2. februára 2021

Odošlete platobný príkaz a vaše peniaze sa do desiatich sekúnd pripíšu na účet adresáta. Okamžité platby by sa mali stať realitou od 1. februára 2022. Informovala o tom v utorok 2. februára Národná banka Slovenska (NBS). 

Banková rada NBS odsúhlasila Národný plán pre zavedenie okamžitých platieb ešte v decembri 2019. Dokument bol vypracovaný v spolupráci so Slovenskou bankovou asociáciou, Ministerstvom financií SR a Štátnou pokladnicou. Podľa NBS bol k 1. februáru tohto roka splnený predpoklad na spustenie okamžitých platieb na Slovensku v určenom termíne, teda presne o rok.

Pristúpenie poskytovateľov platobných služieb k  plánu je dobrovoľné. Predpokladom spustenia je, že okamžité platby budú poskytovať minimálne traja poskytovatelia. Tí potvrdili svoj záujem a zaslali NBS potrebné prehlásenie o pristúpení k národnému plánu. Podľa informácií portálu DennikE.sk ide o Slovenskú sporiteľňu, VÚB a Tatra banku.

Ako to bude fungovať

  • Okamžitá platba bude  dostupná klientom bánk zapojených do projektu každý deň v roku, vrátane víkendov a sviatkov.
  • Peniaze sa pripíšu na účet príjemcu platby do desiatich sekúnd. Príjemca ich môže okamžite použiť.
  • Bude možné realizovať bezhotovostné okamžité úhrady medzi osobami a nové inovatívne typy platieb s využitím inteligentných zariadení.
  • Spotrebitelia zároveň môžu kedykoľvek uhradiť rýchlu „núdzovú“ platbu.
  • Pre firmy okamžité platby môžu znížiť počet oneskorených platieb a pomôžu urýchliť úhradu faktúr. Tým podporia ľahšie riadenie toku hotovosti firmy a minimalizujú potrebu externého financovania na prekrytie dočasnej platobnej neschopnosti.
  • Urýchlia a zefektívnia procesy v elektronickom obchode, hlavne pri ukončení nákupu, vďaka minimalizácii rizika neuhradenej platby.
  • V štátnej správe urýchlia platby daní, sociálneho poistenia a ostatných správnych poplatkov.

„Cieľom NBS je v spolupráci s bankovým sektorom sprístupniť aj klientom bánk v SR tento moderný, rýchly a vysoko efektívny spôsob úhrady platieb. Okamžité platby prinesú viacero benefitov ako pre spotrebiteľov, tak aj pre firmy a štátne inštitúcie,” priblížil hovorca NBS Peter Majer.

Najpoužívanejšími bezhotovostnými platobným nástrojmi na Slovensku sú platobné karty a SEPA úhrady. Ich počet každoročne narastá. V súčasnosti je podľa NBS do SEPA schémy pre okamžité platby prihlásených 2272 poskytovateľov platobných služieb z 22 európskych krajín, čo predstavuje 56 % zo všetkých poskytovateľov platobných služieb, ktorí sú v schéme pre SEPA úhrady.

Reklama

Článok vydala agentúra TASR, prispela aj redakcia Forbes.sk.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?