Peniaze od utorka 1. februára môžete posielať na účet do niekoľkých sekúnd, 24 hodín denne a sedem dní v týždni. No iba ak ste klientmi troch bánk – VÚB, Tatra banka a Slovenská sporiteľňa – ktoré sa doteraz zapojili do systému okamžitých platieb. Spolu s Tatra bankou bude možné realizovať instantné platby aj v Raiffeisen banke. Banky deklarujú, že okamžité platby nebudú drahšie.
Tieto banky majú 59-percentný podiel na úhradách a 53-percentný podiel na počte účtov, zdôraznil počas stretnutia s novinármi expert platobných systémov Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Holička.
Národná banka vidí utorkové spustenie systému na Slovensku ako historický míľnik, vďaka ktorému dôjde k značnému zrýchleniu platieb.
Aj do zahraničia
Maximálna suma transakcie je 100-tisíc eur. Výhodou je podľa Holičku aj to, že takého okamžité platby sú umožnené aj do zahraničia v prípade, ak v danej krajine je konkrétna banka zapojená do tohto systému. V súčasnosti sú zapojené banky z 26 európskych krajín.
Slováci tak nemôžu poslať peniaze do niekoľkých sekúnd napríklad na účty v Maďarsku, kde síce systém okamžitých platieb funguje, ale iba vo vnútri krajiny. Do tohto systému nie je zapojené ani Chorvátsko.
Keďže susedná Česká republika nie je v eurozóne, takisto je táto možnosť pre Slovákov obmedzená, pretože v tejto krajine je do systému zapojená len jedna banka.
Ako je to s poplatkami a zriadením služby?
Slovenská sporiteľňa
Klienti nemusia pre zavedenie možnosti okamžitých platieb urobiť nič, bude to dostupné automaticky v systéme George. Možnosť odoslať platbu ako štandardný prevod zostane.
„Okamžité platby sú súčasťou všetkých balíkov služieb, teda či už u nás má klient niektorý z osobných alebo Space účtov, za okamžité platby nebude nič platiť,“ vysvetlil senior PR špecialista Slovenskej sporiteľne Michal Kopecký.
VÚB Banka
„Klienti, ktorí využívajú VÚB Účet, Magnifica účet či Transparentný účet, majú okamžité platby v cene tohto účtu,“ hovorí PR manažér VÚB banky Dominik Miša.
Tatra banka
Okamžité platby sú dostupné pre všetkých klientov Tatra banky, teda fyzické aj firmy, bez zvýšených nákladov, informovala banka s tým, že pre klientov Tatra banky aj Raiffeisen banky sú okamžité platby spoplatnené rovnako ako tie klasické. „Zároveň platí, že tieto platby sú súčasťou balíkov služieb,“ dodala banka.
Povolený limit na okamžitú platbu je 100-tisíc eur, pri platbe cez online bankovníctvo 5000 eur. Tatra banka však deklaruje obozretnejší prístup, preto uvádzajúci limit na takéto platby cez mobilnú aplikáciu banky alebo internet banking stanovila na 500 eur na deň. Limit chce zvyšovať postupne.
Ostatné banky
Zvyšné banky by sa mali do systému okamžitých platieb pripájať postupne. Termín, kedy tak urobia, však zatiaľ nespresňujú.
„Zapojenie sa do schémy okamžitých platieb je našou prioritou a na jeho implementáciu sa pripravujeme. Dôvodom, prečo sa banka nezapojila hneď v prvej fáze, je skutočnosť, že aktuálne prechádza transformačným programom a jeho súčasťou je aj zavedenie nového bankového systému, ktorý práve takéto transakcie umožní,“ vysvetľuje hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.
„Vzhľadom na náročnosť spomínaného programu a výmeny systémov nechceme predbiehať so stanovovaním konkrétnych termínov,“ dodáva.
Záujem potvrdila aj UniCredi Bank. Jej hovorkyňa Zuzana Ďuďáková však termín tiež nespresnila.
Nahradia platby kartou?
Holička očakáva rozšírenie okamžitých platieb aj pri ďalších slovenských bankách, keďže pre ne bude tiež dôležité, aby boli konkurencieschopné a aby nenastal odlev klientov do bánk poskytujúcich rýchle platby. Rozmach instantných platieb tiež podľa NBS môže ukrojiť na platbách kartami, a to najmä v e-commerce sektore.
Okamžité platby umožnia zapojené banky pre fyzické aj právnické osoby, no zatiaľ to nie je možná alternatíva platby v mieste nákupu. Podľa Holičku je v tomto smere dôležitá spolupráca bánk s obchodníkmi, pre ktorých by bolo výhodné mať likviditu hneď, avšak samotný akt platenia by nesmel trvať dlhšie než doteraz zaužívané spôsoby, napríklad karta, mobil, hotovosť.
Štátna pokladnica zatiaľ do systému okamžitých platieb zapojená nie je.
Holička poznamenal, že klienti bánk by v princípe nemuseli nič proaktívne urobiť (niektoré banky vyzvali na aktualizáciu mobilných aplikácií, pozn. TASR) a nemali by to pocítiť ani finančne.