4. decembra 2020

Pendleri, ktorí sa na Slovensku nedostali na test na Covid-19, a od pondelka budú potrebovať doklad o negatívnom výsledku testu, môžu vyšetrenie absolvovať aj v krajinách Európskej únie. Informoval o tom hlavný hygienik Ján Mikas.  

Stovky ľudí, ktorí pravidelne cestujú do školy alebo za prácou do prihraničných oblastí, zaplavili v posledných dňoch odberové miesta, kde sa vykonávali antigénové testy na Covid-19. Od pondelka sa musia na hraniciach preukázať negatívnym výsledkom koronatestu. V piatok ešte platilo, ze antigénový test musí byť vydaný na Slovensku, podľa vyjadrenia hlavného hygienika Jána Mikasa im po novom uznajú aj antigénový test z krajín Európskej únie, rovnako, ako je to pri PCR testoch. Nesmú byť však staršie ako 14 dní. Výnimku majú deti do 7 rokov.

„Aktuálne je pandemická situácia na Slovensku z hľadiska čísel najlepšia za posledné týždne, ale už sa začína opäť zhoršovať,“ upozornil minister zdravotníctva Marek Krajčí a dodal, že začínajú rásť počty úmrtí a hospitalizovaných. V karanténe je 2221 zdravotníkov. Najvýraznejšie sa podľa neho situácia zhoršila v Bratislavskom kraji, oproti minulému týždňu je nárast infikovaných až o 71 percent.

Konzílium epidemiológov rokovalo aj o covidovom semafore, predstavia ho až potom, keď ho schváli aj krízový štáb. Podľa Krajčího je podľa semaforu kritická situácia v piatich okresoch – Považská Bystrica, Myjava, Prievidza, Veľký Krtíš a Levice. Nevylúčil, že tam bude potrebné ďalšie plošné pretestovanie obyvateľov.

Na mnohých odberných miestach sa koncom týždňa tvorili rady. Foto: FB/Maryla Halandová

Lyžovačku zatiaľ nezatrhli

Čo sa týka lyžiarskych stredísk, podľa Mikasa ich otvorenie vyhláška aktuálne nezakazuje. Dodal, že tému zatiaľ neuzavreli a epidemiológovia o nej budú hovoriť budúci týždeň. Otváranie stredísk si Mikas dokáže predstaviť, „ak nebudeme mať plné nemocnice a ľudia nebudú zomierať“. V piatok sa už lyžovalo na Donovaloch, cez víkend plánujú pokusne otvoriť sezónu aj v Jasnej. Zalyžujú si však len majitelia sezónnych skipasov, v predaji bude aj obmedzený počet online vstupeniek.

Reklama

Vláda sa nevzdala ani plánov na celoplošné testovanie ešte pred Vianocami. Ako vyplýva z piatkového uznesenia vlády, štyri milióny testov má ministerstvo obstarať najneskôr do 17. decembra a ďalšie štyri milióny do 31. decembra tohto roka. Odborníci však nevylučujú ani lockdown počas sviatkov. 

Aktuálny sedemdňový priemer pozitívnych PCR testov je na úrovni 1469. Spolu s antigénovými testami je jeho hodnota 2529. Sedemdňový priemer vykonaných PCR testov je 8443. Počet vykonaných PCR testov sa zvýšil o 17,4 percenta.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?