29. novembra 2017

Rukami vašich detí prejdú počas ich života desaťtisíce eur. Koniec koncov môžu zdediť aj vaše ťažko zarobené peniaze. Preto musia byť pripravené zvládnuť narábať so svojimi financiami.

V skutočnosti mnohí rodičia chcú práve to, aby si ich deti peniaze vážili, a tak sa stali úspešnými, aby investovali do svojej budúcnosti a niečo darovali aj dobročinným spolkom. Na to, aby to deti dokázali, je potrebné, aby ich rodičia začali v tejto otázke včas vzdelávať.

Deti by si mali vedieť zarobiť a spravovať vlastné peniaze už v mladom veku. Podľa štúdie 2016 od US Trust, presne takto začínali bohatí jednotlivci. Štúdia uvádza, že „títo ľudia si začínali šetriť peniaze vo veku 14 rokov a od 15 si ich začali zarábať mimo domova.“

Kam poslať juniora na štúdiá?
Školy, kde sa študuje obchod na najvyššej úrovni

Začnite preto malými krokmi, na ktorých budete môcť ďalej stavať. Deti sa musia naučiť ako zvládať peniaze, pochopiť ich hodnotu a robiť správne rozhodnutia, pretože keď raz peniaze minú, tak už ich späť nedostanú. Tu je niekoľko nápadov:

Reklama

Nechajte, nech si ich „odpracujú“. „Najmite“ si ich napríklad na domáce práce. Aj napriek tomu však nezabúdajte, že ste rodič, a tak by ste mali kontrolovať, čo so zarobenými peniazmi vaše deti urobia. Uistite sa, aby si aspoň polovicu z nich odložili.

Začiatočnícke cvičenie:

Naučte ich vzorec „odpracovaných hodín“.

Ak im chcete ukázať, či ich plánovaný nákup za to stojí alebo nie, porovnajte „hodinovú mzdu“ vášho tínedžera s počtom hodín, ktoré bude musieť odpracovať, aby si mohol tento nákup dovoliť.

Zoberte svoje deti na exkurziu, napríklad do obchodov so športovým náradím, oblečením alebo dokonca do predajne automobilov.

Prineste si so sebou kalkulačku. Vyberte predmet, ktorý korešponduje so záujmami vášho potomka, napríklad obľúbený šport či videohry. Vypočítajte im, koľko hodín by museli odpracovať, aby si tento nákup mohli dovoliť.

13 vecí, ktorým by sa mentálne silní rodičia mali vyhnúť

Ak vaša dcéra za stráženie detí zarobí 10 dolárov za hodinu, bude musieť odpracovať približne 20 – 30 hodín, aby mohla zaplatiť za nové lyžiarky, ktoré tak veľmi chce. Ak váš syn dostáva rovnakú mzdu a chcel si kúpiť dres Toma Bradyho, tak bude musieť pracovať 6 hodín, aby nadobudol potrebné množstvo peňazí. Vyberte akýkoľvek predmet – napríklad aj nové auto, loď alebo dom.

Stredne pokročilé cvičenie:

Dajte im na starosť jednu z rozpočtových položiek domácnosti.

Keď som bola ešte dieťa, rodičia mi dávali príspevok na oblečenie. Bolo to 25 dolárov mesačne a za tieto peniaze som si musela nakúpiť všetko potrebné – oblečenie do školy, nový kabát a podobne. Musela som sa preto naučiť, ako si našetriť, aby som si mohla dovoliť aj kúpu drahších vecí.

Svojim deťom skúste zveriť napríklad toaletné potreby. Dajte im rozpočet na mydlo, zubnú pastu a šampón. Môžete ich naučiť, aby ušetrili napríklad nákupom akciového tovaru, používaním kupónov alebo uprednostňovaním obyčajných značiek pred tými známejšími. Naučte ich, aby toaletnými potrebami zbytočne neplytvali – ak si kúpia vlastný šampón, tak nech z neho využijú každú kvapku! Po nákupe ich nechajte, aby si zvyšok peňazí, ktoré neminuli, nechali pre seba. V takomto prípade to s nimi poriadne oslávte, veď si ich zarobili rozumným spravovaním.

Čím staršie vaše deti budú, tým viac zodpovednosti by mali mať a preto ich neskôr nechajte, nech si pred odchodom na vysokú školu sami spravujú náklady.

Pokročilé cvičenie:

Investujte spoločne.

Začnite spolu so svojím synom alebo svojou dcérou podnikať. Investujte do niečoho.

Ak dieťa vloží 100 a rodič 900, investujú spolu sumu vo výške 1000 dolárov. Potom, ako jeden tím, sa spoločne rozhodnú, do čoho by chceli svoj kapitál investovať – tradičnou voľbou sú kapitálové alebo dlhopisové podielové fondy, reality, alebo malé podniky.

Dieťa sa toho naučí veľa, ak bude pracovať po vašom boku. Mladý podnikateľ bude môcť začať svoj biznis. Umelec bude predávať obrazy. Ašpirujúci investor môže siahnuť po tradičných investíciách, ako sú podielové fondy.

Všetky investičné rozhodnutia závisia od ich záujmov. Vaše deti predsa najskôr začínajú na trojkolke a potom si sadnú na bicykel s pomocnými kolieskami. Nakoniec sa zbavíte aj tých a budete bežať po ich boku, až kým vám raz neujdú spod rúk a vy sa len zastavíte a budete lapať po dychu. Školiť ich, aby boli rozumní pri peniazoch, je rovnaké. Začnite čo najskôr a veďte ich, až kým nebudú samé pripravené čeliť akejkoľvek výzve.

Autorka Nancy L. Anderson píše pre Forbes.com o prechode do dôchodku a osobních financiách.