uviedol Kráľ koncom augusta 2017. Ako neskôr informoval napríklad portál Sme.sk, firmy Penty pre nové pracovisko zakúpili aj prístroje a zamestnali lekárov, keďže Cinre ešte nemalo potrebnú licenciu. Zariadenie časom dostalo vlastnú licenciu a podľa Kráľa sa dohodli na akcionárskom prepojení.

Penta je kľúčový hráč v slovenskom zdravotníctve. Ovláda zdravotnú poisťovňu Dôvera, sieť 17 nemocníc Svet zdravia a 12 polikliník ProCare, ako aj sieť lekární Dr. Max a zamestnáva 9500 ľudí. V roku 2023 chce dokončiť výstavbu nemocnice novej generácie na bratislavských Boroch.

„Oficiálne potvrdený vstup Penty do Cinre vnímam ako informáciu, ktorá sprehľadní vzťahy a zlepší transparentnosť,“ hovorí pre Forbes.sk analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (Ineko) Dušan Zachar.

Nevie si súčasne predstaviť, že by Protimonopolný úrad SR koncentráciu nepovolil, keďže Penta nemá dominantné postavenie v oblasti ústavnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku, ani v odbore, kde pôsobí Cinre. „Dokonca by mal úrad rozvinutie súťaže v tejto oblasti starostlivosti privítať, pretože na západom Slovensku mal v tejto špecializácii  dominantné postavenie NÚSCH,“ dodal.

Našli ste chybu? Napíšte na 

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?