30. júna 2017

Už ste niekedy svoje prosiace deti odbili vetou, že peniaze nerastú na stromoch? Ak áno, ste ako väčšina rodičov, ktorí sú frustrovaní z faktu, že si ich deti myslia, že sa peniaze asi zázrakom objavia vo vašej peňaženke, bez toho aby ste pre to museli pohnúť prstom.

Až sa upokojíte a uvedomíte si, že to isté hovorievali vaši rodičia aj vám, urobte z tohto momentu chvíľku pre malé ponaučenie. Pomôžte svojim deťom pochopiť, že sa o peniaze musia zaslúžiť. Možno im tak dáte životnú lekciu, počas ktorej si uvedomia, že peniaze, ktoré by tak rady míňali alebo si ich schovali do pokladničky, sa musia najprv nejakým spôsobom zarobiť.

To, že svoje deti naučíte, ako to chodí vo svete financií, im dá cennú lekciu do ich ďalšieho života.

Späť k základom

Ako dospelí si svoje peniaze získavate najčastejšie prácou. Slovo “príjem” znamená, že ste svoje peniaze získali od niekoho iného, ​​či už ako výsledok práce, investovania alebo napríklad ako dar. Naučte svoje deti premýšľať o tom, ako získať rôzne druhy príjmov. Urobte z toho hru. Peniaze si môžu zarobiť drobnými prácami, ako je venčenie psov, stráženie detí, hrabanie lístia alebo kosenie trávy či upratovanie domu.

Peniaze si tiež môžu zarobiť tak, že si budú šetriť v banke. Peniaze, ktoré im za ne banka dá, sa nazývajú úrok. A darčeky od príbuzných sa tiež počítajú ako príjem.

Pokiaľ máte doma zavedený systém vreckového, vaše deti si ich môžu zaslúžiť tak, že budú zodpovedne plniť domáce práce. Môžu dostať zaplatené napríklad za pomoc s bielizňou, kŕmenie domácich miláčikov, zalievanie kvetov alebo umývanie riadu.

Niektoré deti za peniaze navyše robia napríklad práce v záhrade. Niektoré deti pomáhajú v obchodoch. Iné zase začínajú samy podnikať. Postavili si vaše deti niekedy napríklad stánok s limonádou?

Zarábame

Väčšina dospelých si svoje peniaze zarába prácou. Ľudia pracujú pre iných ľudí, podnikateľov alebo pre štát – alebo majú vlastné podniky. Vaše deti musia pochopiť také pojmy ako “zamestnanec” – teda človek, ktorý pracuje pre niekoho iného, ​​a “zamestnávateľ” – čo je osoba, ktorá iných ľudí zamestnáva.

Ľudia tiež môžu začať podnikať na vlastnú päsť. Ak majú vaše deti okolo desať rokov, niektoré z mien slávnych podnikateľov a ich firiem by už mohli poznať. Toto je hra, ktorú si môže užiť celá rodina. Čo tak tento zoznam: Steve Jobs (Apple), Mark Zuckerberg (Facebook), Larry Page (Google), Walt Disney (Disney), a na internete by ste našli veľa ďalších.

Čím chceš byť, až vyrastieš?

Väčšina z nás už túto otázku svojim ratolestiam niekedy položila. Porozprávajte sa so svojimi deťmi, čo rady robia a čo ich zaujíma. Dôležité je, aby ste svoje deti inšpirovali a ukázali im, ako byť šťastný. Nedávny výskum v Spojených štátoch ukázal, že takmer päťdesiat percent ľudí je spokojných so svojou prácou. To je zatiaľ najvyššie číslo od roku 2005.

Je dobrý nápad predstaviť deťom už takto skoro, ktoré práce sú dostupné. Väčšina detí totiž pozná len zamestnania, ktoré vidia v televízii, vo filmoch, na internete alebo tie, ktoré vidia robiť nás. Nabádajte svoje deti, aby si urobili samy nejaký prieskum o pracovných možnostiach.

Tu sú otázky, ktoré vaše deti môžu ľuďom klásť. Vaše deti by mali urobiť rozhovor, odpovede si zapísať a neskôr ich s vami prediskutovať. Vaši priatelia budú pre vaše deti ideálnymi pokusnými králikmi.

  • Aké zručnosti máte, a ako vám pomáhajú vo vašej práci?
  • Ako veľmi vás vo výbere vášho povolania ovplyvnili záujmy z vášho detstva?
  • Aké vzdelanie alebo tréning sú potrebné, aby ste vo svojom zamestnaní uspeli?
  • Čo sa vám páči na chodení do práce – okrem platu?

Staré dobré časy

Už stovky rokov ľudia robia rôznu prácu. Práca sa počas rokov menila a ľudia sa museli týmto zmenám prispôsobiť. Niektoré povolania zmizli úplne, napríklad hlásnik alebo roznášač ľadu. Iné povolania sa zmodernizovali, niektoré ešte pred dvadsiatimi rokmi ani neexistovali a niektoré sú ako zo sci-fi románu.

Zahrajte sa so svojimi deťmi hru. Pošlite ich na obchôdzku domu, nech spíšu, čo všetko ešte neexistovalo pred dvadsiatimi rokmi. Rozprávajte im, ako ste tieto veci videli prvýkrát – mikrovlnná rúra, mobil, kamera alebo notebook. Povedzte im o prácach, ktoré museli kvôli týmto vynálezom vzniknúť. Vysvetlite im, že až vyrastú, budú môcť robiť prácu, ktorú zatiaľ nikto ani nevymyslel. Nech sa zamyslia nad tým, čo môže budúcnosť priniesť.

Ako budeme komunikovať? Ako budeme cestovať? Ako budeme používať peniaze a tak ďalej. Aké zručnosti budú potrebovať, aby uspeli vo svete zajtrajška? Určite budú potrebovať základy ako čítanie a matematika, ale tiež sa budú musieť naučiť spolupracovať a prispôsobiť sa rýchlo zmenám.

Určite si takýto rozhovor skvele užijete pri večeri. Vaše deti rýchlo pochopia, že vzdelanie je devíza, ktorá im vydrží celý život. Vysvetlite im, čo mal Nelson Mandela na mysi, keď povedal, že “vzdelanie je tá najúčinnejšia zbraň, ktorá dokáže zmeniť svet”.

Autorka Neale Godfrey píše pre Forbes US o vzťahoch s deťmi a finančnej gramotnosti.